Jak se vyznat v józe

Neoficiální popis stylů jógy

O formách, druzích a stylech jógy už bylo napsáno mnohé. Všude můžete číst o starých a slavných, ale i méně známých formách. Ráda bych popsala styly velmi svobodně a ne příliš profesionálně. Právě proto, aby se článek nepodobal definicím v knihách. Chci vám přiblížit jógu a její druhy velmi jednoduše a srozumitelně, abyste poznali, co by vám mohlo vyhovovat a šli si to vyzkoušet.

Často se stává, že jsme bez energie. Jsou období, kdy nemáme sil na rozdávání, a chybí nám dobrá nálada. Cítíme, že potřebujeme jemnost. Chceme vnímat svůj dech a nemáme chuť nikam spěchat. V tom případě mám radu. Jděte na výuku jógy, bláznivé jógy nebo Jin jógy ... jemná, pomalá, meditativní a ucelená stránka jógy potěší všechny vaše smysly a z hodinového cvičení budete odcházet jako znovuzrození.

Klidný úvod, dvousledná technika jednotlivých pozic (asan), systematický proces dýchání (pránájáma) a hluboká relaxace na závěr. To je recept na načerpání nové, čisté energie.

Tak a co s jogíny, kteří jsou plní sil, elánu a divokosti v srdci? Vyhledejte lekce dynamické jógy. Vinyasa jóga a ashtanga jóga jsou styly, které zvýší vaši srdeční frekvenci i výkon. Je to systematické cvičení, rychlejší, závislé na dechu a během cvičení máte možnost vkládat dynamické prvky – pozdravy slunci nebo vinyas.

Nastávají určitá období, kdy potřebujeme i další druhy jógy - pro těhotné ženy, seniory, děti, jógu při nádorovém onemocnění, acro jógu a mnoho dalších. Zkoušejte, zkoumejte, přemýšlejte, dejte na doporučení. Vnímejte své tělo a pocity.

Ja našla svůj styl až po několika letech a možná bych mu ani nedala přesný název. Asi by byl nejvýstižnější tenhle - moje jóga. Je to asi nejpřesnější pojmenování cvičení, které dělám na podložce. Přesně podle sebe, podle nastavení slunce a měsíce, podle nálady, deště, teploty, času...

Zkoušejte, zkoumejte. Dejte na doporučení a rady. Vnímejte řeč svého těla a pocity...

Přeji, aby se vám podařilo najít tu „svou správnou jógu“!

Namasté při cvičení jógyKatarína Mikulandová
členka Rock Point Týmu, cvičitelka jógy v pražském Jóga Ateliér,

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey