Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak vybírat běžecký batoh nebo vestu

Běh vás natolik pohltil, že z pětikilometrových výběhů občas vyrazíte na delší běžecký trénink. Ultratrailový závod je dalším cílem vašeho běhání pro radost? Pokud ano, neobejdete se bez pořádného běžeckého batohu nebo běžecké vesty pro uložení pití, jídla a oblečení při změně počasí. Poradíme vám, jak si pořídit ten správný kousek, který pomůže posunout vaše výkony o kousek dál.

I vesta má funkci batohu

Batohů na běhání je nepřeberné množství. Liší se objemem, tvarem i konstrukcí. V současnosti je hodně populární běžecká vesta, na které jsou všechny detaily umístěné a vymyšlené tak, aby měl běžec vše po ruce a „obsluha“ kapes ho ani nezdržovala, ani nerozčilovala.

Běžecká vesta je vlastně malý batoh s řadou specialit. Hlavní komora však není objemná a je v ní místo na hydrovak a nějaké oblečení - počítá se s tím, že bude lehké a miniaturní.  Musí skvěle padnout a nesmí škrtit, jinak daleko nedoběhnete.
Běžecká vesta v akci - důležité je, aby dobře seděla

Hydrovak nebo láhev?

Rozhodující otázkou při běhu je, jak jste zvyklí pít. Jestli má navrch pití z láhví (bidonů) nebo máte radši nasávání z náustku na hadičce od vodního rezervoáru, hydrovaku, camelbacku…prostě vaku s tekutinou na zádech.

Když vedou láhve, pak musí být váš běžecký batoh dostatečně velké síťované kapsy na obou ramenních popruzích. Máte-li raději hydrovak, pak s ním musí být batoh kompatibilní. Stejný výrobce batohu či vesty i vaku a odpovídající velikost a typ vaku jsou zásadní pro vaše pohodlné pití při běhu.

Rozhodující detaily pro výběr

při výběru správného běžeckého batohu by se každý měl krom výše uvedeného zabývat těmito zásadními otázkami:
 

 • Vyhovuje objem na zádech vašim potřebám? Je to čistě na vás, co si pro běh chcete brát s sebou.

 • Jste ochoten upravit svoje zvyky při manipulaci s kapsami, zipy nebo úchyty, které se mohou u různých vest lišit?

 • Náústek i hadička z hydrovaku musí bezvadně držet na remenním popruhuSedí vám batoh akorát? Nelítá po zádech? Je dostatečně vysoko? Zkusil jste s ním chvíli běžet?

 • Nezpůsobuje na kontaktních místech nepříjemné pocity a tření, které mohou být při dlouhém běhu nepříjemné? Neškrtí vás? Jsou okraje ramenních popruhů vypolstrované?

 • Vyndávání i zasouvání bidonu do kapes je snadné? Vezměte si svou oblíbenou láhev do obchodu a vyzkoušejte!

 • Náustek i hadička z hydrovaku bezvadně drží na ramenním popruhu (ani trochu neplandá a neotravuje), snadno na ni dosáhnete ústy a nikde nepřekáží?
   

 • Už jste slyšeli o vymazlených bidonech Softflask s pítkem i hadičkou?

 • Jednoduše ovladatelné zavírání ventilů u pítka vás asi taky dostane… a hlavně vám ve vaku bez vzduchu kolem tekutiny, odpadne šplouchání a přelévání.

 • Na ultratrail s teleskopickými holemi? Nic neobvyklého. Uchycení holí a snadná manipulace s nimi v pohybu vás nevyvede z tempa.

 • Na facebook postnout trasu? Pro mnoho běžců rutinní samozřejmost. Zabývejte se kapsou na mobil! Lehko dostupná, nepromokavá, odpovídá velikost?
   

 • Stále více se řeší odlehčování. A s tím i použité materiály. Porovnejte si váhu, ale také uživatelský komfort, který s tím souvisí. Nesrovnávejte jen čísla!

 • Co zipy? Jen ty kvalitní a důmyslně umístěné se nebudou vlivem otřesů rozepínat.

 • Nedostat se do bytu nebo auta kvůli ztraceným klíčům? Speciální poutko na klíče je dnes standardem.

 • Po doběhu je fajn vyčistit hydrovak. Speciální „nářadí“ vám s tím zásadně pomůže.

 • Běháte i za tmy nebo šera? Pak je třeba myslet, aby běžecký batoh měl i reflexní bezpečnostní prvky

  Bez vyzkoušení nic nekupujte, možnost dát si batoh nebo vestu na záda, připnout k ní hole, zasunout flašku do kapsy, sáhnout pro gel… prostě přijďte do prodejen Rock Pointu a nechte se rozmazlovat!
   

Běžecký batoh nebo vestu zkoušejte naplněnou - lahev, mobil, tyčka, bunda.
Dobře padnoucí běžecký batoh

Text: Michal Bulička
Foto: David Moravec, archiv Osprey

Další outdoorové čtení

Jak by měl vypadat trénink každého běžce? Proč zařadit nenáviděnou rozcvičku i hravou abecedu...
Kruhový tréninky s vámi mohou cvičit i děti...
Běžecká abeceda nás zahřála a teď pojďme na galeje odrazových cvičení...