Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak vybrat ideální lyžařskou bundu?

Chladné dny zvěstují brzký příchod sněhových radovánek. Pokud vás letos čeká obnova lyžařského oblečení, poradíme vám, jak takovou vhodnou zimní bundu na lyže vybrat, aby byla na svahu funkční a udělala parádu.

Právě lyžařská bunda musí totiž splňovat ty nejpřísnější požadavky – musí ochránit před nepřízní počasí, udržet vás v příjemném teple bez zbytečného pocení, navíc musí být i pohodlná a umožnit velký rozsah pohybu. Jdeme vybírat!

Lyžařské bundy jsou specifické jak střihem, tak použitým materiály - musí ochránit před nepřízní počasí

Co dělá z běžné bundy ideální lyžařskou bundu?

Zimní bunda na lyže, jako svrchní vrstva, plní hned několik úkolů, proto byste jejímu výběru měli věnovat náležitou pozornost. Důležité je, aby byla nepromokavá a také větruvzdorná. Vedle toho byste ale měli sledovat také její prodyšnost. Díky tomu se totiž nebudete v bundě přehřívat a příliš potit, což by mohlo mít za následek prochladnutí. Abyste měli zážitek z lyžování co nejlepší, vyplatí se sledovat také praktické vychytávky, které najdete například i u české značky outdoorového vybavení Hannah a které z běžné bundy dělají tu pravou lyžařskou:
 

  • rukávová kapsa na skipas – umožňuje bezpečné uložení skipasu a také pohodlný a plynulý průjezd turniketem bez zbytečného stresu a hledání v klasické kapse. Myslete na ni i u dětské lyžařské bundy, protože vám ušetří spoustu starostí!
  • sněhový límec – chrání lyžaře před vyhrnutím bundy, ofouknutím beder a v případě pádu zamezí vniknutí sněhu pod bundu.
  • vnitřní kapsa na brýle – je dostatečně prostorná a hluboká, takže do ní uložíte lyžařské brýle ve chvílích, kdy nejsou potřeba a vy je nechcete mít na helmě.  Případně můžete kapsu využít na sluneční brýle a budete je mít kdykoli po ruce připravené při změně počasí.
  • odvětrávání – praktická vychytávka, kterou oceníte ve chvílích teplejšího počasí na svahu – díky odvětrávání na skrytých místech se můžete zbavit přebytečné vlhkosti a tepla, které vaše tělo vydává.
  • kapsy – čím víc, tím líp. Dbejte vždy na to, aby měly odolné zipy a jejich uspořádání vyhovovalo vašim potřebám. Můžete pak do nich uložit vše, co je potřeba na celodenní lyžování.

 

detail na kapsu na skipas, umístěnou na rukávu Hannah lyžařské bundy Praktická je kapsa na skipas umístěná na levém rukávu.
 
detail na vnitřní prsní kapsu na zip na lyžařské bundě Hannah Nepostradatelná je náprsní kapsa na zip a vychytávkou pak může být otvor na sluchátka.


Materiály – alfa a omega při výběru zimní bundy

Pozor si dejte i na to, že sportovních zimních bund je hned několik druhů – podle toho, na jaký sport jsou určené. Zimní bunda na lyže se zásadně liší svými vlastnostmi například od bundy na běžky nebo skialpy. Při lyžování se střídají delší fáze aktivity a klidu – ať už při čekání ve frontě na vlek či lanovku a pak samotná jízda nahoru na kopec.

Důležité je proto myslet při výběru i na materiály. Základem je, aby měla zimní bunda na lyže dobré termoregulační vlastnosti a zároveň ochránila před větrem, vlhkem a deštěm a materiál byl dostatečně pevný, aby odolal mechanickému namáhání. Prvním faktorem, který byste měli při výběru lyžařské bundy sledovat, je voděodolnost. Zimní lyžařské bundy jsou vybavené membránami a zátěry, které zaručí bezvadnou funkčnost. Každá bunda je opatřená údajem o vodním sloupci, který ukazuje schopnost materiálu odolávat promoknutí. Čím je hodnota vyšší, tím je schopnost bundy udržet vás v suchu vyšší. Proto, aby bunda byla extrémně odolná a vy ji užili i v opravdu nehostinném počasí, sledujte, zda má lyžařská bunda lepené švy, které nepropustí vlhkost z okolí. Důležitá je také informace o prodyšnosti. Ta zaručí, že teplo a vlhko, které vaše tělo při sportovních aktivitách vyprodukuje, bude odvedeno pryč z bundy a vy budete celou dobu v komfortním suchu.

Zátěr Drypeak 6000 protection je dostačující na běžné hobby lyžování
Zátěř Drypeak 6000 protection je zcela dostačující na běžné hobby lyžování

Pokud jste vybrali bundu, která splňuje všechny tyto parametry, následuje samotné zkoušení. Dbejte u něj na to, abyste se v bundě cítili pohodlně a nikterak vás nelimitovala v pohybu. V prodejně si klidně vyzkoušejte všechny pohyby i rozsah bundy, abyste pak nebyli na svahu překvapeni. Dámské lyžařské bundy i pánské lyžařské bundy mají svá vlastní střihová specifika – od typického anatomického tvarování rukávů nebo kapuce, až po manžety a sněhové límce. Kromě toho zimní bundy na lyže kopírují aktuální módní trendy. Jásavé barvy pak zaručí, že budete na svahu nepřehlédnutelní.

Lyžařské bundy splňují jak funkční vlastnosti, tak sledují módní trendy

Dětské lyžařské bundy – myslete na praktické vychytávky i barevnost vybavení

Samostatnou kapitolou jsou pak dětské lyžařské bundy. U těch je obzvlášť důležité dbát na vnitřní uspořádání bund, aby dítě dokázalo rychle najít svačinu nebo papírový kapesník. Dětské bundy na lyže pak bývají kromě rukávové kapsy na skipas vybavené i očkem na taháčku zipu na provlečení gumičky s papírovou permicí pro menší lyžařská střediska.

I u dětské lyžařské bundy sledujte, zda má na rukávu kapsu na skipas

Velkým specifikem dětských lyžařských bund jsou také barvy, které se rozdělují nabídku na dívčí lyžařské bundy a chlapecké lyžařské bundy. Ty zaručí nejen to, že se vám dítě na svahu snadno najde nebo neztratí z očí, ale i to, že bude dobře viditelné z větší vzdálenosti i pro ostatní lyžaře, kteří se mu tak snáze vyhnou. Například lyžařské bundy Hannah pro děti se vyznačují všemi těmito prvky a nikdy s nimi při výběru nešlápnete vedle.

Dětské lyžařské bundy by měly mít kromě funkčních materiálů i zářivé barvy, aby byly děti na svahu vidět

Některé bundy, ať už pro děti nebo pro dospělé, jsou pak více univerzálnější, mají všechny základní prvky, které charakterizují lyžařskou bundu, ale zároveň se dají nosit i ve městě. Jsou v tlumenějších odstínech a některé vybavení se dá odepnout (například sněhový límec) nebo naopak přidat (kožešinový límec u kapuce).

Lyžařské bundy také podléhají módě - detail na kapuci s kožíškem

Bundu mám vybranou – jak se o ni budu starat?

Zimní lyžařská bunda má svá vlastní specifika, jak o ni pečovat, aby vám vydržela mnoho sezón v TOP stavu a zachovala si všechny své vlastnosti. Základem je po každé sportovní aktivitě bundu nechat dostatečně proschnout, aby se v ní nehromadila vlhkost.

Jednou za čas je také důležité bundu vyčistit. Stěžejní jsou samozřejmě instrukce, které jsou uvedeny na štítku. Nikdy však nedávejte zimní bundu do pračky spolu s aviváží a běžným pracím prostředkem. Mohli byste tak poškodit použité membrány, které byste tak zbavili jejich funkčních vlastností. Bundu tedy perte v šetrných pracích prostředcích určených na membránové oblečení, např. Granger´s - Performance wash.

V neposlední řadě je důležité bundu pravidelně impregnovat, alespoň na začátku sezóny, abyste funkčnost maximálně podpořili.

lyžování v kvalitních bundách, které vás ochrání před nepřízní počasí zajistí, že si aktivitu plně užijete

Text: Rock Point
Fotot: Hannah

Další outdoorové čtení

Vyrážíte na výlet nebo celodenní túru? Nezapomeňte, že i české kopečky mohou být v zimě zrádné. Jak se vybavit...
Jak by měl vypadat trénink každého běžce? Proč zařadit nenáviděnou rozcvičku i hravou abecedu...
Kruhový tréninky s vámi mohou cvičit i děti...