Jak vybrat trekové sandály

Sandály má spoustu lidí spojené pouze s krátkými procházkami u moře, nebo je volí jako náhradu pevné obuvi při chůzi po městě v horkých letních dnech. Sandály ovšem mohou zvládnout i náročnější využití. Stále častěji se lze setkávat s trekovými sandály, které si můžete bez obav vzít i na procházku do přírody či přiměřeně náročný výšlap a přitom vaše nohy budou moci dýchat.

   

Kde je využijete?

V trekových sandálech se opravdu nemusíte bát vyrazit ani na delší procházku. Jsou ideální zejména pro chůzi po zpevněných cestách, trávě nebo v nenáročném terénu. Hlavní výhoda pochopitelně spočívá v tom, že nabízí výrazně vyšší prodyšnost oproti jakýmkoli pevným botám. Navíc se s nimi nemusíte bát vkročit do vody, protože poté rychle uschnou, zejména ty z voděodolné popruhové tkaniny, která nenasákne.

 

I přes jejich poměrně široké využití však přeci jen nedokážou plnohodnotně nahradit pevnou outdoorovou obuv, ať už nízkou nebo kotníkovou. Klasické outdoorové boty logicky poskytují vyšší ochranu, například proti kamenům, a také lepší stabilizaci nohy. Na celodenní túru do hor tak sandály nejsou to pravé.

Otevřená, nebo raději uzavřená špička?

Trekové sandály mohou mít buď klasickou otevřenou špičku, nebo špičku uzavřenou. Sandály s otevřenou špičkou se hodí spíše do města nebo na pláž. Mezi oblíbené plně otevřené sandály patří například sandály Hannah, které mají strukturovanou stélku pro zamezení klouzání chodidla v botě.

 

Sandály s uzavřenou špičkou jsou pak rozhodně lepší volbou pro chůzi v přírodě a snadno v nich zvládnete i méně náročné túry. Uzavřená špička totiž zamezuje vnikání kamínků a jiného nechtěného materiálu do boty a především chrání prsty na noze před zraněním v případě, že omylem do něčeho kopnete nebo zakopnete. Tyto sandály také poskytují větší stabilizaci nohy v botě v oblasti kotníku, což usnadňuje chůzi na nerovném povrchu. 

 

Uzavřené sandály jsou také lepší volbou, pokud si je plánujete brát do vody. Při vstupu do neprůzračné vody snížíte riziko, že si nakopnete palec na noze o nepředvídatelný kámen.

 

Širokým výběrem sandálů s uzavřenou špičkou je známá značka KEEN.

Podešev 

Při výběru sandálů do přírody se zaměřte rovněž na podešev neboli podrážku, která by měla mít alespoň trochu hrubý vzorek. Dále existují sandály, které mají speciálně navrženou podešev pro chůzi na mokrém povrchu. Při pohybu ve vodě či třeba na mokrých kamenech takové sandály znatelně méně kloužou, díky čemuž snižují riziko zranění v důsledku pádu.

 

Důležité je i dobré tlumení, které pomáhá tlumit rázy a zvyšuje komfort při chůzi. Kvalitní tlumení a zároveň dlouhou životnost nabízí mezipodešev z polyuretanu, ten svou životností předčí jiný často používaný materiál – EVA. Materiál EVA však nelze považovat za podřadný, má totiž také velmi dobré tlumící vlastnosti a často se používá i v sandálech vyšší kategorie.

 

podešev sandálů v hrubým vzorkem je využitelná i do lehčího terénu

Antibakteriální úprava

K vysokému pohodlí dále přispívá antibakteriální povrch stélky. Proto se při výběru zaměřte i na tento zdánlivý detail. Antibakteriální ochranu nabízí například většina sandálů značky KEEN. Ty jsou dostupné s antibakteriální technologií Eco Anti-Odor. Tato technologie pro pohlcování bakterií využívá mikroby implantované při výrobě do stélky. Slouží jako ochrana proti plísním a díky ničení nežádoucích bakterií výrazně snižují tvorbu zápachu.

Výběr správné velikosti

Při výběru trekových sandálů myslete na to, že vám popruhy musí dokonale sedět. Pokud vás některý z popruhů tlačí už při zkoušení, byť mírně, delší chůze v nich bude velmi nepříjemná. Popruhy také musí být příjemné na noze, což klade jisté nároky na volbu materiálu, který nesmí být tvrdý či hrubý, a navíc musí jít nastavit tak, aby noha v sandálech pevně držela.


Nepodceňujte ani výběr správné velikosti sandálů. Zejména modely s otevřenou špičkou svádí ke koupi menší velikosti, ale při delší chůzi pak dochází k otlačeninám prstů a pat. Uzavřené sandály zase mohou nepříjemně dřít.

Přejeme vám v sandálech pohodlné kroky a krásné zážitky,
Rock Point

 

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey