Jak vybrat nejvhodnější boty na běh?

Jste zkušený běžec, kterému se právě rozpadl oblíbený pár, nebo se na běh teprve chystáte? V obou případech před vámi stojí stejná otázka – jaké boty na běhání pro mě budou ty nejlepší? Přinášíme vám pár tipů, které vám s výběrem pomohou.

Ujasněte si, jak běháte…

Na začátku výběru je realistické poctivé zvážení vašich běžeckých schopností a kondice. Pokud začínáte a běháte přes paty nebo vás trápí nadváha, potřebujete dobře odpruženou, komfortní botu, která ochrání kotníky a kolena. Požádejte nějakého trenéra nebo běhajícího kamaráda o názor na váš běžecký styl.

Jaký máte došlap?

Kromě specializovaných skenerů dobře poslouží vaše staré „oběhané“ boty. Podle stavu podešve lze podle míry opotřebení částečně poznat, jak došlapujete. Faktem je, že noha se musí při došlapu vypořádat s nárazem chodidla na povrch, který je dvakrát až třikrát vyšší, než tělesná váha. To je jasný důvod pro pečlivou volbu boty, zejména jejího tlumení. Čím častěji a čím delší trasy běháte, tím důležitější je výběr běžeckých bot.

Především běžci s vyšší váhou potřebují boty, které mají díky své konstrukci schopnost podpory chodidla. Nebojte se to probrat s lékařem nebo zkušeným obchodníkem.  

Obuv Hoka One One
foto: Hoka One One

Velikost? Alespoň o půl čísla větší!

Při dopadu se v přední části lehce rozšíří a během odrazu se prsty tlačí do špičky a díky ohybu se bota na okamžik lehce zkrátí. Tedy chodidlo při běhu aktivně pracuje, mění drobně svou velikost a potřebuje prostor. Proto volte běžecké boty alespoň o půl čísla nebo o číslo větší.

Jistě, že máte svoje osobní zkušenosti a při výběru zohledníte otékání nohou, vbočený palec nebo výrůstky. Obvykle platí, že kdo zvolí boty, které jsou tak „akorát“, při samotném běhu trpí.

Malé boty mohou přivodit nepříjemné otlaky, puchýře nebo dokonce slézání nehtů.

Důležitá je i šířka bot, Neberte ani moc úzké, ani moc široké, běžecké boty se nerozšlápnou. Nesmí tlačit už při zkoušení, zkoušejte je nějaký čas na prodejně, nejen v sedě, ale hlavně zatížené plnou vahou těla.

Nakupujte odpoledne nebo v podvečer, v průběhu dne vaše nohy nabývají na objemu v důsledku fyzické aktivity. Zabráníte tomu, že zvolíte příliš malé boty. 
 

Povrch, po kterém budete běhat?

Zásadní otázkou je, zda budete běhat převážně po tvrdším nebo naopak měkčím povrchu. Pánské i dámské běžecké boty proto dělíme do dvou skupin – na silniční a trailové.

 

Podešev trailové boty

Ukázka podešve trailové boty
Podešev silniční boty

Ukázka podešve silniční boty


Trailové boty do terénu

Běžecké boty do terénu jsou uzpůsobeny na pohyb na nerovných a nezpevněných plochách, jejichž součástí jsou i kameny, větvičky, tráva apod. Obvykle lesní a polní cesty, na nichž si nešťastným došlápnutím můžete přivodit zranění. Trailové boty jsou velmi odolné, vyrobené z houževnatějších materiálů, s tvrdší podešví a mnohdy mají nepromokavou úpravu a tím pochopitelně i trochu nižší prodyšnost.  

Silniční boty

Běžecká obuv pro hladký povrch, většinou vhodné na silnice, chodníky, ale i tvrdší běžecké dráhy s tartanovým, antukovým nebo škvárovým povrchem. Hodí se i na hladké přírodní cesty. Tento typ běžeckých bot pro tvrdý povrch vyžaduje vynikající odpružení i tlumicí schopnosti.

Rozdíl mezi dámskými a pánskými běžeckými botami

Obecně platí, že muži mají širší chodidlo než ženy. Proto je rozdíl v šířce boty, aby dámské modely lépe odpovídaly specifické anatomii chodidla. Jiné odlišnosti nenajdete, a to se týká i tlumení. Samozřejmě, že dámské běžecké boty poznáte i podle odlišného designu, který padne holkám do oka.
 

běh v terénu
V terénu
Běh po silnici vyžaduje dobře tlumící obuv  Na silnici (foto: Hoka One One)


Odkazy, které by se vám mohly hodit:

 

 

Text: Michal Bulička
Foto: Rock Point, Hoka One One

Další outdoorové čtení

Znáte 8 rychlých chvatů, díky kterým usadíte batoh na záda SPRÁVNĚ? Sepsali jsme vám je...
Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey