Jak správně prát, čistit nebo impregnovat sportovní bundy

Koupili jste si novou goretexovou bundu a těšíte se na první akci, kdy jí dáte do těla? Nebo jste si zašpinili péřovou bundu a nevíte, co s ní? Poradíme vám, jak správně pečovat o vaše outdoorové oblečení, aby co nejdéle sloužilo k vaší spokojenosti.

Jak prát bundu

Stěžejní jsou prací instrukce na štítku, který je všitý do konkrétního produktu. Obecně však platí, že oblečení z funkčních syntetických i přírodních materiálů (vlna merino, tencel, peří) je třeba prát ve speciálním tekutém pracím prostředku a nepřidávat do praní aviváž.

Hardshell – oblečení s membránou

Co se týče oblečení s membránou, je třeba ho vyprat vždy poté, co se v něm hodně zpotíte. Lidská mastnota má negativní vliv na několikavrstvý laminát a jeho jednotlivé vrstvy se tak mohou oddělit. Vhodný prací prostředekGrangers Performance Wash.

Softshell – všechny typy

Materiálů se softshellovým povrchem je dnes celá řada. O membránový softshell se starejte stejně jako o goretexovou bundu. Péče o lehčí, nemembránový softshell (někdy nazývaný jako hustě tkaný softshell) je snazší, protože látka tolik nedegraduje vlivem lidského potu. Vhodný prací prostředekGrangers Performance Wash.

Přetřete houbičkou přebytečnou tekutinu a prací prostředek

Fleecové bundy

„Flís“ je oblíbený materiál zateplovací vrstvy. Je to vlastně polyester, někdy s malým obsahem polyamidu. Jak prát polyester, chcete-li fleece? Perte při teplotě 30 nebo 40°C běžnými pracími prostředky, vyhněte se bělení chlórem a chemickému čištění. Sušení v sušičce se nedoporučuje.

Vlna merino

Jednou z mnoha výhod vlny je její odolnost vůči pachům. Během sezony, kdy daný produkt používáte, stačí vyvětrání na vzduchu. Když už se rozhodnete výrobek vyprat, je třeba zvolit prací cyklus na jemné prádlo a prát za nízké teploty. Pokud dáváte vlněné oblečení na delší dobu do šatní skříně, je velmi důležité, aby bylo vyprané. Nevyprané termoprádlo by mohlo přitáhnout moly, kteří by vám z vašeho oblíbeného kousku udělali cedník. Vhodný prací prostředekGrangers Merino Wash.

Péřové oblečení

Praní peří není žádná věda, ale je třeba produkt, vypraný podle instrukcí na nášivce, usušit v sušičce s 2–3 tenisovými míčky (aby se peří načechralo a bunda měla opět správný loft). Doporučený prací prostředek – Grangers Down Wash.

Doporučujeme tyto prací prostředky:

GRANGERS Performance Wash – je určen zejména pro technické outdoorové oblečení, ze kterého odstraňuje prach, špínu a nežádoucí pachy. Udržuje prodyšnost a optimální vodoodpudivost, zlepšuje vlastnosti oděvů. Doporučeno pro GORE-TEX®, eVent® a veškeré nepromokavé oblečení s membránou. Ochraňuje povrchovou úpravu všech oděvů (DWR). Vodoodpudivost je možné posílit po aplikaci prostředku sušením v sušičce.

GRANGERS Merino Wash – tekutý čisticí prostředek v novém balení. Je speciálně vyvinut pro oblečení z merino vlny. Šetrně odstraňuje špínu a pachy, osvěžuje oblečení. Přírodní výtažek z cedru pomáhá chránit vaše merino proti molům.

GRANGERS Down Wash – vysoce účinný čisticí prostředek určený pro veškeré oblečení a vybavení s péřovou a syntetickou náplní. Maximalizuje prodyšnost a obnovuje loft, zachovává izolační vlastnosti, antimikrobiální prvky odstraňují pachy. Peří nezbavuje přírodního oleje, na rozdíl od běžně používaných pracích prostředků

Mycí a impregnační prostředky Grangers jsou šetrné k přírodě.

Impregnace na bundy

Správná péče o outdoorové sportovní oblečení zahrnuje i obnovování voděodolného povrchu pomocí impregnace. Na oblečení doporučujeme prostředek Grangers Performance Repel.

Jak impregnovat bundu

  • impregnace se nanáší sprejem ze vzdálenosti 10–15 cm,
  • výrobek, který impregnujete, musí být vlhký a čistý,
  • je vhodné, položit výrobek na vodorovnou plochu,
  • po nastříkání setřete přebytečnou tekutinu (loužičky) z povrchu pomocí houbičky nebo mokrého hadříku,
  • před použitím nechte výrobek uschnout,
  • v případě, že je to dovoleno výrobcem na nášivce, je pro vyšší účinnost impregnace dobré usušit výrobek v sušičce.


Doporučujeme tyto impregnace:

GRANGERS Peformance Repel – Impregnační prostředek na oblečení, který lze díky rozprašovači snadno použít. Je vhodný na všechny typy prodyšných a voděodpudivých materiálů, včetně membrán Gore-Tex® a eVent® i na softshellové oblečení. Účinně impregnuje při praní na 30°C, udržuje prodyšnost materiálů. Pro posílení impregnačních schopností je vhodné po aplikaci prostředku na oděvy sušit výrobek v sušičce, pokud je to povoleno výrobcem na štítku oděvu. Po správné aplikaci vydrží funkčnost látky dalších deset vyprání. Výrobek je biologicky odbouratelný a má tak minimální dopad na životní prostředí.

 


Text: Michal Bulička
Foto: Rock Point

Další outdoorové čtení

Otestujte si, že znáte základní pravidla správného skialpinisty ...
Základním vybavením na sjezdovku jsou spolehlivé lyžařské kalhoty. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat...
Začínáte se skialpem? Poradíme vám jak na to...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey