Jak správně usadit batoh na záda

Pro jednodenní výlety i vícedenní treky v horách je výběr správného a kvalitního batohu klíčový. Avšak i ten nejlepší batoh na trhu vám může cesty znepříjemnit, pokud vám nebude perfektně sedět, nebo si ho nebudete umět na zádech správně nastavit.

Výběr batohu

Ještě než se pustíme do samotného nastavování batohu, je třeba vědět, jak ten pravý batoh pro vaše potřeby vybrat. Pojďme se na to ve zkratce podívat.
 

Batoh musí na zádech perfektně sedět - Osprey jsou do detailu vychytané

Objem

Otázka, jak velký batoh si pořídit je velice individuální a záleží na tom, k čemu ho budete primárně využívat a co v něm budete nosit. Na jednodenní výlety vám bude stačit batoh kolem 30 litrů, na vícedenní kolem 50 litrů a více.

Zádový systém

Dobře zvolená délka a šířka zad u batohů střední a velké velikosti je velmi důležitým prvkem, na který ale stále mnoho lidí zapomíná. Batoh by měl tvořit s vaším tělem symbiózu, a proto jsou batohy vyráběné v pánských a dámských verzích. Dámské verze mají užší a kratší záda, aby se přizpůsobily drobnějším postavám. Liší se také tvarem ramenních popruhů kvůli přizpůsobení ženským prsům. U většiny batohů lze délku zádového systému posouvat, často jsou jednotlivé modely vyráběny ve více velikostech.

Zkoušení

Batohy si vždy zkoušejte se zatížením. S prázdným batohem nepoznáte, jestli vám opravdu pasuje. Na prodejnách jsme pro takové případy vybaveni závažím o různých hmotnostech.
 

Batohy Osprey mají spoustu vychytávek, které usnadňují správné nastavení batohu

Nastavení batohu

Správně vybraný batoh už máte, teď se můžete pustit do jeho nastavení. Kvalitní batoh s mnoha vychytávkami vám při nesprávném usazení nemůže ani zdaleka poskytnout takový komfort, jaký by měl. Vyhněte se tedy otlačeným klíčním kostem, bolavým ramenům, poskakování batohu při cestě z kopce, odřeným bokům, odstátím od zad a nesrovnanému těžišti.

1. Naplňte batoh

Prázdný batoh nastavit nelze. Zatěžkejte ho závažím, které se bude váhově přibližovat váze plného batohu na vašich výletech či trecích. Použít můžete například lahve naplněné vodou a nějaké oblečení nebo polštář pro vyplnění prostoru.
 

Nastavujete-li popruhy, vždy dávejte na záda batoh naplněný Nastavujete-li popruhy, vždy dávejte na záda batoh naplněný

 

2. Uvolněte popruhy

Než si batoh dáte na záda, povolte všechny popruhy (bederní, hrudní, ramenní, vrchní balanční a případně bederní stabilizátory).
 

Než batoh hodíte na záda, povolte všechny popruhy Než batoh hodíte na záda, povolte všechny popruhy

 

3. nastavte Délku trupu

U většiny turistických batohů (hlavně těch většího objemu) lze nastavit délku zádového systému, který umožňuje posunutí zádového systému přesně do polohy odpovídající délce vašich zad. U známých batohů Osprey se délka trupu nastavuje pomocí suchého zipu nebo posunem přezky.
 

volba-delky-zad Posuňte a zacvakněte zádový systém na délku odpovídající délce vašich zad

 

4. zapněte Bederní pás

Bederní pás je nejdůležitějším fixačním bodem celého batohu. Celá váha batohu spočívá právě na bedrech, kde je rovnoměrně rozkládána a odlehčuje ramenům i krční páteři. Bederní pás by měl být usazen na vrcholcích pánevní kosti. Popruh zapněte a řádně dotáhněte. Víte, že bederní pás vám nese až 80 % celkové hmotnosti batohu?
 

Zapněte bederák a dotáhněte. Pás by měl být usazen na vrcholcích pánevní kosti Zapněte bederák a dotáhněte. Pás by měl být usazen na vrcholcích pánevní kosti

 

5. dotáhněte Ramenní popruhy

Pro správné dotažení batohu k tělu a pohodlné usazení na ramenou je třeba utáhnout oba ramenní popruhy současně. Dejte si pozor, ať to s utahováním nepřeženete a nepřenesete tak váhu z beder na ramena.
 

Ramenní popruhy utahujte současně Ramenní popruhy utahujte současně

 

6. využijte Balanční popruhy

Balanční popruhy spojují ramenní popruhy s vrchní částí batohu. Jejich dotažením docílíte toho, že batoh sedí souběžně s vašimi zády, nikde neodstává a je stabilní.
 

Dotažením balančních popruhů přitáhnete batoh k zádům a zvyšujete jeho stabilitu Dotažením balančních popruhů přitáhnete batoh k zádům a zvyšujete jeho stabilitu

 

7. dolaďte Bederní stabilizátor

Některé batohy mají na bederním pásu ještě další popruhy, tzv. bederní stabilizátory, jejichž dotažením stabilizujete spodní část batohu.

8. utáhněte Hrudní popruh

Až úplně na závěr utahujte hrudní popruh, sloužící k přiblížení ramenních popruhů blíže k sobě a mimo oblast, kde se vyskytuje mnoho nervů a cév. Hrudní popruh zapínejte přibližně 6-8 cm pod klíční kostí.
 

Až nakonec utahujete hrudní popruh Až nakonec utahujete hrudní popruh

 

 

Celé nastavení zabere maximálně pět minut a opravdu se vyplatí tento krátký čas do usazení investovat. Teď už vám batoh sedí perfektně na zádech a můžete vyrazit vzhůru za novými dobrodružstvími!

 

Rock Point

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey