Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Šumavu s novými, atraktivními trasami připravil Tomáš Bystřický. A že to nebylo jednoduché. Ale bude to stát za to!

Jak se dělá trasa Horské výzvy - Šumava?

Šumava

Šumavské asfaltové trýznění je u konce! Ať už jsem potkal běžce kdekoliv, věděl, že na Šumavě se běhá po asfaltu a po loňském ročníku jsem mu musel dát za pravdu. Bohužel mi to vnitřně nešlo dohromady s tím, jak Šumavu znám. Typické klidné a hluboké smrkové lesy, v kontrastu s holými hřebeny a divokými prameništi.

Ano, Šumava je  velmi navštěvovaný národní park, obtěžkaný hustou infrastrukturou a aparátem legislativy ochrany přírody. Je to logické, když na Šumavě najdeme ledovcová jezera, unikátní pralesní a močálové biotopy a řadu dalších, neméně zajímavých míst.

Rock Point Horská výzva

S pomocí Horské služby

Není tedy snadné tam hromadnou akci natrasovat. Než se podařilo dosáhnout letošní zajímavé trasy, proběhly čtyři kola jednání s úřady a nakonec se ta finální podoba závodu velmi podobá prvnímu návrhu. Na ní má velký podíl náčelník šumavské Horské služby Michal Janďura, který nám nabídl pomoc v trasování neznačených cest, kterých já neznám zdaleka tolik, jako on. Na konci listopadu jsme se sešli na Špičáku a za pár hodin jsme měli do detailu vyladěné všechny tři trasy, jenže ty ztroskotaly na původním dubnovém termínu, kdy vrcholí hnízdění ohrožených druhů ptáků. Objevila se tedy myšlenka zkusit německou stranu Šumavy, samozřejmě přes nejvyšší vrchol Velký Javor, ale ani tam neuspěla žádná, ze dvou navrhovaných variant. Šlo také o oblasti hnízdění, komplikovanější zajištění trati a nakonec i poplatky lyžařskému areálu.

Tomáš Bystřický - Rock Point Horská výzva

Červencový termín zatraktivnil trasu

Kvůli všem těmto omezením není možné v dubnu na Šumavě vybrat takhle dlouhou atraktivní trasu a tak jsme se dostali k tomu, že se musí změnit termín. Díky tomu byla téměř okamžitě schválena dnešní podoba trati. Ta zahrnuje většinu lokalit z předchozích ročníků, ale ty jsou propojeny zajímavějšími cestami a celý okruh se poběží proti směru hodinových ručiček.

Rock Point Horská výzva

Na začátku čeká Pancíř

Všechny tři trasy budou začínat výběhem přes Belveder na Pancíř, takže i Short bude opravdu horská trať s převýšením 750m. Ta se bude z vrcholu stáčet po sjezdovce zpět do Špičáckého sedla a do cíle, tento závěrečný úsek bude také pro všechny trasy stejný. Long i Half pod sjezdovkou odbočují na druhou stranu a pokračují smyčkami na Můstek a dále po hřebenu. Za Můstkem se Long odpojuje technickým seběhem po modré TZ a za údolím stoupá na nižší vrchol Plošina, poté se přes Děpoltice a Křížový vrch napojí u Prenetu na Half. Z Prenetu už běží obě trasy spolu až do cíle přes Hojsovu stráž (opět jinou, lesní cestou než dříve) k Brčálnickým mokřadům a Špičáckému sedlu. Celkem tedy Long měří 67km se stoupáním 2640 m a bude úplně jiný, než tak jak ho na Šumavě znáte! Stejně tak trasa Half. Pojďte jim dát druhou šanci a v neděli po závodě můžete zchladit nohy v jezeře Laka, které je nejvýše položeným českým jezerem, kousek od Železné Rudy.

Text: Tomáš Bystřický
Foto: Jakub Cejpek

videopozvánka Tomáše Bystřického

 

 

Více o závodech a jednotlivých trasách Rock Point Horské výzvy se dočtete také na webu www.horskavyzva.cz


 

 

Další outdoorové čtení

Jak to vypadá, když si ke čtyřicátninám nadělíte šestidenní sólo traverz hřebene Fitz Roy...
Ledový maraton Lipno 2021. Jak se běhá po ledu a co si obout na nohy? Ice maraton jsem běžel už 3x a pokaždé byly jiné podmínky...
Jedni ho za jeho výkony obdivují, druzí kritizují. Podívejte se na jeho příběh trochu více z blízka a udělejte si svůj vlastní názor...