Jak vybrat batoh na vícedenní horskou túru

Přechody hor jsou mezi českými horaly oblíbenou disciplínou. A je jedno, zda dobýváte hřebeny Alp nebo našich českých kopečků.  Důležité je, abyste si jakoukoliv horskou túru užili bez omezení a naplno.

NA TĚŽKO NEBO PŘES HORSKÉ CHATY

Turistika v Alpách je čím dál tím oblíbenější - není na světě pohoří, které by oplývalo tak hustou sítí horských chat a tak komplexní dopravní infrastrukturou. Atraktivní turistické výzvy však objevíte i v naší české kotlině. Putování přes hřebeny Krkonoš, Beskyd nebo Šumavy se spaním na nouzových nocležištích si užijí jak velcí, tak malí dobrodruzi.

Můžete vyrazit s malým batohem na jednodenní výlet a večer se vrátit na ubytování. Stejně tak můžete jít na těžko se stanem či přes horské chaty či nocležiště několikadenní túru a poznat místa, kam se jen tak někdo nevydá.

 

outdoorové batohy musí být spolehlivé a odolné

Se stanem nebo od chaty k chatě?

Pro turisty se otevírají i další možnosti, než jít s velkým, těžkým trekovým batohem na zádech v plné polní. Když využijete zázemí horských chat, nemusíte nosit téměř nic, co souvisí s přípravou jídla a nocováním. A díky tomu se nám batoh výrazně zmenší i odlehčí.

V Alpách i našich českých horách je to navíc se stanováním ve volné přírodě složité a mnohde je zakázáno. Využívání chat je proto standardem a někdy i jedinou oficiální možností.

Pokud vyrazíte do Alp, počítejte s tím, že přelidněné jsou hlavně Východní Alpy, tedy hory v Rakousku, Německu a v Itálii. Naopak na západě Alp najdete spoustu oblastí, které jsou na alpské poměry „divoké“ a za celý den tam ani v letní sezóně nemusíte potkat ani živáčka. Chat a silnic je méně, takže pro vícedenní treky je to docela ráj.

bederní pás nese až 80 % váhy batohu

1. Jaký objem batohu zvolit?

Vyrazit na týden a napakovat bágl spacími potřebami, věcmi k vaření a jídlem… Málokdy se vejdete do outdoorového batohu s objemem pod 60 litrů. Holky, které mají silného chlapa, mu naloží bez problémů plnou osmdesátku.

Odlehčování a zmenšování objemu je v posledních letech velkým trendem, ne každý toho musí být ovšem zastánce a ne každý je ochoten investovat do lehčího vybavení více peněz.

Chataři, jejichž břicha hýčká bohatá polopenze a ke spaní potřebují jen hedvábnou vložku do spacáku, mají ruksak o mnoho kil lehčí a několik litrů menší.

Závěr: Na těžko se stanem 55 až 80 litrů, od chaty k chatě 30 až 50 litrů. K báglu patří vždy nepromokavý obal a ideální pro pitný režim je spolehlivý rezervoár, zvaný camelback.

s batohem na těžko nebo na lehko od chaty k chatě

2. Nosný systém batohu

Nosný systém batohu slučuje záda batohu, bederní pás a popruhy. Záda by měla být anatomicky tvarovaná a důležitou vlastností je, aby dobře odvětrávala pot. Většina nosných systémů je dnes u kvalitních batohů řešena tak, abyste si mohli batoh nastavit pro vaši postavu co nejlépe.

 

Velmi důležitou částí je bederní pás, který nese až 80 % váhy celého batohu. Bederní pás tak neslouží jen k tomu, aby se vám batoh neposouval na zádech moc do stran. Bederní pás by měl mít v bederní oblastí polstrovaný, mělo by ho být možné dotáhnou a to i když máte batoh “naložený” na sobě.

 

Popruhy batohu by měly být polstrovány a nesmí tlačit do ramenou a krku. Šířku popruhů volte podle konstituce vaší postavy.

 
 • úzké popruhy se mohou snadněji zařezávat (čím těžší batoh, tím to logicky bude horší)
 • široké popruhy mohou omezovat pohyb rukou, krku a budete se pod nimi více potit
 

Součástí ramenních popruhů by měl být také hrudní pás, který by měl být nastavitelný jak výškově, tak co do délky. U některých batohů je na něm píšťalka, ale primárně slouží k dokonalé stabilizaci batohu v oblasti ramen a hrudníku, omezení rozjíždění popruhů a pohybu batohu na zádech do stran. Při zkoušení batohu si naložte alespoň polovinu batohu běžným vybavením, nastavte si batoh dle své postavy a udělejte pár běžných turistických pohybů - dlouhé kroky, skok, dřep nebo se zkuste předklonit.

outdoorový batoh musí mít polstrované ramenní popruhy, co přesně padnou

3. kapsy batohu - vnitřní prostor

Každý batoh je řešen trochu jinak a při výběru batohu myslete na to, co budete v batohu nosit. Větší outdoorové batohy jsou obvykle rozděleny na dvě hlavní komory (dvoukomorový systém). Vnitřek batohu je možné rozdělit na spodní a horní část. Dolní část je pak většinou přístupná spodním vstupem nebo vstupem z boku batohu - tak, abyste nemuseli vyložit celý batoh kvůli jedné jediné věci.

 

Do spodní komory se obvykle dávají těžší věci (kvůli těžišti) - může to být stan, spacák nebo polní kuchyně. Hlavně větší batohy pak nabízejí různé malé kapsy a přepážky pro drobné věci.

na vstupu do batohu záleží, abyste se rychle dostali k tomu, co právě potřebujete

4. Materiály batohu

Kvalita batohu je nezbytná - o to více, když se vydáváte na vícedenní túry pravidelně několikrát do roka a batoh je ve větším zápřahu.

 

Mezi hlavní kritéria, která si zkontrolujte při výběru, patří:

 
 • materiál odolný proti odření, ošoupání a roztržení
 • zipy a přezky - batoh se vám nesmí ani pod vyšší zátěží rozepínat, přezky nesmí povolovat
 • švy a lepené spoje - batoh by měl být kvalitně ušitý - to obvykle poznáte na první pohled

 

Odlehčené materiály nebudou mít možná takovou životnost, jako standardní „bytelné“ materiály. Neznamená to ale, že jde o batohy na „jedno použití“. U kvalitních výrobců budete mít zajištěnu dlouhou životnost všech batohů.


dobrý zádový systém správně rozloží váhu batohu

Závěr

S velikostí batohu si určitě poradíte - záleží jen a pouze na tom, kolik věcí s sebou potřebujete nést (jaký typ turisty jste).

 
 • turistický batoh do 30 l - jednodenní túra
 • turistický batoh do 50 l – vícedenní túra po chatách
 • trekový batoh nad 60 l – trek, nesu si spaní a jídlo

 

Podle charakteristiky vašeho treku a proměnlivému počasí doporučujeme vybírat batohy (hlavně na vícedenní cesty), které mají:
 

 • nastavitelný zádový systém a pořádný bederní pás
 • pláštěnku na batoh (buď samostatně nebo integrovanou) a úpravu pro camelback
 • camelback (vodní rezervoár) - ten je praktičtější než plastová láhev, ale vezměte si i tu jako zálohu (2 litry čisté vody)

 

Při zkoušení batohu nebo jeho testování po doručení domů:
 

 • batoh prohlédněte, zda není poškozený
 • naplňte batoh (alespoň 5-10 kg zátěže dle typu batohu)
 • nastavte si batoh dle svých zad
 • chvíli s ním choďte, zkoušejte dřepy, skoky nebo předkony, zda sedí


Při zkoušení batohu ho zatěžkejte a vyzkoušejte pár skoků a předklonů, jako během treku

Mezi oblíbené značky outdoorových batohů na našem e-shopu pak patří Osprey, Tatonka, Salewa, Hannah či Thule.

 

Přejeme dobré počasí a horám ZDAR!
Rock Point

 

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey