Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jaké plány má Honza Trávníček pro svůj outdoorový svět 2020

Tenhle fajn kluk z Plzně má rád sluníčko a teplíčko a přesto tráví hodně času v nepálských horách. Když přijde na výstupy nad linii 8000 m, má na nich takovou úspěšnost, jako málokdo. Řada horolezců ráda leze a nerada k horám chodí. U Trávy je to jinak. Naopak horské treky miluje. A jakoby mimochodem, úspěšně zápasí se zákeřnou nemocí.

Honzo, zamíříme rovnou na východ. Kolik dnů jsi loni strávil v Nepálu?

Já bych na to asi neměl popravdě odpovídat, neboť jsem úplně na hraně s „turistickou“ dovolenou, dobou pobytu v Nepálu, kvůli vízům.  No, ale je to více dní za rok než v České republice. Ale stále mi to ještě přijde málo. Je to prostě druhý domov.

Co Tě tam, kromě hor, tak táhne?

Je mi tam dobře. A jednak je to kvůli horám, kvůli místním lidem, kvůli lidem, co tam jsou s námi, kvůli sluníčku, kvůli pohodě. 

Honza Trávníček se svou životní přítelkyní Miri Jirkovou

Dají se nepálské cesty označit jako léčebná terapie v boji se zlou nemocí?

Doufám. Pokud by to tak být nemělo, tak by bylo na zváženou, zda tam přeci jezdit? Ono to zdraví je fakt nejvíc. Zní to sice jako fráze, ale … Ale je pravda, že to je období, kdy dobře a pravidelně jím, hejbu se, spím.

Ostatně jak je na tom Tvoje tělesná schránka aktuálně. Věřím, že dobře…

No jsem v „tréninku“ a piju méně piva, takže moje tělesná schránka je na tom určitě lépe. Takže dobrý. Nicméně ty ses ptal asi na oblíbené téma posledních let „rakovina“. Takže, teď dobrý. Období příměří a klidu a zase si mohu užívat života naplno! Další kontrola až v červnu, takže hurááá.

Máš opět v plánu pokus o nějakou nepálskou 8000?

Odpovím zcela přesně. Duben – květen Makalu 8 485 m. Jedna z nejobtížnějších osmitisícovek. Připravuji velkou českou expedici, složenou ze super zkušených borců (Mára Novotný třeba), až po „osmitisícové“ začátečníky. Nastala přesně ta situace, která mi evokuje rok 2009, kdy jsme my mladí kluci na osmách, dostali příležitost od Máry Holečků a Zdeňka Hrubého se zúčastnit výstupu na Gasherbrum I. Posléze jsem nasával jak houba informace a zkušenosti od Radka Jaroše. Je na čase předat to dál. Těším se na tuto bezvadnou partu.
 

logo české expedice: Makalu 2020

Bude u toho opět Tvoje přítelkyně Miri?

No jasně. Miri by mne jinak nepustila. Anebo já ji? Naše životy jsou propojené, nejen na treku, nejen doma v ČR, ale i na osmách. Letos tam však nebude jediná žena. Máme v partě ještě jednu, ale je to Slovenka. Takže prakticky jediná česká holka a jediná slovenská holka, které v současnosti pravidelně jezdí na osmy. Sluší se podotknout a pochlubit se tím, že bez použití přídavného kyslíku a výškových nosičů. Stejným způsobem bude postupovat celá parta. Lehký expediční styl či něco podobného.

Zbývá Ti ještě nějaký čas na muziku? Býval jsi manažerem kultovní kapely Znouzectnost…

Jasně Punks not dead! ZNC mám rád nejen po muzikální stránce, ale i lidsky. Přeci jenom byly naše životy dlouhý čas propojeny. Ale z té muzi-scény mám ještě moc rád další kamarády. Třeba z kapely Vypsaná fixa, Traband (mimochodem Jarda Svoboda je výborný lezec). 

Miri na treku v Nepálu

Prolistuj si loňský kalendář a památníček a zkus popsat, co nejzajímavějšího jsi v daném měsíci prožil?

 • Leden: Nový Zéland – pláže, sopky, kauri stromy, prostě odpočinek
 • Únor: Intenzivní přednášení
 • Březen: Monzunový Manáslu trek
 • Duben: Expedice Ama Dablam s parádní partou
 • Květen: Zakázané království - Horní Mustang trek
 • Červen: Kontrola na URL s dobrým výsledkem
 • Červenec: Tour de France
 • Srpen: Sportmanie Plzeň s naším lezeckým parkem – 10denní akce pro veřejnost
 • Září: Manáslu trek
 • Říjen: Annapurna trek
 • Listopad: Gokyo trek a mnoho parádních přednášek, kontrola OK
 • Prosinec: Vánoce v Portugalsku
   

Baví Tě přednášky? Na jaké téma budeš v tomto roce povídat a promítat?

No jasně, že jo. Je to kořením mého života. Ať již pro veřejnost, tak na školách. Energie do nich vložená se mnohonásobně vrací, takže budu přednášet, dokud o mne bude zájem.

Chcete mě? Ozvěte se. Téma co kdo chce (mám toho na několik dní vyprávění), teď nejčastěji nejkrásnější treky Nepálu a Expedici Ama Dablam. Ve školách různorodé od geografie, občanky, až po motivační …

Zaplněný přednáškový sál

Chystáš opět nějakou společnou výpravu s fotografem a mistrem dronu, Petrem Janem Juračkou?

No jasně. Řekl bych, že se z nás stali kamarádi a není důvod, proč nedělat další výlety společně. Takže letošek je jistý – Makalu na jaře, foto workshop na Annapurna treku s Nikonem. No a předběžně skoro jistě  Ama Dablam na podzim 2021. Takže huráááá!

Nepál - Nikon

Plány na rok 2020?

No trochu mne děsí jak je to vlastně již dost naplánovaný. Od teď začínám psát knihu, která by měla vyjít na podzim a na to  bude navazovat přednášková šňůra. Hmmm, jen ten čas dost chybí. Únor – březen trénink a příprava expedice. Prvního dubna otevření naší české hospůdky s točeným pivem i základním českým jídlem a současně českého centra v Khatmandu. Duben – květen Makalu. Podzim Manáslu trek, Annapurna trek pro fotografy a Gokyo trek.

Nepál - Nikon

Přeji úspěšný rok 2020!
Děkuji. Těším se na něj!

Ptal se: Michal Bulička
Odpovídal: Honza "Tráva" Trávníček, člen Rock Point Týmu

Další outdoorové čtení

Jihočeská zajištěná cesta na levém břehu Vltavy nabízí krásný půldenní výlet..
Jak to vypadá, když si ke čtyřicátninám nadělíte šestidenní sólo traverz hřebene Fitz Roy...
Ledový maraton Lipno 2021. Jak se běhá po ledu a co si obout na nohy? Ice maraton jsem běžel už 3x a pokaždé byly jiné podmínky...