Jak vybrat nepromokavou bundu

Vodní sloupec, prodyšnost, softshell, membrány... Také vám z toho jde hlava kolem? Nepanikařte, s námi na výběr nové trekové bundy vyzrajete. Připravili jsme pro vás totiž malý tahák.

Vrstvení je základ

Pro oblékání při outdoorových aktivitách je důležité dodržet princip vrstvení. Více vrstev umožňuje přizpůsobit se aktuálním podmínkám.

První vrstva, základní, je tvořena termoprádlem. Buď ze syntetického materiálu (většinou polyester) nebo z jemné přírodní vlny merino. Hlavním úkolem základní vrstvy je odvést pot od těla.

Druhá vrstva, které říkáme zateplovací, slouží k izolaci tělesného tepla. Většinou jde o fleece různé gramáže, podle ročního období. V mrazech to může být svetřík nebo péřová vesta.

Třetí, svrchní vrstva, chrání uživatele před větrem a deštěm. Pokud neprší, proti větru si vystačíte se softshellovou bundou. Do deště už to chce bundu nepromokavou.

Pokud jde o kalhoty, obvyklá je kombinace funkčních spodních kalhot z kategorie termoprádla a nepromokavých kalhot s membránou. Když neprší, oblékejte softshell, ať už se spodky nebo bez nich.

Kombinací tlouštěk jednotlivých vrstev a jejich počtu docílíte příjemného pocitu tepla a sucha, pokud tedy není vedro přes třicítku.
 

základní vrstva - Icebreaker Základní vrstva (první) - funkční prádlo s úkolem odvést pot od těla
střední vrstva - Icebreaker  Střední vrstva (druhá) - zateplovací, s úkolem zahřát
vnější vrstva - Icebreaker  Vnější vrstva (třetí) - ochranná s úkolem chránit před větrem a deštěm

Svrchní bunda

Při intenzivním pohybu oblékáme raději prodyšnější softshell. Když začne pršet, z batohu vyndáme nepromokavou bundu. Ta bývá obvykle z vícevrstvé látky. Jednou z vrstev, která zamezí průniku vody je pórovitá membrána – tenká blána, kterou nepronikne molekula vody, ale projde skrz ni molekula vodní páry, kterou potřebujeme dostat od těla ven, do ovzduší. Membrána je spojena se svrchní látkou nebo podšívkou laminováním.

Různé membrány a jejich parametry

Membrány nepropustí vodu, díky labyrintové struktuře jsou větruvzdorné a jsou prodyšné. Prodyšnost se definuje buď odporem proti průniku vlhkosti (RET), nebo naopak propustností vodních par. Čím vyšší prodyšnost, tím nižší přehřívání těla a kumulace potu pod bundou.

První membránu uvedla do textilního průmyslu americká firma Gore pod obchodní značkou Gore-Tex®. Od té doby je tu „goráč“ s námi a daří se mu už dlouhá léta držet vůdčí postavení na trhu.

Gore-Tex®

membrána Gore-Tex pohled na jednotlivé vrstvyGore-Tex® odolá vodnímu sloupci 28000 mm, samozřejmě za předpokladu podlepených švů. Gore-Tex® se používá ve více variantách. Nejprodyšnější je Gore-Tex® Active, který se hodí pro pohybově nejintenzivnější aktivity. Chlubí se skvělou prodyšností RET < 3.

Gore-Tex® Pro je robustní, odolný, třívrstvý laminát, který se používá do náročných podmínek, jeho prodyšnost RET < 5 ho stále řadí do kategorie výborná prodyšnost, tou je hranice RET < 6. Čím menší číslo, tím lépe, RET je totiž odpor proti průchodu par membránou.

Uživatelský komfort zvyšuje technologie Gore-Tex® C-Knit™. Jde o nalaminování vnitřní podšívky, která nešustí.

Zásadní výhodou membrán Gore-Tex® je dlouhá životnost. V tomto směru jsou protikladem zátěrové vrstvy, obvykle z polyuretanu (PU). Jejich odolnost proti propouštění vody a zejména prodyšnost jsou výrazně horší než u membránových látek, o trvanlivosti ani nemluvě.

Climatic nebo Resstex? Proč ne!

Další typy membrán mají o něco nižší parametry a tomu odpovídá jejich nižší cena. Za zmínku stojí třeba membrány Climatic (odolá 10000 až 15000 mm vodního sloupce, podle typu nebo Resstex (8000 mm vodního sloupce), které používá český výrobce outdoorového oblečení Hannah.

Softshell je nepromokavý jen krátkodobě

U softshellových bund se používá membrána Windstopper® opět od firmy Gore®. Málokdo ví, že jde o stejnou membránu jako Gore-Tex®. Rozdíl spočívá v tom, že Windstopper® nemá podlepené švy a Gore-Tex® ano. Proto odolá WS vodnímu sloupci 10000 mm.

Výběr podle ročního období

U svrchních outdoorových bund se nerozlišuje mezi zimní a letní verzí. Mají totiž stejnou gramáž. Nejde o bundy zateplovací, izolace tělesného tepla se řeší optimálním vrstvením a tloušťkou zateplovacích mikin, bund, nebo vest. Toto platí hlavně pro bundy sportovního střihu.

Na trhu jsou ovšem i nepromokavé outdoorové bundy z funkčních materiálů, které se dají zahrnout do kategorie urban outdoor nebo městská móda, které mají zateplovací vrstvu nebo vepínací vestičku či „flísku“.

Trend odlehčování pokračuje

Dámské nebo pánské lehké jarní bundy, bundy letní či do sychravého podzimu, prostě všechny „nepropro“ outdoorové bundy do hor i přírody se liší kromě designu jenom kvalitou membrány, vybavením bundy a s tím související hmotností.

Hmotnost nejlehčích membránových nepromokavých bund z kategorie „ultralight“ klesá k pouhým 100 gramům. Velmi rozšířenou kategorií jsou stále ještě lehoučké bundy kolem 300 gramů. Odlehčování souvisí i s minimalizací bund, ubývá kapes i technických detailů, důraz se klade na ochranu těla před deštěm. S klesající váhou bohužel klesá i odolnost proti opotřebení, zejména třením popruhy batohu. Myslete na to, že vždy je něco za něco a zda se vám vyplatí investice do lehoučké slupky nebo raději pořídíte těžší, univerzální a odolnější bundu.

Čím nižší váha, tím lepší sbalitelnost bundy do miniatury. To znamená ušetření místa v batohu.

Důležité detaily

Nepromokavá bunda by měla mít kapuci, u ultralightu nemusí být nastavitelná. Fajn je, když se pod ní vejde lezecká nebo cyklistická přilba. Kapuce se hodí i proto, že do ní celou bundu srolujete a vložíte do báglu.

S kapsami se šetří, hlavně kvůli váze. Klasické bývají dvě boční kapsy, u lezeckých bund posazené výše, aby byly nad sedacím úvazkem. Náprsní kapsa je fajn, na GPS navigaci nebo na mobil.

Lepší odvod par od těla podporují větrací otvory na zip v podpaží, ale už nejsou zdaleka samozřejmostí jako dřív. Třeba u extra prodyšné membrány Gore-Tex® Active už nebývají.

Zvýšený límec chrání krk. Aby se zamezilo nepříjemnému zachytávání zipu do vousů, bývá jezdec zipu, který to způsobuje, uklizen v „garáži“, pod takovou stříškou na konci zipu.

Podle čeho vybírat?

Výhodou membránových bund je dlouhá životnost, a tak se vyplatí mít více bund a střídat je. Lehkou bundu využijete především na náročné akce do hor, kde se počítá každé deko. Nepromokavá bunda je však potřeba i v každodenním životě, na procházku do parku nebo na pohodové rodinné túry.

nepromokavá bunda Hannah na turistiku i běžné pochůzky po městě

Text Michal Bulička
Foto: Jakub Cejpek, Gore, Icebreaker

Další outdoorové čtení

Otestujte si, že znáte základní pravidla správného skialpinisty ...
Základním vybavením na sjezdovku jsou spolehlivé lyžařské kalhoty. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat...
Začínáte se skialpem? Poradíme vám jak na to...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey