Jak vybrat filtr lyžařských brýlí

Lyžařské brýle patří téměř mezi povinnou výbavu lyžařů a snowboardistů. Nemusíte je sice povinně nosit z důvodu nějakého nařízení, ale jízda s nimi je jednoduše o tolik příjemnější a pohodlnější, že na sjezdovce bez lyžařských brýlí, nebo alespoň helmy s integrovaným zorníkem, uvidíte jen naprosté minimum lyžařů či snowboardistů.

 

Lyžařské brýle vám pochopitelně musí sedět, k čemuž přispívá zejména správný tvar a velikost obrouček, takže je vhodné si je při výběru vyzkoušet. Nejdůležitější částí lyžařských brýlí je však jejich zorník, který se podle jedné z jeho funkcí často nazývá světelný filtr. A právě na výběr filtru lyžařských brýlí se proto v tomto článku zaměříme.

Funkce lyžařských brýlí

Nejdříve si uvedeme, k čemu lyžařské brýle v čele se zorníkem vlastně slouží, plní totiž hned několik důležitých funkcí. Zamezují nepříjemnému náporu proudu vzduchu do očí při jízdě a slouží jako ochrana při nepříznivém počasí, díky čemuž vám nebudou oči dráždit sněhové vločky nebo kapky při dešti. Také se vypořádá například s letícím kamínkem. Filtr brýlí dále chrání zrak před sluncem a při špatném počasí, například v mlze, rozjasňuje výhled. To vše pomáhá k tomu, abyste při jízdě dobře viděli a na svou jízdu se mohli plně soustředit.

 

Pro úplnost nesmíme zapomenout ani na důležitou roli klasických lyžařských brýlí s pružným popruhem při upevnění helmy na hlavě, která díky stažení helmy k obličeji zvyšuje stabilitu helmy na hlavě při uhánění dolů z kopce, především pak na rozbité sjezdovce. A pokud ze svého umístění nespadnou, tak pomáhají helmu udržet ve správné pozici na hlavě i v případě pádu.

Jak vybrat filtr lyžařských brýlí

Zorníky tedy chrání oči před větrem a nepříznivým počasím a slouží také jako světelný filtr. Podívejte se na důležité parametry zorníků a jejich popis, abyste se lépe orientovali v jejich nabídce a mohli si tak snáze vybrat lyžařské brýle s tím pravým zorníkem odpovídajícím vašim potřebám.

Propustnost světla

Základním parametrem zorníků je míra propustnosti světla v rámci viditelného spektra, což odpovídá světlu s vlnovou délkou v rozmezí 380 – 740 nm. Podle zatmavení (tónování), a tedy míry propustnosti světla, se řadí do jedné z pěti tříd. V následující tabulce najdete u jednotlivých tříd uvedenou propustnost světla v procentech a popis podmínek, pro které je zorník s danou propustností světla vhodný.

Kategorie propustnosti světla:
 

Kategorie Propustnost světla Popis
0 80 – 100 % čirý nebo lehce tónovaný zorník vhodný pro večerní lyžování nebo lyžování při zatažené obloze
1 43 – 80 % lehce až středně tónovaný zorník pro poměrně univerzální použití, spíše pro zataženější oblohu
2 18 – 43 % středně až silně tónovaný zorník pro univerzální použití
3 8 – 18 % silně tónovaný zorník pro jasné, slunečné dny
4 3 – 8 % zorník s nízkou propustností světla vhodný do vyšších hor, například na ledovce za slunečného počasí


 

Ochrana proti UV záření

Třída zorníku dle propustnosti světla nevypovídá o ochraně očí před neviditelným ultrafialovým zářením. Vzhledem k tomu, že na horách je lidský zrak tímto světelným spektrem s vlnovou délkou do 380 nm zvlášť namáhán, zorník brýlí slouží také jako UV filtr. Je dobré, aby zajišťoval 100% ochranu před tímto druhem světla dle příslušné normy.

Úprava proti mlžení brýlí

U lyžařských brýlí je vzhledem k podmínkám, ve kterých se používají, velmi důležitá schopnost zorníku odolávat zamlžení. Proto si při výběru brýlí ověřte, zda má zorník úpravu proti mlžení, častou nazývanou jako anti-fog úprava. Jedná se o ochrannou vrstvu, která zabraňuje kondenzaci vody na zorníku brýlí.

 

Kromě anti-fog ochrany má výraznější vliv na schopnost zorníku odolávat zamlžení odvětrávání brýlí. U lyžařských brýlí s dobrým odvětráváním je riziko zamlžení znatelně nižší. Také se vyplatí vyhledávat brýle s dvojitým zorníkem. Dvojitý zorník díky vzduchové kapse snižuje teplotní rozdíl mezi vnějším a vnitřním povrchem zorníku, což dále snižuje náchylnost k mlžení. Značka Julbo např. nabízí dvojitý zorník se SuperFlow Systemem - přední zorník se dá lehce vycvaknout ven z rámečku.

 

Info: Existuje řada přípravků, které mají po aplikaci na zorník brýlí za úkol zabránit jeho zamlžení. Tyto přípravky sice do jisté míry, hůře či lépe po nějakou dobu fungují, ale brýle s dobrým odvětráváním a dvojitým zorníkem s kvalitní anti-fog úpravou nenahradí.
 

Fotochromatické lyžařské brýle

Pojmem fotochromatické lyžařské brýle se označují brýle s fotochromatickým, neboli samozatmavovacím zorníkem, které rozhodně stojí za pozornost. Zorníky lyžařských brýlí s fotochromatickou funkcí, kterou mohou mít třeba i skla dioptrických brýlí, dokážou upravovat míru zatmavení filtru podle světelných podmínek. Na lyžích vás tak nezaskočí střídání jasné oblohy se zataženou oblohou nebo mlhou, zorník se vždy během chvilky přizpůsobí měnícím se podmínkám a v každé situaci vám zajistí dobrý výhled.

Jak samozatmavovací brýle fungují:
 

 

Zorníky fotochromatických brýlí sice nedokážou měnit své zatmavení natolik, aby pokryly rozsah všech pěti tříd propustnosti světla, ale jejich rozsah bývá dostatečně široký pro většinu běžných podmínek. Jaké třídy ochrany proti slunečnímu záření dokáže konkrétní samozatmavovací filtr lyžařských brýlí pokrýt, najdete v jeho specifikaci.

Obvykle můžete brýle se samozatmavovacím zorníkem používat při lyžování ve všech běžných světelných podmínkách, snad jen na večerní lyžování nemusí být některé zorníky (například třídy S2–S4) ideální volbou. Ovšem fotochromatické zorníky, které pokrývají rozsah tříd propustnosti světla S1–S3 lze používat bez problémů i při večerním lyžování pod umělým osvětlením, případně s kvalitní čelovkou. Tento rozsah nabízí například zorníky Reactiv Performance (RA PF, dříve značené Zebra Light) od značky Julbo.

Polarizační lyžařské brýle

Polarizace lze zjednodušeně popsat tak, že nepolarizované světlo odrazem od odrazové, lesklé plochy získá jakousi záři (polarizaci). Při výběru polarizačního zorníku se speciální polarizační vrstvou bude váš zrak chráněn právě proti těmto oslepujícím odleskům, když redukuje záři vzniklou při odrazu. Dále přispěje k ostřejšímu vidění, zlepšení viditelnosti detailů a věrnosti vnímání barev.
 

brýle Julbo

Odolnost zorníku

Zorníky lyžařských brýlí se liší také svou tvrdostí a odolností vůči mechanickému poškození. Odolnost zorníku se odvíjí od materiálu, ze kterého je vyroben. Například řada zorníků brýlí značky Julbo využívá materiálu s označením NXT, který má velmi vysokou odolnost proti nárazu a zároveň poskytuje výborné optické vlastnosti. Tyto zorníky odolají 7mm projektilu s rychlostí 165 km/h, takže spolehlivě ochrání vaše oči třeba před letícím kamenem. Díky jeho vlastnostem v čele s vysokou odolností se využívá také u štítů motorkářských přileb nebo zorníků cyklistických brýlí.
 

Odvětrání Air Flow u bezrámečkových lyžařských brýlí Julbo

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey