Jak vybrat spacák

Spánek je jednou ze základních životních potřeb a je velmi důležitý pro regeneraci celého těla. Abyste mohli podávat ty nejlepší výkony, bez spánku to nepůjde.

 

Kvalitní spánek si můžete dopřát nejen doma v posteli, ale také pod stanem nebo pod širákem. Kromě karimatky nebo nafukovací matrace k dobrému spánku nejvíce přispívá kvalitní spacák.

Otázky pro výběr spacáku

 

  • v jakém ročním období budu spacák potřebovat? Cestuji hlavně v létě nebo se chytám na zimní výpravy?
  • v jakých přírodních a teplotních podmínkách spacák využiji (u rybníka v létě, v Dolomitech ve výškách nad 2 000 m. n. m., v lokalitách s častým deštěm - Skandinávie, nebo v suchých krajinách - Řecko)
  • cestuji autem nebo potřebuji spacák co nejmenší a nejlehčí do batohu?
 

Jak tedy postupovat? Tak, že si dáme do souvislostí spoustu zásadních informací.

spací pytle hannah

Základní rozdělení spacáků

Spacáky můžeme rozdělit podle mnoha různých kritérií do několika skupin:
 

  • období použitelnosti: letní, třísezónní (jaro, léto, podzim), zimní
  • střihu: mumie (se stahováním kolem hlavy, nejpoužívanější střih) nebo dekový (obdélníkového tvaru, rozepínacího zipem ze dvou stran)
  • materiálu izolační výplně: péřové nebo s umělými vlákny (syntetickými)
  • teplotního určení: každý spacák je vhodný pouze v omezeném intervalu teplot prostředí
 

Spací pytel ve skutečnosti vůbec nehřeje! Teplo uvnitř vyrábí lidské tělo - spacák ho pouze udržuje. O izolaci tepla se stará vzduch, zadržovaný v izolační náplni spacáku. Čím více vzduchu na sebe naváže izolační vrstva (peří, syntetická vlákna, ovčí vlna), tím lépe bude spacák bránit úniku tělesného tepla. 

 

Snahou výrobců je dosáhnout co nejlepšího „výkonu“ spacáků při co nejnižší hmotnosti a sbalitelnosti do co nejmenšího objemu.

Teplotní limity spacího pytle

V roce 2002 se sjednotilo označení měření limitních teplot na visačkách spacích pytlů a v roce 2017 upravilo podle normy ČSN EN ISO 23537-1. Výhodou je, že spacáky se dnes měří všude stejně, a tak jsou výsledky navzájem porovnatelné.

 

COM – teplota spodní hranice teplotního komfortu, při které jste v poloze s nataženýma nohama v teplotní rovnováze a ještě nebudete mít pocit chladu. Tcomf je nejdůležitější z uváděných teplot

LIM – limitní teplota, při které je uživatel v poloze skrčených nohou v teplotní rovnováze a ještě nebude vnímat chlad

EXT – teplota, při které bude ve spacáku zima, nicméně ochrání před umrznutím

 

K uvedeným teplotám je však nutné přistupovat orientačně, protože každý jsme individualitou a jinak pocitově reagujeme na teplotu a vlhkost okolního prostředí. Norma ČSN EN ISO 23537-1 sjednocuje laboratorní testy, aby byl jednotný pohled na teplotní rozsah všech spacích pytlů.

k teplotním určení spacáku je třeba přistupovat orientačně, Hannah spacáky testuje v TZÚ

Sezónnost spacích pytlů

K volbě spacího pytle přistupujte primárně podle sezónního využití a teplotních podmínek, které ve vašich cílových destinacích budou. Při červencové cestě na sever Norska vám pravděpodobně letní spacák stačit nebude.

 
  • letní spací pytle mají nejméně izolace.
  • třísezonní spacáky by měly dobře sloužit na jaře, v létě a na podzim.
  • zimní spací pytle v mrazech. 
 

Nejuniverzálnější využití mají třísezónní spacáky, regulaci tepla v létě lze řešit rozepínáním zipu. Na jaře a na podzim by měly spolehlivě odolat ranním mrazíkům. U třísezónních spacáků se vyplatí investovat do peří.

Většina lidí však v zimě nespí pod stanem ani pod širákem - v létě u rybníka bude pohoda pravděpodobně i ve slabším spacáku. Zde bude hlavní kritérium nižší cena a po potenciálním promočení rychlé uschnutí.

 

Každý z nás je jiný - mnoho z našich zimomřivých zákazníků kupuje třísezónní spacáky i pro cestování pod stan v letních měsících.

spací pytel ráno po vyspání pěkně protřepejte, snadněji tak proschne

Tvar spacího pytle


Dekový spacák

Všichni asi znají dekový spací pytel – rozepínací obdélníkový spacák, s omezenou schopností izolace, který se hodí do nízkých nadmořských výšek, na letní chaty nebo při stanování u rybníka. Naopak se nehodí do hor. Jeho výhodou je prostornost, je tedy velmi pohodlný. Spokojeni s ním budete, hlavně když ho nebudete muset balit do batohu.

Mumie

Většina spacáků má tvar mumie. Mumie jsou určeny do chladnějšího prostředí. Spacák kopíruje tvar těla a především zamezuje úniku tepla díky možnosti stažení vršku pytle nad rameny i kolem hlavy tak, že vám kouká jen část obličeje. 


 

Ukázka dekového střihu spacího pytle Hannah
 
 
 
 
 
 
 
 
 
« Dekový spací pytel. Díky svému střihu umožňuje rozepnutí po celé své délce a dá se tak využít jako deka. Oblíbený střih pro letní použití v kempu nebo na chatě.
Ukázka anatomického střihu spacího pytle Hannah - mumie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
« Mumie. Vyúžený střih s uzavřenou kapucí. Při spaní na boku se uživatel otáčí i se spacím pytlem. Existují také "rozšířené varianty" mumiových spacích pytlů.


Jak vybrat velikost spacáku?

Každý uživatel spacího pytle by se měl ve spacáku pohodlně otočit, ale neměl by mít zbytečně moc volného prostoru - kvůli tomu, aby tělo nevytápělo místo navíc. Všichni výrobci pak udávají velikost postavy, pro kterou je spacák určen.

 

Pro vyšší postavy (obvykle nad 190 cm) se vyplatí s výběrem neotálet a pořídit spacák s předstihem. Běžná šířka mumiového spacáku v oblasti ramen bývá 80 cm, u nohou 50 cm. Pro robustní postavy se šijí rozšířené spací pytle, které mají rozšířený obvod, obvykle o 20 cm. 

 

Problém s velikostí může nastat u dětských spacáků, přesněji v případě, že děti spí ve větších pytlích. Řešení je jednoduché – pytel zkraťte v požadované délce třeba zavařovací gumou nebo řemínkem.

Jak vybrat dětský spacák?

Pro menší děti, které budou nocovat ve spacáku hlavně v létě, se hodí levnější syntetická izolace, hlavně z ekonomických důvodů - dítěti spacák vydrží obvykle dva až tři roky. 

 

Některé značky však vyrábí také dětské spacáky "rostoucí" respektive "zmenšovací", kdy dočasně odejmete spodní část spacáku. Např. Hannah Trek 200 Jr. je vychytanější a funguje tak, že menším dětem část spacáku "nachmoucáte" dovnitř a uzavřete zipem. Když povyrostou, jednoduše zase spacák "zvětšíte". Odpadá tak starost o to, zda za rok či dva ještě najdete, kam jste ukryli doposud nepotřebnou odnímatelnou část spacáku.

Když budete brát ratolesti na zimní výpravy, bez péřáku se ovšem neobejdete - děti nevydrží takovou zimu, jako dospělí.

dětský spací pytel Hannah Trek 200 Jr.

Už znáte základní rozdělení spacích pytlů. Četli jste také naše články o rozdílech mezi peřím a syntetikou nebo o údržbě spacích pytlů?

Rock Point

Další outdoorové čtení

Otestujte si, že znáte základní pravidla správného skialpinisty ...
Základním vybavením na sjezdovku jsou spolehlivé lyžařské kalhoty. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat...
Začínáte se skialpem? Poradíme vám jak na to...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey