Jak vybírat běžecký batoh nebo vestu

Běh vás natolik pohltil, že z pětikilometrových výběhů občas vyrazíte na delší běžecký trénink. Ultratrailový závod je dalším cílem vašeho běhání pro radost? Pokud ano, neobejdete se bez pořádného běžeckého batohu nebo běžecké vesty pro uložení pití, jídla, oblečení při změně počasí, dokladů, lékarničky, telefonu, klíčů a dalších drobností. Poradíme vám, jak si pořídit ten správný batoh, který pomůže posunout vaše výkony o kousek dál a vaši běžeckou kratochvíli si opravdu užít.

Batohů na běhání je nepřeberné množství. Liší se objemem, tvarem i konstrukcí. Kromě objemu je zásadní umístění všech detailů. Batoh by měl být vymyšlený tak, aby měl běžec, pokud možno vše po ruce a „obsluha“ kapes i celého batohu ho nezdržovala, ani nerozčilovala. K většině věcí by se měl dostat bez zpomalení běhu, a hlavně bez sundávání batohu ze zad. To platí třeba i pro manipulaci s běžeckými holemi.

běžecká vesta by měla pojmout kromě láhví i běžecké hole

I vesta má funkci batohu

V současnosti jsou hodně populární běžecké vesty. Běžecká vesta je vlastně malý batoh s řadou specialit. Hlavní komora však není tak objemná. Přesto je v ní ale místo na hydrovak i nějaké základní oblečení - počítá se s tím, že bude lehké a minimalistické. Pojme také telefon, výživové doplňky, hole… 

Stejně jako běžecký batoh musí skvěle padnout a nesmí škrtit, ani jinak překážet. Její využití najdete zejména na kratších než ultra distancích a samozřejmě záleží i na počasí. 
Osprey běžecké vesty jsou již při nákupu s měkkými láhvemi softflask

Hydrovak nebo softflask?

Pitný režim je jednou ze základních priorit, kterou běžec při plánování trasy nebo závodu nesmí podcenit. Rozhodující otázkou je délka trasy i možnost dostupného občerstvení na trase (restaurace, občerstvovací stanice, prameny a podobně). Podle toho pak volíte, jestli s sebou brát větší hydrovak (camelback) nebo budou stačit skladnější, ale méně objemné softlahve, které již více méně zcela nahradily klasické těžké a neskladné bidony. 

Z hydrovaků i softlahví pijete pohodlně přes hadičku a náustek.  Váš batoh nebo vesta by měly být s hydrovakem kompatibilní. V ideálním případě tedy zvolte stejného výrobce a pamatujte, že musí také odpovídat velikost vašich vodních rezervoárů s velikostí batohu. Do malé vesty možná nacpete větší hydrovak, ale vestu pak na zádech pohodlně určitě neusadíte. 

Řada výrobců své běžecké vesty a batohy dodává rovnou v setech s odpovídajícími vodními rezervoáry. Nenechte se tedy zmást na první pohled vyšší cenou. Ve výsledku ušetříte proti jednotlivému nákupu.

softflasky jsou již většinou součástí běžeckých vest při nákupu

Rozhodující detaily pro výběr

Při výběru správného běžeckého batohu by se každý měl krom výše uvedeného zabývat těmito zásadními otázkami:
 

 • Vyhovuje objem na zádech vašim potřebám? Je to čistě na vás, co si pro běh chcete brát s sebou,
  (pozor na některých závodech pořadatel start podmiňuje povinnou výbavou),

 • Jste ochoten upravit svoje zvyky při manipulaci s kapsami, zipy nebo úchyty, které se mohou u různých vest lišit?

 • Sedí vám batoh akorát? Nelítá po zádech? Je dostatečně vysoko? Zkusil jste s ním chvíli běžet?

 • Nezpůsobuje na kontaktních místech nepříjemné pocity a tření, které mohou být při dlouhém běhu nepříjemné? Neškrtí vás? Jsou okraje ramenních popruhů vypolstrované?

 • Nepřekáží softflask rezervoáry na ramenních popruzích? Sedí dobře? Dosáhnete ústy snadno k hadičce s pítkem? A naopak neznervózňuje vás, že máte hadičku s pítkem trvale v zorném poli?

 • Náustek i hadička z hydrovaku bezvadně drží na ramenním popruhu (ani trochu neplandá a neotravuje), snadno na ni dosáhnete ústy a nikde nepřekáží? ? Ideální řešení je například ukotvení hadičky pomocí magnetu na hrudním kompresním pásu (Osprey Duro a Dyna),


hydrovaky se hodí na delší distnace, pozor, aby byly kompatibilní s běžeckou vestou
 

 • Jednoduše ovladatelné zavírání ventilů u pítka vás asi taky dostane… a hlavně vám ve vaku bez vzduchu kolem tekutiny, odpadne šplouchání a přelévání.

 • Na ultratrail s teleskopickými holemi? Nic neobvyklého. Uchycení holí a snadná manipulace s nimi v pohybu vás nevyvede z tempa.

 • Na facebook postnout trasu? Pro mnoho běžců rutinní samozřejmost. Zabývejte se kapsou na mobil! Lehko dostupná, nepromokavá, odpovídá velikost?
   

 • Je váš batoh či vesta z dostatečně prodyšných materiálů? Zejména ramenní popruhy a záda by měly být sice polstrované a pohodlné, ale ze síťoviny.

 • Stále více se řeší odlehčování. A s tím i použité materiály. Porovnejte si váhu, ale také uživatelský komfort, který s tím souvisí. Nesrovnávejte jen čísla!

 • Co zipy? Jen ty kvalitní a důmyslně umístěné se nebudou vlivem otřesů rozepínat.

 • Nedostat se do bytu nebo auta kvůli ztraceným klíčům? Speciální poutko na klíče je dnes standardem.

 • Po doběhu je fajn vyčistit hydrovak. Speciální „nářadí“ vám s tím zásadně pomůže.

 • Běháte i za tmy nebo šera? Pak je třeba myslet, aby běžecký batoh měl i reflexní bezpečnostní prvky.
   

Vyzkoušejte na vlastní kůži

Nekupujte zajíce v pytli. Vše důkladně vyzkoušejte.  Doporučujeme využít možnosti otestování běžeckých batohů a běžeckých vest třeba v rámci Rock Point trailrunningových kempů nebo testovacích dnů na prodejnách.

Možnost dát si batoh nebo vestu na záda, připnout k ní hole, zasunout flašku do kapsy, sáhnout pro gel… je k nezaplacení. Prostě přijďte do prodejen Rock Point a nechte se rozmazlovat!
 

v běžeckých vestách Osprey na Rock Point výzvě

Text: Rock Point
Foto: Rob Trnka, Dynafit, Osprey

Další outdoorové čtení

Kvalitní nůž patří mezi základní výbavu každého turisty. V outdooru se bez něj neobejdete. Jak ho vybírat...
Znáte 8 rychlých chvatů, díky kterým usadíte batoh na záda SPRÁVNĚ? Sepsali jsme vám je...
Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey