Jak se vyrábí "CÉTÉČKO"

4 min čtení 04. 08. 2018

Do útrob továrny Climbing Technology mezi italskými městy Bergamo a Lecco se jen tak někdo nedostane. S výjimkou více než stovky dělníků, osmičky vývojářů a rodiny Carla Paglioliho sem platí přísný zákaz vstupu.

Výrobní tajemství se totiž přísně střeží. Vždyť jen vymyslet, vyrobit a otestovat ve své době revoluční jistítko Click Up trvalo neuvěřitelných 8 let!

DO ČÍNY? NIKDY!

Jenže žádný Click Up ani další materiál Made in Italy by nebyl, kdyby na přelomu tisíciletí nesebral Carlo Paglioli odvahu vzepřít se masám.

Přestože před rokem 2000 značka Climbing Technology ještě neexistovala, Carlo a jeho lidé měli už tehdy za sebou 15 let vývoje a výroby lezeckého vybavení. Jen se prodávalo pod jmény jiných světových značek. Známe je všichni moc dobře.

Právě tou dobou ale začaly tyhle renomované značky hromadně přesouvat výrobu do levnější Číny. Bez ohledu na to, že ekologická stopa jejich produktů narostla do brutálních rozměrů. Jenom ta doprava z Asie do Evropy. O ekologické (ne)šetrnosti tamních továren ani nemluvě.

firma Climbing Technologi - Itálie
Firma Climbing Technology

Tím pádem práce v italské továrně bylo míň a míň a míň... až stál Carlo Paglioli před rozhodnutím své zaměstnance propustit a zavřít za sebou dveře. Nadobro. Ale neudělal to.

Když 15 let vyvíjel a vyráběl lezecké vybavení pro jiné, mohl to začít dělat i pod svou vlastní značkou. A tak začali pod Alpami razit na karabiny a další materiál logo CT - Climbing Technology.

TADY SE DĚLÁ REVOLUCE

Carlovi Pagliolimu je dnes už přes 70 let. Ale pořád je ve firmě aktivní a na chodu Climbing Technology se podílejí i jeho děti - Luca a Gaia.

Carlo Paglioli - majitel firmy Climbing Technology
Carlo Paglioli

A veledůležitou součástí týmu se stal Stefano Codazzi. Tenhle chlapík a jeho tým vývojářů má na svědomí tak revoluční produkty jako Click Up, Alpine Up, Rollnlock, Sparrow nebo expresky s gumičkou Fixit.

Dohromady to dá více jak 20 mezinárodních patentů. No řekněte sami, kolik jiných značek se něčím podobným může pochlubit?

 

příprava vybavení Climbing Technology před akcí
příprava vybavení Climbing Technology před akcí


TISÍCE PRODUKTŮ DENNĚ

Na adrese Via Torchio 22 se v hale o rozloze 6000 m² rozhodně netroškaří. Kovářské stroje, ohýbačky ocelových prutů a gravírovací mašiny jedou ve všední dny na plný výkon, aby všechny ty karabiny, jistítka, expresky, pracovní pomůcky a záchranářské kladky dorazily včas na pulty obchodů.

Dohromady z továrny odejdou tisíce kusů lezeckého materiálu každý den. A není tajemstvím, že ještě dnes se tady vyrábí ty nejvyšší řady světových značek.

karabiny

VŠECHNO JE OTESTOVÁNO

Bez toho by to nešlo. Při lezení jde o život a na materiál musí být setsakramentsky spoleh. Proto bergamští věnují testování lezeckého materiálu stejné množství času, jako jeho vývoji a výrobě.

Každý rok provedou více jak 160.000 zátěžových testů. To znamená co 6 minut, to jeden test.

A takové karabiny, ty jsou pod zvlášť bedlivým dozorem.

Každá, ale opravdu každá karabina, co opouští brány továrny, je pro jistotu znovu otestována na 10 % své nosnosti. A vy pak máte s CéTéčkem 100% bezpečí.

Breaking test sequence
Karabiny na trhačce...

JEN MU DEJTE ZABRAT

Takže tenhle materiál Made in Italy rozhodně šetřit nemusíte. Na skále, ve stěně i při práci vysoko nad zemí vás ohlídá a díky revolučním produktům vám pobyt tam nahoře i náležitě zpříjemní.

Své o tom ví české lezecké star, jako Edita Vopatová, která jako první česká žena dala cestu za 8c nebo dvojnásobný juniorský mistr Evropy a pokořitel několika cest obtížnosti 9a Kuba Konečný. A takový Háček, ten dává CéTéčku vůbec pořádně zabrat. Třeba při prvovýstupu na osmitisícový Gasherbrum I.

 

Edita Vopatová
Edita Vopatová

Edita Vopatová při lezení s výbavou Climbing Technology

 

Jakub Konečný
Jakub Konečný

Text a foto: Climbing Technology
 


 

 

 


 

Další outdoorové čtení

Artileshell - přírodní izolace, která se vyrábí z vlny baskických ovcí...
Česká značka plete svetry i čepice. Jsou z merina, některé i s Gore membránou. Celý Kama příběh ...
Norsko si nás získalo svou podmanivou přírodou. Projeli jsme jeho jižní část na kole i pěšky a zážitků je spousta. Přečtěte si, co určitě stojí za návštěvu...

Norskem na kole i pěšky

15. 09. 2022
4 min čtení
Příběhy

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey