Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak vybrat lezečky, které vám padnou jako ulité?

Vypůjčené lezečky už vás přestaly bavit a pošilháváte po vlastních nebo jste své oblíbené už zkrátka „prolezli“? Poradíme vám, jak nešlápnout při výběru nových lezeček vedle a jak poznat, které jsou pro vás ty pravé.

Podle čeho vybírat lezečky

Těžko byste hledali v outdoorovém obchodě zboží, jehož správný výběr je složitější, než je tomu u lezeckých bot – lezeček. Je důležité zkoušet, hledat ideál a nechat si poradit od odborníků.

Pokročilost lezce

Obecně také platí, že lezci začátečníci nemají ještě vyvinuté svaly v klenbě a prstech nohy, proto jsou pro ně tužší lezečky vhodnější. Víc jim podrží nohu, nejsou tak unavení a nohy je méně bolí. Ovšem pravdou také je, že začátečník v měkčích lezečkách cítí lépe co má pod nohama, a tak se rychleji učí. Hlavní ale je, aby se v lezečce dobře cítil.

Naopak pro velmi pokročilé lezce, zejména bouldristy, je potřeba velmi měkká bota, pro stání na strukturách a „držení se“ v převisech i nohama. Velmi tvrdé lezečky potřebují lezci pro lezení po mikrostupech a malých lištách, což není začátečnický terén. Čím pokročilejší lezec, tím víc potřebuje asymetrickou, agresivní a předepnutou lezečku („nepohodlnou“), která přenese co možná nejvíc jeho síly na stupy.

Lezečky v akci - Ocún

Po čem polezu

To je další důležité hledisko. Záleží jaký má cesta sklon (položená, kolmá nebo převislá) a na materiálu, po kterém se leze (umělé chyty na stěně nebo horniny – vápenec, pískovec, žula apod.).

Jiné lezečky se hodí na kolmé stěny, jiné na tzv. rajbasy (lezení na tření) a jiné do převisu. Ale to budete řešit, až vás lezení pohltí. Rozdíl je lézt dvacetimetrovou sportovní cestu nebo mnohadélkový bigwall…

Lepička

Gumová podešev, která tvoří spodní vrstvu lezeček a je v kontaktu se skálou se nazývá lepička a její vývoj, to je docela alchymie. Začátečníci dbají na delší životnost lepičky, pokročilí ocení hlavně lepší přilnavost.

Zda lezete na umělé stěně nebo na skále není pro výběr lezeček důležité. Jestli jste zkoušeli lézt v lezečkách z půjčovny, tak vězte, že ty jsou velmi tuhé, protože mají kvůli životnosti tvrdší mezistélku a někdy dokonce dvojitou podešev.  Když si pořídíte vlastní, nerentalové začátečnické lezečky, získáte mnohem větší citlivost, což je při lezení zpočátku velmi důležité.

 

 

Tvary lezeček

Základem lezečky je kopyto, dává jí tvar, objem a určuje její charakter. S těmi tvary je to ale docela složité. Většina lezeček je pod chodidlem prohnutá, a hodí se pro sportovnější charakter lezecké cesty. Lezečky jsou ale v různé míře asymetrické i vůči ose chodidla. Navíc je tady hledisko šířky nohy. Tohle všechno zohlednit vyžaduje jednak spoustu zkoušení a jednak mít jasno v tom, co chci lézt.

Velikost lezeček

Další složitost při výběru. Začátečníci by se neměli trápit, lezečky by je neměly tlačit, prostě komfort by měl dostat přednost před „výkonem“. Je důležité, aby začátečník nalezl co nejvíce metrů a nepohodlné boty mu nebraly elán a nekazily radost z lezení. S počtem nalezených metrů se většinou dostaví zlepšení lezeckého umění a přirozeně dojde na postupné zmenšování lezeček – záleží na ambicích i cílevědomosti lezce. „Zmenšování“ roste se vzrůstající výkonností bot.

Velikost lezeček se obvykle udává v metrické řadě a vychází z délky chodidla v milimetrech (tzv. Mondo Point), což lze snadno změřit a podle předpokládané výkonnosti určit přibližnou velikost boty.

Jenže každý má jinak tvarované chodidlo i prsty, jiný objem nohy a šířku. Přesnou velikost je prostě potřeba vyzkoušet s odborníkem.

Povolí nebo nepovolí?

Při výběru velikosti lezeček rozhoduje i jejich schopnost přizpůsobit se noze. To nejvíce ovlivňuje konstrukce lezeček a použitý materiál a promlouvá do toho i potivost nohou. Ten, kdo se hodně potí, může počítat s tím, že lezečky povolí více.

Utažení lezeček

Používají se tři základní způsoby. Nazouvací, tzv. slipry se používají nejčastěji u měkčích lezeček s velkou mírou ogumované špičky, určené hlavně pro bouldering. Lepšího přizpůsobení noze dosáhnete pomocí suchých zipů. Pro nejpřesnější a variabilní utažení lezeček se hodí tkaničky. Ty lze utáhnout podle potřeby v každé zóně trochu jinak. Jejich výhodou je i možnost utáhnout lezečky blízko špičky.

Dámské lezečky

Lezečky pro holky jsou vytvářeny s ohledem na anatomická specifika dámské nohy, pro dámy je důležitá i líbivost lezeček. Design a barva hrají důležitou roli. Ve větší míře se klade důraz na pohodlí bot.

Dětské lezečky

Pohybově nadané děti mohou lézt na umělé stěně od čtyř let. Děti by mělo lezení bavit, a protože lezou po velkých chytech, vystačí si s teniskami nebo bačkorami. Samozřejmě jim můžete pořídit opravdové, ovšem rozhodně pohodlné dětské lezečky.

Hezky česky

Češi milují sport a lezení není výjimkou. V naší zemi se vyrábí kvalitní vybavení pro lezení. Několik firem se stalo významným hráčem na trhu. Značky jako Rock Pillars, Ocún nebo Singing Rock znají v celém lezeckém světě.

Tip na konec: je dobré si lezečky při zkoušení obout dvakrát. Poprvé vyzkoušet, jestli je vůbec obuji, pak na chvíli sundat a potom obout podruhé. Při druhém obutí se trošku přizpůsobí noha i bota a jsem mnohem lépe schopný posoudit, jestli mi lezečka sedí nebo ne.

Teď už víte, že výběr lezeček bude fuška, tak ať to vyjde! S pomocí odborníků to bude jednodušší.

nazouvání lezeček před akcí - Black Diamond

Text: Michal Bulička
Foto: Ocún, Black Diamond

Další outdoorové čtení

Vyrážíte na výlet nebo celodenní túru? Nezapomeňte, že i české kopečky mohou být v zimě zrádné. Jak se vybavit...
Jak by měl vypadat trénink každého běžce? Proč zařadit nenáviděnou rozcvičku i hravou abecedu...
Kruhový tréninky s vámi mohou cvičit i děti...