Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jaké jsou přípravy na nejdelší závod světa horských kol bez zabezpečení

3 min čtení 30. 05. 2019

Jak se připravit na cyklistický závod bez zabezpečení už dobře známe. I přes to jsme letos během příprav řešili spoustu nových věcí. A to ne pro to, že tentokrát jde o cestu svatební,  ale zejména díky tomu, že závod American Trail Race, na který 1. 6. 2019 vyrážíme, měří 8 000 km. To je bezmála dvakrát tolik, co má Tour Divide, který byl do nedávna nejdelším závodem bez zabezpečení pro horská kola na světě.

mapa závodu American Trail Race

Precizní přípravou ušetříte spoustu sil

Naše snahy tedy vedli k tomu, si precizní přípravou ušetřit co nejvíce sil, které se při překonávání této vzdálenosti budou bezpochyby hodit. Zaměřili jsme se na každičký detail, se snahou nic neopomenout a vše dokonale optimalizovat.

Příprava se skládala hlavně z několika kroků:
 

  • příprava kola a komponentů, tak aby co nejvíce vydržely,
  • snaha odlehčit a optimalizovat všechnu ostatní výbavu,
  • příprava fyzická


Základem jsou zkušenosti a vlastní preference

U přípravy kola jsme vycházeli z našich zkušeností a preferencí, kde jsme se chopili bez větších změn toho, co už dlouhodobě používáme. A náš recept je jasný: základem je pohodlný karbonový rám, doplněný o karbonovou vidlici, která šetří váhu a předchází technickým problémům s odpružením. Dále je pro nás důležitý doplněk v podobě časovkářských nástavců, které dokáží díky možnosti změny posedu ulevit tělu a především rukám.

Letos jsme navíc na kolo použili dynamo, integrované do předního náboje, které vyrábí dostatek energie pro plnohodnotné noční svícení a přes den je schopné i něco dobít. Jsme přesvědčeni, že všechny své nároky na elektriku do gps, mobilu… budeme schopni řešit jen skrze nabíjení z dynama.

Kolo na extrémní závody Markéty Marvanové

Pozor na jedovaté hady a pavouky

U chystání výbavy na tento závod jsme přece jen sáhli po možnosti vézt lehký stan, který nám ve spojení s nafukovací karimatkou nabídne přece jen více komfortu pro odpočinek, než námi dosud vždy zvolená varianta nouzového žďáráku a co nejlehčí alumatky. A to také kvůli tomu, abychom byli izolovaní od různých jedovatých hadů, pavouků, chřestýšů

Navíc jsme zjistili, že nám tato varianta natolik zvedla tepelný komfort, že jsme si schopni vzít lehčí spacák a částečně tím váhu kompenzovat.

Fyzická příprava a regenerace

Ve fyzické přípravě jsme udělali největší změny tím, že jsme dostali nabídku do našich tréninků zařadit pravidelné masáže za účelem efektivnější regenerace a kompenzace. Jelikož jsme na masáže nikdy nechodili a kompenzaci nevěnovali zrovna velkou pozornost, začali jsme pociťovat pozitivní změny v technice našeho šlapání a lepší celkový pocit z držení těla.

Markéta Marvanová a Adam Záviška s Kájou Fajfrlíkem u plzeňského Rock Pointu
Markéta Marvanová (vlevo) a Adam Záviška (vpravo)


Text a foto: Markéta Marvanová, členka Rock Point Týmu

Další outdoorové čtení

Povoleno! Na základě rozhodnutí vlády ČR máme možnost uskutečnit běžecké kempy. Pojďme si společně protáhnout těla...
Běžecká výzva pro všechny milovníky trailů! Pojďte do toho s námi...
Vyberte si některou ze 4 etap "napříč Šumavou", anebo si naložte rovnou všechny. Zvýšíte tak šance na výhru...