Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak se žije s Rock Point Horskou výzvou

6 min čtení 25. 03. 2019

Honza Krabec je aktivní atletický trenér a ačkoli byl v juniorském věku reprezentačním běžcem, závodění se už dlouho nevěnuje naplno. S týmem pořadatele Pavla Zitty se snaží o to, aby byl každý závod HV co nejpovedenější. V posledních ročnících ho ale k závodění znovu strhla jeho husky Valča. Jak se mu tedy žije s Rock Point Horskou výzvou?

Co Tě na Rock Point Horské výzvě baví?

Asi všechno. Je to práce, zároveň zábava a taky čas strávený s rodinou. Tohle štěstí každý nemá. U Horské výzvy jsem jako zástupce Rock Pointu od jejího druhého nebo třetího ročníku. S Pavlem Zittou a jeho týmem jsme za celé ty roky společně zažili a řešili hodně dobrého i méně zdařilého, ne vždy se na všem shodneme, ale jsem si jistý, že se na konci jednoho ročníku hned zase těšíme na ten další. Co nového přinese a že se zase uvidíme. Soudě podle reakcí závodníků, je za námi všemi vidět kus dobré práce. Rock Point je nedílnou součástí Horské výzvy a Horská výzva prostě patří k Rock Pointu. A já jsem taky takový inventář Rock Pointu.

Honza Krabec na Rock Point Horské výzvě v Krkonoších 2018 s
(na Rock Point Horské výzvě v Krkonoších 2018 s "vypůjčeným" Arnym)

Proč jsi stále na startu každého závodu?

Já přece vůbec nejsem na startu každého závodu. Opravdové závodění jsem opustil někdy ve 22 letech. Od té doby neběhám ani lokální závody u nás ve Stříbře. Na vysoké škole jsem místo vlastního běhání začal trénovat děti. Nešlo to smysluplně skloubit. Běhání mi zůstalo jako způsob udržení se v kondici, fyzická příprava na horolezecké expedice anebo jen prostě na čištění hlavy. Jako aktivní běžec jsem nikdy neběžel delší závod než desítku, pokud tedy pominu nějaké tréninkové krosy. Když jsem pak začal jezdit na Horskou výzvu jako zástupce Rock Pointu, vůbec nic mi na startovní čáru netáhlo. Spíš naopak. Na jednu stranu nechápu a na druhou stranu obdivuji všechny ty, kteří se prostě dokážou vyhecovat a pustí se na trať téměř bez přípravy. Mě to nelákalo.

Honza Krabec na Rock Point Horské výzvě na Šumavě 2018
(start Rock Point Horské výzvy s "vypůjčeným" Lukym)

Jak došlo k tomu, že ses znovu objevil na startu?

To jsme jednoho dne do rodinné smečky pořídili psího člena. Huskounku „Valču“ a ve mně se něco zlomilo. Ona byla nadšená a neskutečně vděčná za každý společný výběh, procházku… Samozřejmě, že s námi jezdila na Horské výzvy a samozřejmě, že bych tam s ní stejně šel běhat. Tak jsme najednou stáli na startu „shorta“, hned první závod vyhráli, další taky a ve mně se probudila duše závodníka. Navíc po „shortu“ člověk nebyl až tak zničený a odpoledne se dal ještě stihnout výlet s rodinou. S jídlem rostla chuť a my se s velkým respektem pustili do „halfů“. Tady už to nebyla automatická vítězství. Souboje s Jirkou Švancarou byly někdy i o pár vteřinách. Většinou ve prospěch Jirky. A vždycky se našel i někdo další, kdo nám nedal nic zadarmo. Člověk se na závod chystal nejen fyzicky, ale i takticky, psychicky. Prostě jsem v tom lítal, jako za mlada. Bylo a je to fajn.

Honza Krabec při tréninku
(tréninkové přípravy na Rock Point Horskou výzvu)

Dělají Ti úspěšné výsledky velkou radost?

Přiznávám, že nebýt v popředí výsledkových listin, asi bych neměl motivaci, se na start vracet. A to je vlastně i důvod, proč můžu slíbit, že letos závodit nebudeme. Možná nějaký ten závod ve druhé polovině sezóny. Trochu zlobí zdraví, nechci riskovat nějaké komplikace. Kdybych se dal zdravotně do kupy, na start nepůjdu nepřipravený, abych se na trati trápil. Prioritu dostane rodina a výlety. Budeme fandit na trati. Valča tím rozhodně strádat nebude, bude spokojená i se svojí smečkou na výletě. I když myslím, že i ona je závodnice.

Honza Krabec
(Rock Point Horskou výzvu si užijete celá rodina)

Jak jiné je závodit se psem než běhat sólově? Jak se běhá s Valčou?

Běhat s Valčou a běhat se psem je podle mě obrovský rozdíl. Valča je jen jedna. Sólově už vlastně neběhám. Ve dvou je to lepší, pestřejší a taky mám vlastně vždycky důvod, vyrazit. S Valčou si vyhovíme. Víme, co od sebe čekat. Valča určitě není žádný vycepovaný svatoušek. Představa, jak pes pomůže běžci do kopce, v našem případě rozhodně neplatí. Naopak každý seběh z kopce bolí dvojnásob. To většinou táhne dost citelně. Člověk musí přemýšlet za dva, mít zmapovaný terén, vědět, kde se dá pes svlažit, kde se může napít atd. Zas tak dlouho se psem neběhám. Stále se učím a občas mě něco překvapí. Neměnil bych! Pokud někdo chce se psem začít, jsem schopný sdělit své zkušenosti, ale hlavně bych doporučil web a akce Během se psem. To jsou lidi na svém místě a vědí, co dělají.

Honza Krabec na Rock Point Horské výzvě
(Rock Point Horská výzva s Valčou, která mě dostala do popředí výsledkových listin...)

Nakonec se zeptám na historku, jak jsi běžel s vypůjčeným psem?

Loni jsem zkusil běžet Horskou výzvu s půjčeným psem 2x. Poprvé na Šumavskou, protože jsme Valču měli u „ženicha“ kvůli štěňátkům. Půjčený pes od kolegyně byl atlet, jak se patří. Samá šlacha a sval. Očekával jsem svižný závod. Výsledek byl, že se mi od 2. kilometru otáčel a hledal paničku, do 13. km jsem ho tak nějak přesvědčoval, než mi do závodu hodil definitivně vidle, sednul si a rozhodl se čekat, až se objeví panička. Moje chyba. Nebyli jsme na sebe zvyklí. Druhý pokus v září v Krkonoších dopadl veseleji. Valča měla týden do porodu a měl jsem od kamaráda a běžeckého parťáka ze Stříbra půjčeného huskyho. Arny je hodně svůj. Měl jsem ho z domova vyzkoušeného, nějaký ten trénink jsme si dali. Vyšší teploty mu moc nevoní a většinou ho běh baví tak 15 km a pak sice běží, ale vymýšlí, čím by si to zpestřil. Asi tušil, že v Krkonoších poběžím rychle a spolupracoval skvěle. Kamarád Standa to nerad slyší, ale byl to Arnyho životní závod. Sedlo nám to oběma a toho vítězství si dost cením.   

Honza Krabec první na Rock Point Horská výzva v Krkonoších
(Rock Point Horská výzva v Krkonoších s Arnyho nejlepším výkonem)

Děkuji za rozhovor.
 

Ptal se: Michal Bulička
Odpovídal: Honza Krabec
Foto: archiv Horská výzva

Další outdoorové čtení

Edita Vopatová, členka Rock Point týmu a její treky v panenské přírodě Gruzie...

Gruzínské dobrodružství

06. 10. 2021
10 min čtení
Příběhy
Lukáš Klingora a Jakub Cejpek a jejich přelezení krásné cesty Traumfänger (6a, 305 m)... 

Americká značka KEEN - populární obuv, kdy obujete celou rodinu...

Představení značky KEEN

26. 09. 2021
3 min čtení
Příběhy