Jak se dělá trasa Horské výzvy - Krušné hory?

3 min čtení 20. 06. 2017

Krušné hory

O nabídce podílet se na vylepšení závodních tratí Rock Point Horské Výzvy jsem nepřemýšlel ani minutu. Nepocházím sice z Krušnohoří, ale k této lokalitě mám hodně blízko, protože jsem tam dříve strávil dost času na prázdninách.

Mohlo by to být zajímavější…

Po dvou kratších akcích pro mě byla Horská Výzva v roce 2014 skok do opravdového závodění a hrozně jsem se těšil, že už jako opravdový chlap oběhnu všechna ta místa, kde jsem si dřív stěžoval na bolavé nohy. Když jsem s kamarádem absolvoval dlouhé tratě na Šumavě a v Krušných horách, v cíli mě napadalo jen, co to bylo? Od té doby jsem tam začal dojíždět z Plzně za trénováním a loni jsem závody zkusil znovu, tentokrát na polovičních distancích. Bohužel plytkost tratí se opakovala.

Jdu do toho s vámi!

Proběhlo pár rozhovorů a v prosinci už jsem seděl u mapy a záznamů ze svého běhání. Jiné místo pro start v Krušných, než je Boží Dar nedává smysl, to je jasné, ale proč sbíhat na polovinu trasy dolů pod hřeben? Letos se budeme držet západně od startu, abychom až v závěru překonali Plešivec a Klínovec.

Plešivec a Klínovec

To jsou kopce, které nejde vynechat, ale letos povede cesta do cíle rovnou z Jáchymova od občerstvovačky na Klínovec, se stoupáním více než 600m na vzdálenosti 5km. Po náročné lesní stezce plné kamení. Z vrcholu pak už bude cesta stejná jako dříve. Celá tahle pasáž je shodná pro všechny tři trasy a občerstvovací stanice bude umístěna ve spodní části Jáchymova mezi lázeňskými domy.

Výzvou je i krátká trasa!

Z nejkratší trasy se stává opravdová výzva, protože 850m stoupání na rozumném, 18 km dlouhém okruhu jen tak někde nenajdete. Pro trasy Long i Half je společné překonání Plešivce, ale s tím rozdílem, že Half bude stoupat po západní sjezdovce a „longaři“ musejí před ním seběhnout ještě o něco níž, až do Pstruží a odtamtud budou stoupat po turistické značce. Tyhle dvě tratě spolu povedou i od startu přes Božídarské rašeliniště, Myslivny, Mrtvý rybník a podobně až před Abertamy, kde se Half stáčí dolů, směrem k Plešivci, což zahrnuje i seběh z Abertamské sjezdovky. Long pokračuje po části krásné trailové naučné stezky Blatenský příkop na Blatenský vrch. Kousek pod vrcholem najdete přírodní památku Vlčí jámy, kde jsou i v červnu zbytky sněhu. Pokračovat budeme na Tisovský vrch u Nových Hamrů a dále přes Dračí skálu a Pernink, až se v Abertamech u občerstvovačky napojíme na Half. V součtu nás tedy na dlouhé trase čeká 74 km a převýšení 2550 m, „Halfaři“ pak musejí počítat s 44km a 1510m stoupání.

Přijďte to vyzkoušet!

Říkám, že Krušnohorská etapa Horské výzvy chytla druhou mízu, ale je na běžcích, aby ji pomohli rozproudit. Těch příležitostí bude letos na trase hodně! Krušné hory svým stepním charakterem možná působí pustě a neutěšeně, ale my se té surovosti postavíme v běžeckých botách a uděláme z toho silný běžecký zážitek!


Text: Tomáš Bystřický
Foto: Jakub Cejpek a horskavyzva.cz

Další outdoorové čtení

Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...
V Alpách je celkem 82 čtyřtisícových vrcholů. A Kubovi už zbývá zdolat pouze jeden jediný. Po dobu 16 let zdolával jeden za druhým. Zeptali jsme se ho...
Běhat každý den alespoň kousek? V jakémkoliv počasí? V oblečení Ronhill najdete vše potřebné. Čím tahle britská značka vyniká...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey