Jak vybírat boty pro dlouhý závod

Záměrně se nebudu pouštět do žádných složitých debat. Dnes existuje spousta speciálních vyšetření a diagnostik, které nám v podstatě řeknou, že máme každý nějakou tu vadu, či disbalanci. Prostě nějaký problém…

V každé lepší prodejně vám prodavači poradí, nebojte se zeptat. Musím zde dát k dobru příhodu, jak jsem v mládí nezvládl start na paraglidu (svahový padák) a přisedl jsem si nohu. Diagnóza - zlomené tři prostřední prsty v nártu a všechny tři ve zkratu. Výsledek? Po srůstu vznik svalku (zesílených míst) na třech prstech vedle sebe. Jeden kousek kosti zasahující dospodu chodidla. Z operace, nevím proč, nakonec sešlo. Asi nebudete úplně plnohodnotně chodit pane, pravil doktor. Proč to píšu..., nakonec s tím běhám stovky i stomílovky.

Silniční nebo terénní?

Teď už k botám. Jako první chceme vědět, kde budeme běhat, chodit a od toho se odvíjí dezén na podrážce. S tím dilema, co je horší? Jestli kroska na silnici nebo silnička v terénu.
U horských běhů vede většina závodů co nejvíce mimo asfalt, volíme tady spíš krosovku se vzorkem.

Noha se během závodu mění…

Velikost volíme větší alespoň o číslo a počítáme s otokem chodidla a únavou (propadem klenby) v průběhu závodu a tím s prodloužením chodidla.
Pokud zvolíme velikost akorát, na třicátém kilometru přicházíme po čtvrtém seběhu o první nehty.
Botu utahujeme tak akorát, aby nám noha v botě nelítala a zároveň nebyla nepříjemně zaškrcena. U delších distancí počítáme s mírným otokem.

Dobře zavázané tkaničky…

Podstatné je, dobře si zavázat tkaničky, abychom je nemuseli v průběhu závodu již řešit (ideál). Třeba při závodu LH 24 na startovní zavázání již nesahám, až v cíli (ideál).
Důležité je namazat chodidla vazelínou a zvolit správné ponožky. Nejlépe nové na každý závod.

Vyzkoušené boty

Zásadní otázkou je, do jaké míry rozchodit botu před závodem. Při mých zkušenostech si dovolím vytáhnout z krabice a jít na start. Je to možné pouze u osvědčených bot a začátečníkům doporučuji odzkoušet pár desítek kilometrů i s ponožkou favoritem (ta co se v tréninku nejvíc osvědčila), kterou koupím na závod novou.
A nezapomeňte si pořádně ostříhat a zapilovat nehty, jinak vám ty krásné superboty budou k ničemu.

Trailová obuv »

Silniční obuv »
 

Text: Zbyněk Cypra
Foto: Lukáš Budínský

Další outdoorové čtení

Otestujte si, že znáte základní pravidla správného skialpinisty ...
Základním vybavením na sjezdovku jsou spolehlivé lyžařské kalhoty. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat...
Začínáte se skialpem? Poradíme vám jak na to...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey