Jak se vyznat v józe

Neoficiální popis stylů jógy

O formách, druzích a stylech jógy už bylo napsáno mnohé. Všude můžete číst o starých a slavných, ale i méně známých formách. Ráda bych popsala styly velmi svobodně a ne příliš profesionálně. Právě proto, aby se článek nepodobal definicím v knihách. Chci vám přiblížit jógu a její druhy velmi jednoduše a srozumitelně, abyste poznali, co by vám mohlo vyhovovat a šli si to vyzkoušet.

Často se stává, že jsme bez energie. Jsou období, kdy nemáme sil na rozdávání, a chybí nám dobrá nálada. Cítíme, že potřebujeme jemnost. Chceme vnímat svůj dech a nemáme chuť nikam spěchat. V tom případě mám radu. Jděte na výuku jógy, bláznivé jógy nebo Jin jógy ... jemná, pomalá, meditativní a ucelená stránka jógy potěší všechny vaše smysly a z hodinového cvičení budete odcházet jako znovuzrození.

Klidný úvod, dvousledná technika jednotlivých pozic (asan), systematický proces dýchání (pránájáma) a hluboká relaxace na závěr. To je recept na načerpání nové, čisté energie.

Tak a co s jogíny, kteří jsou plní sil, elánu a divokosti v srdci? Vyhledejte lekce dynamické jógy. Vinyasa jóga a ashtanga jóga jsou styly, které zvýší vaši srdeční frekvenci i výkon. Je to systematické cvičení, rychlejší, závislé na dechu a během cvičení máte možnost vkládat dynamické prvky – pozdravy slunci nebo vinyas.

Nastávají určitá období, kdy potřebujeme i další druhy jógy - pro těhotné ženy, seniory, děti, jógu při nádorovém onemocnění, acro jógu a mnoho dalších. Zkoušejte, zkoumejte, přemýšlejte, dejte na doporučení. Vnímejte své tělo a pocity.

Ja našla svůj styl až po několika letech a možná bych mu ani nedala přesný název. Asi by byl nejvýstižnější tenhle - moje jóga. Je to asi nejpřesnější pojmenování cvičení, které dělám na podložce. Přesně podle sebe, podle nastavení slunce a měsíce, podle nálady, deště, teploty, času...

Zkoušejte, zkoumejte. Dejte na doporučení a rady. Vnímejte řeč svého těla a pocity...

Přeji, aby se vám podařilo najít tu „svou správnou jógu“!

Namasté při cvičení jógyKatarína Mikulandová
členka Rock Point Týmu, cvičitelka jógy v pražském Jóga Ateliér,

Další outdoorové čtení

Specifika chůze na sněžnicích krok za krokem...
Kdy sáhnout pro sněžnice a podle čeho je vybírat, abyste zvolili ty nejvhodnější právě pro vás...

Co jsou sněžnice a kdy je obout?

22. 11. 2022
7 min čtení
Rady a tipy
Zimní krajiná je překrásná, ale když nejsme dostatečně oblečeni, dokáže být i krutá a zadělat na omrzliny. Jak se jim vyhnout a co případně udělat...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey