Jak správně pečovat o vaše outdoorové vybavení

Koupili jste si novou goretexovou bundu a těšíte se na první akci, kdy jí dáte do těla? Nebo jste si zašpinili péřovou bundu a nevíte, co s ní? Poradíme vám, jak správně pečovat o vaše outdoorové vybavení, aby co nejdéle sloužilo k vaší spokojenosti.

prací přípravky Grangers

Praní

Stěžejní jsou prací instrukce na štítku, který je všitý do konkrétního produktu. Obecně však platí, že oblečení z funkčních syntetických i přírodních materiálů (vlna merino, tencel, peří) je třeba prát ve speciálním tekutém pracím prostředku a nepřidávat do praní aviváž.

Hardshell (oblečení s membránou)

Co se týče oblečení s membránou, je třeba ho vyprat vždy poté, co se v něm hodně zpotíte. Lidská mastnota má negativní vliv na několikavrstvý laminát a jeho jednotlivé vrstvy se tak mohou oddělit. Vhodný prací prostředek – Grangers Performance Wash.

Softshell (všechny typy)

Materiálů se softshellovým povrchem je dnes celá řada. O membránový softshell se starejte stejně jako o goretexovou bundu. Péče o lehčí, nemembránový softshell je snazší, protože materiál tolik nedegraduje vlivem lidského potu. Vhodný prací prostředek – Grangers Performance Wash.

Vlna merino

Jednou z mnoha výhod vlny je její odolnost vůči pachům. Během sezony, kdy daný produkt používáte, stačí vyvětrání na vzduchu. Když už se rozhodnete výrobek vyprat, je třeba zvolit prací cyklus na jemné prádlo a prát za nízké teploty.

Pokud dáváte vlněné oblečení na delší dobu do šatní skříně, je velmi důležité, aby bylo vyprané. Nevyprané termoprádlo by mohlo přitáhnout moly, kteří by vám z vašeho oblíbeného kousku udělali cedník. Vhodný prací prostředek – Grangers Merino Wash.

Peří

Praní peří není žádná věda, ale je třeba produkt, vypraný podle instrukcí na nášivce, usušit v sušičce s 2-3 tenisovými míčky (aby se peří načechralo a bunda měla opět správný loft). Doporučený prací prostředek – Grangers Down Wash.

Šetrné prací prostředky, které máme vyzkoušené

GRANGERS Performance Wash - Je určen zejména pro technické outdoorové oblečení, ze kterého odstraňuje prach, špínu a nežádoucí pachy. Udržuje prodyšnost a optimální vodoodpudivost, zlepšuje vlastnosti oděvů. Doporučeno pro GORE-TEX®, eVent® a veškeré nepromokavé oblečení s membránou. Ochraňuje povrchovou úpravu všech oděvů (DWR). Vodoodpudivost je možné posílit po aplikaci prostředku sušením v sušičce. V nabídce více velikostí.

GRANGERS Merino Wash - Tekutý čisticí prostředek v novém balení. Je speciálně vyvinut pro oblečení z merino vlny. Šetrně odstraňuje špínu a pachy, osvěžuje oblečení. Přírodní výtažek z cedru pomáhá chránit vaše merino proti molům.

GRANGERS Down Wash - Vysoce účinný čisticí prostředek určený pro veškeré oblečení a vybavení s péřovou a syntetickou náplní. Maximalizuje prodyšnost a obnovuje loft, zachovává izolační vlastnosti, antimikrobiální prvky odstraňují pachy. Peří nezbavuje přírodního oleje, na rozdíl od běžně používaných pracích prostředků.

Impregnování

Správná péče o outdoorové oblečení a obuv zahrnuje i obnovování voděodolného povrchu pomocí impregnace. Na oblečení doporučujeme prostředek Grangers Performance Repel, na obuv pak Grangers Footwear Repel, na celokoženou obuv pak Grangers G-WAX a Grangers PASTE WAX.

Správný postup impregnování pomocí spreje:


1. OBLEČENÍ
 
  • impregnace se nanáší sprejem ze vzdálenosti 10-15 cm,

  • výrobek, který impregnujete, musí být vlhký a čistý,

  • je vhodné, položit výrobek na vodorovnou plochu,

  • po nastříkání setřete přebytečnou tekutinu (loužičky) z povrchu pomocí houbičky nebo mokrého hadříku,

  • před použitím nechte výrobek uschnout,

  • v případě, že je to dovoleno výrobcem na nášivce, je pro vyšší účinnost impregnace dobré usušit výrobek v sušičce.


2. OBUV
 
  • impregnace se nanáší sprejem ze vzdálenosti 10-15 cm,

  • výrobek, který impregnujete, musí být vlhký a čistý,

  • po nastříkání setřete přebytečnou tekutinu (loužičky) z povrchu pomocí houbičky nebo mokrého hadříku,

  • před použitím nechte výrobek uschnout.


Impregnace obuvi pomocí včelího vosku


Nejvhodnější impregnací na celokoženou obuv je přírodní včelí vosk. Jeho hlavní nevýhodou je jeho vliv na barvu obuvi. Po nanesení obuv výrazně ztmavne.
Vosk se nanáší na nahřátou obuv (nahřívejte například fénem). Nahřátý povrch vosk rozpustí a poté ho můžete pomocí čistého hadříku rozetřít po celém povrchu obuvi.

Doporučujeme tyto impregnace

GRANGERS Footwear Repel - Impregnace vhodná na všechny druhy obuvi včetně lícové usně, nubuku a textilní obuvi. Jednoduchá aplikace pomocí rozprašovače. Po aplikaci obuv odpuzuje vodu, přitom si zachová svou prodyšnost.

GRANGERS Peformance Repel - Impregnační prostředek na oblečení, který lze díky rozprašovači snadno použít. Je vhodný na všechny typy prodyšných a voděodpudivých materiálů, včetně membrán Gore-Tex® a eVent®. Účinně impregnuje při praní na 30°C, udržuje prodyšnost materiálů. Pro posílení impregnačních schopností je vhodné po aplikaci prostředku na oděvy sušit výrobek v sušičce, pokud je to povoleno výrobcem na štítku oděvu. Po správné aplikaci vydrží funkčnost látky dalších deset vyprání. Výrobek je biologicky odbouratelný a má tak minimální dopad na životní prostředí.

GRANGERS G-WAX - Přírodní včelí vosk určený na impregnaci celokožené obuvi. Ošetřené boty jsou plně chráněny před vodou a skvrnami od nečistot. Kůže si tak déle zachová své přirozené vlastnosti.

GRANGERS Paste Wax - Tato impregnační pasta je určená pro hladkou koženou obuv. Poskytuje kůži kvalitní výživu, při zachování maximální prodyšnosti. Snadná aplikace z tuby. Díky vodoodpudivosti získal tento prostředek nejvyšší ohodnocení v nezávislém testování Satra.

Instruktážní videa pro údržbu oblečení a obuvi pomocí přípravků Grangers:

 

 

 

Další outdoorové čtení

Znáte 8 rychlých chvatů, díky kterým usadíte batoh na záda SPRÁVNĚ? Sepsali jsme vám je...
Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey