Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak se obléci do českých zimních hor

Vyrážíte na výlet nebo celodenní túru? Nezapomeňte, že i české kopečky mohou být v zimě zrádné.  Nejde jen o to, že se může počasí změnit z minuty na minutu. Je třeba myslet i na to, že se můžete během vaší aktivity zranit nebo se vám může poškodit vybavení (ať už skialpy, běžky...) a vy tak zůstanete venku mnohem déle, než jste plánovali. V tu chvíli už může jít o velmi vážnou věc. Ani české hory není radno podceňovat. Jak být připraven i na nepředvídatelné?

Nepromokavé bundy vás ochrání před náhlou změnou počasí

co si obléci a sbalit do zimních hor? radí nám člen horské služby Míra cinádr

Jak se na takový zimní výlet vybavit, abychom si ho užili a bezpečně zvládli, i když nám do cesty vstoupí nepředvídatelné komplikace? Jak se obléci, co dát do batohu a na co rozhodně nezapomenout, nám poradí člen Horské služby Míra Cinádr. Zeptali jsme se ho na to nejdůležitější...

Co si připravit, ještě než vyrazím na zimní výlet?

Zima je trošku specifičtější než léto, ale příprava je podobná. Nejprve si vše naplánujte! Připravte mapu (byť i jen v telefonu), zhodnoťte nejen délku svého výletu, ale i náročnost (převýšení, terén) a přizpůsobte svým fyzickým možnostem. Předem si ujasněte místa, odkud byste si v případě nutnosti svůj výlet mohli zkrátit či urychlit (dostupnost železniční či autobusové zastávky). 
Ověřte si meteorologickou předpověď, ať můžete odhadnout, jaké počasí vás čeká a podle toho pak volte oblečení a vybavení na sebe i do batohu.

na co určitě nezapomenout?

Základní věcí je lékárnička, mobilní telefon (v zimě je ideální i powerbanka, protože v zimě se telefon rychleji vybíjí), alu fólie, mapa (ideálně papírová nebo alespoň v mobilu), jídlo (hroznový cukr, sušenka), teplý čaj (dokáže prohřát tělo a tím zpříjemnit náladu, po nalití do pet lahve se dá zastrčit pod bundu a zahřát tělo). Může se hodit i nouzové nářadí (skialpy, běžky, sněžnice, snow bike) a čelovka, kdyby se výlet nepředvídatelně protáhl a zastihla vás tma.

Jak se správně obléci a co dát do batohu pro "sichr"?

Oblečení volte dle vaší aktivity (běžky, turistika, skialp...), nicméně i při příznivém počasí mějte vždy s sebou alespoň v batohu nepromokavou vrstvu, zateplovací vrstvu, náhradní ponožky, čepici a rukavice. Doporučuji dávat suché oblečení do batohu v nějakém nepromokavém obalu, popřípadě batoh opatřit pláštěnkou, protože ne každý batoh je nepromokavý a mokré náhradní oblečení vám moc nepomůže.
Na sebe oblečte jako první vrstvu spodní termo prádlo, aby dobře odvádělo pot. Druhou vrstvu tzv. zateplovací, ta vám udrží teplo u těla (mikiny, hybridní bundičky, zateplovačky) a v případě nepřízně počasí (vítr, sníh, déšť) třetí vrstvu, jakousi ochranou slupku v podobě nepromokavé, větruodolné bundy.

Jaké boty obout do zimních hor?

Boty jsou základ, protože od nohou jde zima dál do těla a pokud nám prsty promrznou, špatně se zahřívají. Na zimní výlety jsou vhodné boty s pevným kotníkem a dobře naimpregnované, aby nepromokly. V případě sněhu a bláta je vhodné mít přes boty návleky, které ochrání nejen před napadaným sněhem do bot, zamrzlými tkaničkami, ale také před špínou.

Do zimi kvalitní boty, které udrží teplo uvnitř

 

Jaký batoh volit na zimní túry?

Jak velký batoh si vezmeme s sebou na túru, opět záleží na délce a zaměření výletu. Obecně se hodí "zimní batohy", které mají zádovou část bez větracího meshe či mřížky, protože při odložení batohu se právě tyhle větrací "buňky" rády "zaplácnou" sněhem, který se špatně dostává pryč. Tím vzniká riziko, že si budete muset nahodit na záda mokrý batoh.  Určitě si přibalte i plášťenku na batoh, kterou oceníte v dešti i během sněžení. Samozřejmě záleží i na aktivitě. Při skialpových túrách se hodí batohy s možností uchycení lyží a helmy, na turistiku postačí menší batohy s možností přichycení blikačky apod.

Máš nějakou "vychytávku"? co bys doporučil...

Doporučuju skvělou věc. Aplikaci "Záchranka". Je to spolehlivý elektronický parťák v mobilu, který umí jedním tlačítkem odeslat GPS souřadnice místa, kde se nacházíte a přivolat pomoc. Dokáže vás dobře navigovat, umožňuje přenos obrazu, najdete v ní odkaz na nejbližší horskou službu, a i kdybyste nemohli mluvit, komunikujete pomocí ikonek. Ať už se nacházíte kdekoliv, aplikace je připravena pro rychlé kontaktování. Ke stažení je zdarma - Google Play, App Store.

Nezapomínejte...

I naše malé české kopečky jsou v zimě nebezpečné. Nezapomínejme však na to, že nejnebezpečnější se stává naše nedostatečná příprava. I v nížinách se můžeme dostat do maléru jako nic. Věnujte tedy čas přípravě a vyrážejte správně oblečeni a sbaleni.

bezpečně do zimních hor jedině s kvaltiní outdoor výbavou

spolehlivé oblečení a vybavení na zimní túry:

Kvalita je věc důležitá. Spolehlivé oblečení a vybavení najdete na našem e-shopu nebo Rock Point prodejnách. S výběrem vám rádi poradíme.
 

 

Na otázky odpovídal: Míroslav Cinádr
Foto: archiv Ternua, KEEN, Hannah
 


Miroslav Cinádr
MIROSLAV CINÁDR

Pracuje jako záchranář ve Vimperku a současně už deset let pomáhá jako dobrovolník u Horské služby. Miluje pohyb venku, od paraglidingu, přes běh, až po klasickou turistiku s rodinou a dětmi. Díky paraglidu si vyšlápl už spoustu kopečků pro odraz, a to nejen v Čechách, ale i např. v Kyrgyzstánu a Nepálu.

 

 

 Přejeme vám krásné zážitky během výletů a bezpečné návraty,
Váš Rock Point

Další outdoorové čtení

Sandály mohou zvládnout i náročnější využití, než jen krátké procházky k vodě nebo po městě za horkých letních dní...
Jaké je vhodné palubní zavazadlo? Co si můžeme na palubu sbalit a co musí zůstat doma a jak se do letadla obléci...

Jak se sbalit do letadla

06. 05. 2021
7 min čtení
Rady a tipy
Víte, proč jsou ponožky do běžeckých bot tak důležité? Podívejme se na 5 nejzásadnějších důvodů...