Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak vybrat batoh na vícedenní horskou túru

Na těžko nebo přes horské chaty

Přechody hor jsou mezi českými horaly oblíbenou disciplínou. Až do roku 1990 nám byly Alpy v podstatě zapovězeny, a tak se ve velkém jezdívalo vlakem do Rumunska na přechody jednotlivých pohoří karpatského oblouku.

Dnes máme možnost cestovat bez omezení a využívat civilizačních vymožeností Alp. Není na světě pohoří, které by oplývalo tak hustou sítí horských chat a dopravní infrastrukturou. Navíc jsou Alpy snadno a rychle dostupné.

Se stanem nebo od chaty k chatě?

Pro turisty se otevírají i další možnosti, než jít s velkým, těžkým trekovým batohem na zádech. Když využijete zázemí horských chat, nemusíte nosit téměř nic, co souvisí s přípravou jídla a nocováním. A díky tomu se nám batoh výrazně zmenší i odlehčí. Prolétněme si krok za krokem jednotlivé části výbavy.

V Alpách je to navíc se stanováním ve vyšších polohách složité, mnohde je zakázáno a využívání chat je tam standardem. Přelidněné jsou hlavně Východní Alpy, tedy hory v Rakousku, Německu a v Itálii. Naopak na západě Alp najdete spoustu oblastí, které jsou na alpské poměry „divoké“ a za celý den tam ani v letní sezóně nemusíte potkat ani živáčka. Chat a silnic je méně, takže pro vícedenní treky je to docela ráj.

S jakým batohem

Vyrazit na týden a napakovat bágl spacími potřebami, věcmi k vaření a jídlem… Málokdy se vejdete do outdoorového batohu s objemem pod 60 litrů. Holky, které mají silného chlapa, mu naloží bez problémů plnou osmdesátku. Jasně, doba odlehčování a zmenšování objemu vládne trendům dneška, ne každý je ale zastáncem ultralehkých věcí nebo za ně nechce utrácet ranec peněz.

Chataři, jejichž břicha hýčká bohatá polopenze a ke spaní potřebují jen hedvábnou vložku do spacáku, mají ruksak o mnoho kil lehčí a několik litrů menší.

Závěr: Na těžko se stanem 55 až 80 litrů, od chaty k chatě 30 až 45 litrů. K báglu patří vždy nepromokavý obal a ideální pro pitný režim je spolehlivý rezervoár, zvaný camelback.

Ve zkratce…
 

  • Turistický batoh do 50 l – vícedenní túra po chatách
  • Trekový batoh nad 60 l – trek, nesu si spaní a jídlo
  • Nastavitelný zádový systém a pořádný bederák
  • Pláštěnka na batoh a úprava pro camelback
  • Camelback / vodní rezervoár je praktičtější než plastová láhev, tu si vezměte jako zálohu (2 L)

 

Text: Michal Bulička

Další outdoorové čtení

Kalhoty na lezení vás nesmí omezovat v žádném lezeckém kroku. Poradíme vám, jak vybrat lezecké kalhoty, které  budou pohodlné i odolné...

Kalhoty na horskou turistiku si musí poradit s rozmary počasí a současně být pohodlné. Poradíme vám, jak vybrat ty správné kalhoty na náročnější treky...

Víte podle jakých základních kritérii je vhodné kalhoty na turistiku vybírat? Sepsali jsme vám je pěkně přehledně...