Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak vybrat batoh na vícedenní horskou túru

Přechody hor jsou mezi českými horaly oblíbenou disciplínou. A je jedno, zda dobýváte hřebeny Alp nebo našich českých kopečků.  Důležité je, abyste si jakoukoliv horskou túru užili bez omezení a naplno.

NA TĚŽKO NEBO PŘES HORSKÉ CHATY

Turistika v Alpách je čím dál tím oblíbenější - není na světě pohoří, které by oplývalo tak hustou sítí horských chat a tak komplexní dopravní infrastrukturou. Atraktivní turistické výzvy však objevíte i v naší české kotlině. Putování přes hřebeny Krkonoš, Beskyd nebo Šumavy se spaním na nouzových nocležištích si užijí jak velcí, tak malí dobrodruzi.

Můžete vyrazit s malým batohem na jednodenní výlet a večer se vrátit na ubytování. Stejně tak můžete jít na těžko se stanem či přes horské chaty či nocležiště několikadenní túru a poznat místa, kam se jen tak někdo nevydá.

 

outdoorové batohy musí být spolehlivé a odolné

Se stanem nebo od chaty k chatě?

Pro turisty se otevírají i další možnosti, než jít s velkým, těžkým trekovým batohem na zádech v plné polní. Když využijete zázemí horských chat, nemusíte nosit téměř nic, co souvisí s přípravou jídla a nocováním. A díky tomu se nám batoh výrazně zmenší i odlehčí.

V Alpách i našich českých horách je to navíc se stanováním ve volné přírodě složité a mnohde je zakázáno. Využívání chat je proto standardem a někdy i jedinou oficiální možností.

Pokud vyrazíte do Alp, počítejte s tím, že přelidněné jsou hlavně Východní Alpy, tedy hory v Rakousku, Německu a v Itálii. Naopak na západě Alp najdete spoustu oblastí, které jsou na alpské poměry „divoké“ a za celý den tam ani v letní sezóně nemusíte potkat ani živáčka. Chat a silnic je méně, takže pro vícedenní treky je to docela ráj.

bederní pás nese až 80 % váhy batohu

1. Jaký objem batohu zvolit?

Vyrazit na týden a napakovat bágl spacími potřebami, věcmi k vaření a jídlem… Málokdy se vejdete do outdoorového batohu s objemem pod 60 litrů. Holky, které mají silného chlapa, mu naloží bez problémů plnou osmdesátku.

Odlehčování a zmenšování objemu je v posledních letech velkým trendem, ne každý toho musí být ovšem zastánce a ne každý je ochoten investovat do lehčího vybavení více peněz.

Chataři, jejichž břicha hýčká bohatá polopenze a ke spaní potřebují jen hedvábnou vložku do spacáku, mají ruksak o mnoho kil lehčí a několik litrů menší.

Závěr: Na těžko se stanem 55 až 80 litrů, od chaty k chatě 30 až 50 litrů. K báglu patří vždy nepromokavý obal a ideální pro pitný režim je spolehlivý rezervoár, zvaný camelback.

s batohem na těžko nebo na lehko od chaty k chatě

2. Nosný systém batohu

Nosný systém batohu slučuje záda batohu, bederní pás a popruhy. Záda by měla být anatomicky tvarovaná a důležitou vlastností je, aby dobře odvětrávala pot. Většina nosných systémů je dnes u kvalitních batohů řešena tak, abyste si mohli batoh nastavit pro vaši postavu co nejlépe.

 

Velmi důležitou částí je bederní pás, který nese až 80 % váhy celého batohu. Bederní pás tak neslouží jen k tomu, aby se vám batoh neposouval na zádech moc do stran. Bederní pás by měl mít v bederní oblastí polstrovaný, mělo by ho být možné dotáhnou a to i když máte batoh “naložený” na sobě.

 

Popruhy batohu by měly být polstrovány a nesmí tlačit do ramenou a krku. Šířku popruhů volte podle konstituce vaší postavy.

 
 • úzké popruhy se mohou snadněji zařezávat (čím těžší batoh, tím to logicky bude horší)
 • široké popruhy mohou omezovat pohyb rukou, krku a budete se pod nimi více potit
 

Součástí ramenních popruhů by měl být také hrudní pás, který by měl být nastavitelný jak výškově, tak co do délky. U některých batohů je na něm píšťalka, ale primárně slouží k dokonalé stabilizaci batohu v oblasti ramen a hrudníku, omezení rozjíždění popruhů a pohybu batohu na zádech do stran. Při zkoušení batohu si naložte alespoň polovinu batohu běžným vybavením, nastavte si batoh dle své postavy a udělejte pár běžných turistických pohybů - dlouhé kroky, skok, dřep nebo se zkuste předklonit.

outdoorový batoh musí mít polstrované ramenní popruhy, co přesně padnou

3. kapsy batohu - vnitřní prostor

Každý batoh je řešen trochu jinak a při výběru batohu myslete na to, co budete v batohu nosit. Větší outdoorové batohy jsou obvykle rozděleny na dvě hlavní komory (dvoukomorový systém). Vnitřek batohu je možné rozdělit na spodní a horní část. Dolní část je pak většinou přístupná spodním vstupem nebo vstupem z boku batohu - tak, abyste nemuseli vyložit celý batoh kvůli jedné jediné věci.

 

Do spodní komory se obvykle dávají těžší věci (kvůli těžišti) - může to být stan, spacák nebo polní kuchyně. Hlavně větší batohy pak nabízejí různé malé kapsy a přepážky pro drobné věci.

na vstupu do batohu záleží, abyste se rychle dostali k tomu, co právě potřebujete

4. Materiály batohu

Kvalita batohu je nezbytná - o to více, když se vydáváte na vícedenní túry pravidelně několikrát do roka a batoh je ve větším zápřahu.

 

Mezi hlavní kritéria, která si zkontrolujte při výběru, patří:

 
 • materiál odolný proti odření, ošoupání a roztržení
 • zipy a přezky - batoh se vám nesmí ani pod vyšší zátěží rozepínat, přezky nesmí povolovat
 • švy a lepené spoje - batoh by měl být kvalitně ušitý - to obvykle poznáte na první pohled

 

Odlehčené materiály nebudou mít možná takovou životnost, jako standardní „bytelné“ materiály. Neznamená to ale, že jde o batohy na „jedno použití“. U kvalitních výrobců budete mít zajištěnu dlouhou životnost všech batohů.


dobrý zádový systém správně rozloží váhu batohu

Závěr

S velikostí batohu si určitě poradíte - záleží jen a pouze na tom, kolik věcí s sebou potřebujete nést (jaký typ turisty jste).

 
 • turistický batoh do 30 l - jednodenní túra
 • turistický batoh do 50 l – vícedenní túra po chatách
 • trekový batoh nad 60 l – trek, nesu si spaní a jídlo

 

Podle charakteristiky vašeho treku a proměnlivému počasí doporučujeme vybírat batohy (hlavně na vícedenní cesty), které mají:
 

 • nastavitelný zádový systém a pořádný bederní pás
 • pláštěnku na batoh (buď samostatně nebo integrovanou) a úpravu pro camelback
 • camelback (vodní rezervoár) - ten je praktičtější než plastová láhev, ale vezměte si i tu jako zálohu (2 litry čisté vody)

 

Při zkoušení batohu nebo jeho testování po doručení domů:
 

 • batoh prohlédněte, zda není poškozený
 • naplňte batoh (alespoň 5-10 kg zátěže dle typu batohu)
 • nastavte si batoh dle svých zad
 • chvíli s ním choďte, zkoušejte dřepy, skoky nebo předkony, zda sedí


Při zkoušení batohu ho zatěžkejte a vyzkoušejte pár skoků a předklonů, jako během treku

Mezi oblíbené značky outdoorových batohů na našem e-shopu pak patří Osprey, Tatonka, Salewa, Hannah či Thule.

 

Přejeme dobré počasí a horám ZDAR!
Rock Point

 

Další outdoorové čtení

Jaký přípravek zvolit na technický materiál a v čem a jak vyprat oblečení z peří, merino vlny...

Zásady bezpečnosti na ferratách a plánování ferratové túry...

Vyznáte se v teplotním rozdělení spacích pytlů? Hannah je testuje v laboratořích a jejich dělení...