Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak vybrat dobrý spacák

Spánek je jednou ze základních životních potřeb a je velmi důležitý pro regeneraci. Abyste mohli při svých výpravách podávat ty nejlepší výkony, potřebujete zkrátka dobře spát. Abyste i pod širákem nebo pod stanem měli dostatečný komfort, se postará dobrý spacák. Jak si ho vybrat a následně se o něj starat, vám poradíme v našem třídílném seriálu, jehož první díl máte právě před sebou.

Prozradíme vám malé tajemství, spacák ve skutečnosti vůbec nehřeje. Teplo uvnitř vyrábí lidské tělo a spacák ho pouze udržuje. O izolaci tepla se stará vzduch, zadržovaný v izolační náplni spacáku. Čím více vzduchu na sebe naváže izolační vrstva (peří, syntetická vlákna, ovčí vlna) tím lépe bude spacák bránit úniku tělesného tepla. Snahou výrobců je dosáhnout co nejlepšího „výkonu“ spacáků při co nejnižší hmotnosti a sbalitelnosti do co nejmenšího objemu.

Na začátku jsou základní otázky:

  • V jakém ročním období budu spacák používat, v jakých přírodních a tedy i teplotních podmínkách (v létě u rybníka nebo na podzim v Dolomitech ve výškách 2000 m), v oblastech kde často prší (Skandinávie) nebo bývá déšť výjimkou (Řecko)?
  • V létě nemám čas a budu jezdit v zimě tábořit do hor a holdovat skialpinismu?
  • Potřebuju univerzální spacák – ideálně lehký jako pírko a veliký jako krabička od sirek.


Jak tedy postupovat? Tak, že si dáme do souvislostí spoustu zásadních informací.

Rozdělení spacáků

Spacáky můžeme rozdělit podle mnoha různých kritérií do několika skupin.
 

  • období použitelnosti: letní, třísezónní (jaro, léto, podzim), zimní.
  • střihu: mumie (se stahováním kolem hlavy, nejpoužívanější střih) nebo dekový (obdélníkového tvaru, rozepínacího zipem ze dvou stran)
  • materiálu izolační náplně: péřové nebo s umělými vlákny (syntetickými).
  • teplotního určení: každý spacák je vhodný pouze v omezeném intervalu teplot prostředí.

 

Teplotní limity

V roce 2002 se sjednotilo označení měření limitních teplot na visačkách spacích pytlů podle normy EN 13537. Výhodou je, že spacáky se dnes měří všude stejně, a tak jsou výsledky navzájem porovnatelné. Následující hodnoty by vám měly napovědět, jak na tom spacák je.

MAX – horní hranice teplotního komfortu, teplota, při které se ještě nepotíte, v podstatě jde o nadbytečný údaj.

COM – teplota spodní hranice teplotního komfortu, při které jste v poloze s nataženýma nohama v teplotní rovnováze a ještě nebudete mít pocit chladu. Tcomf je nejdůležitější z uváděných teplot.

LIM – limitní teplota, při které je uživatel v poloze skrčených nohou v teplotní rovnováze a ještě nebude vnímat chlad.

EXT – teplota, při které bude ve spacáku zima, nicméně ochrání před umrznutím.

K uvedeným teplotám je však nutné přistupovat orientačně, protože každý jsme individualitou a jinak pocitově reagujeme na teplotu a vlhkost okolního prostředí. Norma EN 13537 sjednocuje laboratorní testy, aby byl jednotný pohled na teplotní rozsah všech spacích pytlů.

spací pytle hannah

Vybírejte podle sezónnosti

Řešení je jednoduché. Přistupujte k volbě spacáku podle sezónního využití. Letní spací pytle mají nejméně izolace. Třísezonní spacáky by měly dobře sloužit na jaře, v létě a na podzim. Zimní spací pytle v mrazech. Nejuniverzálnější využití mají třísezónní spacáky, regulaci tepla v létě lze řešit rozepínáním zipu. Na jaře a na podzim by měly spolehlivě odolat ranním mrazíkům.

Většina lidí v zimě nespí pod stanem ani pod širákem, a pokud ano, pak je nejlepší volbou kvalitní zimní péřový spacák, jehož izolaci zajistí kilogram, případně i více péřové náplně.

U třísezónních spacáků se vyplatí peří, mělo by stačit něco málo přes půl kila kvalitního peří. 

V létě u rybníka bude pohoda asi v kdejakém spacáku, důležité je počítat s teplotou prostředí, když jedete na trek do Alp, může být i v létě nahoře kolem nuly. Každopádně pro letní nížinu si klidně pořiďte spacák se syntetickou izolací, který vám po případném promočení rychle uschne.

Každý asi tuší, jestli je spíše otužilý nebo zimomřivý, to je další zásadní faktor při výběru.

Tvar spacího pytle

Dekový spacák
Všichni asi znají dekový spací pytel – rozepínací obdélníkový spacák, s omezenou schopností izolace, který se hodí do nízkých nadmořských výšek, na letní chaty nebo při stanování u rybníka. Naopak se nehodí do hor. Jeho výhodou je prostornost, je tedy velmi pohodlný. Spokojeni s ním budete, hlavně když ho nebudete muset balit do batohu.

Mumie
Většina spacáků má tvar mumie. Mumie jsou určeny do chladnějšího prostředí. Spacák kopíruje tvar těla a především zamezuje úniku tepla díky možnosti stažení vršku pytle nad rameny i kolem hlavy tak, že vám kouká jen část obličeje.  
 

Ukázka dekového střihu spacího pytle Hannah
 
 
 
 
 
 
 
 
 
« Dekový spací pytel. Díky svému střihu umožňuje rozepnutí po celé své délce a dá se tak využít jako deka. Oblíbený střih pro letní použití v kempu nebo na chatě.
Ukázka anatomického střihu spacího pytle Hannah - mumie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
« Mumie. Vyúžený střih s uzavřenou kapucí. Při spaní na boku se uživatel otáčí i se spacím pytlem. Existují také "rozšířené varianty" mumiových spacích pytlů.

Jak vybrat velikost spacáku?

To je dost důležitá otázka. Každopádně by se v něm měl uživatel pohodlně otočit, ale neměl by být o moc větší, protože vnitřní prostor spacáku vytápí tělesná energie. Výrobci udávají velikost postavy, pro kterou spacák určen. Pokud nepatříte mezi průměrně vysoké jedince, pořizujte si spacák s předstihem, nemusí být vždy na skladě.

Běžná šířka mumiového spacáku v oblasti ramen bývá 80 cm, u nohou 50 cm. Pro robustní postavy se šijí rozšířené spací pytle, které mají rozšířený obvod, obvykle o 20 cm. Problém s velikostí může nastat u dětských spacáků, přesněji v případě, že děti spí ve větších pytlech. Řešení je jednoduché – pytel zkraťte v požadované délce třeba zavařovací gumou nebo řemínkem.

Jak vybrat spacák pro dítě

Pro menší děti, které budou nocovat ve spacáku hlavně v létě, se hodí levnější syntetická izolace, hlavně z ekonomických důvodů, protože dítěti vydrží spacák obvykle dva až tři roky. Některé značky však vyrábí také spacáky "rostoucí" respektive "zmenšovací". Např. Hannah Trek 200 Jr. funguje tak, že menším dětem část spacáku "nachmoucáte" dovnitř a uzavřete zipem. A když povyrostou, jednoduše zase spacák "zvětšíte". Odpadá tak starost o to, zda za rok či dva ještě najdete, kam jste ukryli doposud nepotřebnou odnímatelnou část spacáku.

Když budete brát ratolesti na zimní výpravy, bez péřáku se neobejdete, děti nevydrží takovou zimu, jako dospělí.

dětský spací pytel Hannah Trek 200 Jr.

 


Text: Michal Bulička
Foto: Hannah

Přečtěte si také:

Další outdoorové čtení

Kalhoty na lezení vás nesmí omezovat v žádném lezeckém kroku. Poradíme vám, jak vybrat lezecké kalhoty, které  budou pohodlné i odolné...

Kalhoty na horskou turistiku si musí poradit s rozmary počasí a současně být pohodlné. Poradíme vám, jak vybrat ty správné kalhoty na náročnější treky...

Víte podle jakých základních kritérii je vhodné kalhoty na turistiku vybírat? Sepsali jsme vám je pěkně přehledně...