Jaká byla Noc tuleních pásů 2020

6 min čtení 23. 01. 2020

Rock Point, Dynafit, město Pec pod Sněžkou a parta nadšenců kolem Jirky Pleskače uspořádali další ročník skialpového hobby závodu - Noc tuleních pásů. Populární NTP byl historicky prvním závodem ve střední Evropě s čelovkami při měsíčku. Po krátké odmlce začíná nabírat opět pravidelné tempo a třetí víkend v lednu mají skialpinisté v kalendáři vyhrazen pro tuhle vyhlášenou akci…

Tomáš Bystřický je organizačním šéfem akce za Dynafit a sdělil nám, jak se letošní ročník povedl…

Tomáši, jak moc sehrál při přípravě trati nedostatek sněhu?

Dlouho jsme věřili, že se počasí v lepší obrátí, ale když už šlo do tuhého, rozjeli kluci jednání se Skiareálem Černá hora - Pec a KRNAPem o náhradní variantě a díky nim se podařilo během pár dní navrhnout a schválit novou trasu, která měla podobné parametry jako ta původní, i když ikonické stoupání na Růžohorky nic nenahradí. Nicméně i tak jsme se mohli vydat i mimo sjezdovky, což byl při tomto počasí skoro zázrak. Takže musíme poděkovat oběma těmto subjektům, protože bez nich by to nešlo! Já jsem se jednání přímo neúčastnil, moje práce probíhá delší dobu před startem.

Hrozilo, že se závod neuskuteční?

Opravdu jsme o tom začátkem minulého týdne diskutovali, byla to sice až poslední možnost, ale reálnější, než přesunutí na jiný datum. Naštěstí se pak malinko zlepšila předpověď a hlavně proběhla rychlá komunikace se skiareálem a KRNAPem, což rozhodlo.

Jak rychle bylo letos vyprodáno?

Popravdě? Očekávali jsme fofr, ale že bude plno méně než za dvě hodiny, to nás posadilo na židle. A nejen to! Tak velký zájem nás také pěkně zavázal.

Existuje do budoucna šance na zvýšení počtu startujících?

Počet závodníků už je opravdu hraniční, zejména kvůli prostorům, kapacitě města i tratě a samozřejmě i pohodlí účastníků. Jediná cesta by byly nějaké větší oddělené vlny, samostatné starty, ale to už pak narážíme zas na tu kapacitu samotné lokality. Počítat bohužel musíme tak trochu i s českou atmosférou, ne všem je po chuti několik stovek sportovců, dočasně omezující jejich klid nebo režim.

V čem je hlavní kouzlo závodu? Proč je tak oblíbený?

Tím, že je to spíš skitouringový happening, než drsný závod. Cílem NTP je setkání skialpinistů, sportovců i turistů, horalů i začátečníků tak, aby se tyhle skupiny promísily a navzájem obohatily a co si budeme povídat, nejlépe to jde po výkonu u piva… Zkrátka chceme, aby se tu lidi pobavili, nasáli úžasnou atmosféru nočních hor a nasbírali zkušenosti a zážitky nejen z afterparty, která je nedílnou součástí celé akce.

Jaké doprovodné akce nabídla letošní noc tuleních pásů?

Drželi jsme se osvědčeného scénáře, takže nechybělo testování vybavení, tombola a nezapomenutelný koncert kapely S-Band. Bohužel jsme museli letos vynechat ikonický průvod městem. O průvodu ale určitě na příští rok uvažujeme, protože (sice pomalu) roste zájem diváků a akci to dává určitý punc. Je to zážitek, když pochodují stovky nadšených sportovců s lyžemi na batohu a čelovkami za policejním autem, každý ve městě se pak otočí.

V čem tkví největší přínos Rock Pointu pro úspěch NTP?

Rock Point už je synonymem pro výběr skialpového vybavení, dává možnost každému, kdo chce tento sport vyzkoušet, vybrat si co potřebuje a dělá ho dostupnější. To přesně koresponduje s myšlenkou NTP, takže máme a rozvíjíme společnou komunitu. Rock Point zajišťuje nejdůležitější z doprovodných akcí, a to testování vybavení, což obnáší mnoho hodin na sněhu a stánku s nářadím v ruce. Po skončení testovačky nám „Rockpoinťáci“ navíc pomáhají se zajištěním tratě, což byl také jeden z důvodů, proč už jsme lyže nepůjčovali na závod. Bylo to zkrátka o lidské kapacitě.

Jaký význam má akce pro Pec pod Sněžkou?

Na první pohled se může zdát, že takový závod na nějakou dobu ochromí celé město, ale opak je pravdou. Výsledný efekt této akce je několikanásobný. Sám starosta Pece je vášnivý skialpinista, závodu se účastní každý rok, takže nám vychází vstříc, jak je to jen možné a takové místo se pro pořádání tak velké akce už dnes shání opravdu blbě. Pec se tak profiluje jako město, které je „skialp friendly”, a to mu může s velmi rychle rostoucím počtem skialpinistů přinést jen a jen výhody. Rádi bychom ukázali ostatním místům v Čechách, že i skialpová komunita, která používá lyže i k přesunu na kopec, může městu hodně přinést. Přece jen se všichni někde musí najíst a ubytovat. Skialpová Pec pod Sněžkou ale byla první, to už jí nikdo neodpáře!

Jak se vydařila závěrečná párty v klubu Klondike?

No upřímně, my jsme odcházeli (já letos po svých!) ve 4 hod ráno a nebyli jsme poslední, tak asi tak… Kapela S-Band je bezkonkurenční a paří se v celém Klondiku, takže tam chceme párty určitě znovu. Dokonce padla i myšlenka zkrátit závod, aby bylo víc času na kapelu. Takový večírek zkrátka jinde není!

Proslulá je bohatá tombola, na co se letos mohli účastníci těšit?

Díky silné podpoře všech partnerů jsme rozdali od menších cen po ty celkem tučné. Byly to drobnosti od KRNAPu, ale i velké balíky expedičního jídla od ADVENTURE MENU, čelovky PETZL, nově poukaz na pobyt ve Vysokých Tatrách a gradovalo to desetitisícovými poukazy na nákup v ROCK POINTU a na vybavení DYNAFIT.

Jaké vylepšení je v plánu na leden 2021?

Už od počátku reinkarnace NTP uvažujeme o rozšíření na celo víkendový, nebo alespoň dvoudenní program, který by z toho vytvořil skutečný „svátek” skitouringu. Závod samotný už se nám snad podařilo vychytat, i když dojde na improvizaci. Tak teď je na řadě ten doprovodný program. Slibovat ani prozrazovat ale ještě nic nebudu. Čím bych já osobně začal, je hromadný nedělní Hangover výšlap, protože po fenomenálním večírku se jde každý druhý stejně před cestou domů ještě vyvětrat a kolem Pece se pak trousí jedna skupinka skialpinistů za druhou. Tak by to mohla být další příležitost pokecat atd..

 


Podívejte se na video z Noci tuleních pásů 2020
 

 


 

Děkuji za odpovědi.

Ptal se: Michal Bulička
Odpovídal: Tomáš Bystřický, člen Rock Point Týmu
Foto: Jakub Cejpek, člen Rock Point Týmu

Další outdoorové čtení

Běhat každý den alespoň kousek? V jakémkoliv počasí? V oblečení Ronhill najdete vše potřebné. Čím tahle britská značka vyniká...
Kolega Martin je nadšený běžec a když se naskytla příležitost, vyběhl směr Sněžka. Z Horní Břízy je to dobrých 246 km! Zeptali jsme ho...
Aleš Sedlák, jeden ze členů Rock Point běžecké výzvy "napříč krušnými horami"  bravurně zvládl závod UTMB - 167, 6 km/+ 6 515 m...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey