Jaké jídlo vybírat na cesty

Chystáte se na horskou túru nebo třeba delší expedici a řešíte, jaké jídlo na cesty zvolit? Je potřeba počítat s tím, že uprostřed divočiny budete jen těžko hledat obchod a doplňovat zásoby. Je proto nutné mít s sebou vše potřebné a my dobře víme, že když cestujete nalehko, počítá se každé deko. I tak se ale na svých cestách můžete stravovat kvalitně. Už jste slyšeli o sterilovaném jídle na cesty?

Jaké jídlo na cesty vybrat

Ať už je před vámi víkendový pobyt v horách, několikadenní trek nebo vás čeká náročná expedice, správné jídlo na cesty nesmí v žádném případě chybět. Díky němu bude mít tělo dostatečný přísun energie a vám jen tak „nedojde šťáva.“ Základem je vyvážená strava, která by vám ale měla také chutnat a kterou připravíte během chvilky. Ideální jsou proto instantní jídla na cesty.

Podle toho, kam se chystáte, byste také měli myslet na praktickou stránku, jakou je třeba i skladnost a váha. V neposlední řadě byste se také měli vyhnout potravinám, které se rychle kazí, a volit trvanlivá jídla na cesty.

Jak tedy vybrat to nejlepší pro vaše aktivity? Připravili jsme pro vás jednoduchý přehled.

Jídlo na cesty

Dehydrované jídlo na cesty

Pokud vyrážíte na několikadenní túry, kde nebudete mít možnost doplnit potraviny, dehydrované jídlo představuje skvělé řešení. Protože je zbaveno přebytečné tekutiny, je lehké a skladné a ušetří tak místo v batohu. Zároveň se jedná o trvanlivé jídlo na cesty, takže máte záruku, že se vám jen tak nezkazí.

Lyofilizované jídlo na cesty se skvělou nutriční hodnotou

Jedním ze způsobů dehydratace je lyofilizace, tedy sušení mrazem. Jedná se o šetrný způsob, kdy si potraviny zachovávají nejen skvělou chuť, ale všechny své vlastnosti včetně vitamínů a nutričních hodnot. Jejich předností je navíc opravdu nízká hmotnost, kdy např. 1 kg jahod váží jen 100 gramů.

Jídlo na cesty od Lyo má vynikající nutriční hodnoty, je lehké, skladné a snadno ho připravíte
Stačí zalít horkou vodou a za chvíli je hotovo

V neposlední řadě jsou to také super trvanlivá jídla na cesty, protože vydrží až 7 let od data své výroby a skladovat je lze jednoduše v pokojové teplotě. Mrazem sušené jídlo na cesty u nás nabízí třeba Travellunch, Summit To Eat nebo Lyo.

Na výběr jsou přitom jídla pro masožravce, vegetariány, bezlepková i dezerty. Rozdíly mezi různými výrobci pak mohou být ve zpracování. Někteří smíchávají lyofilizované suroviny, ale například značka Lyo jídlo nejprve uvaří, dochutí a poté šokově zamrazí. Navíc nepoužívá žádné konzervanty, stabilizátory a vše je ze 100% přírodních surovin.

Výhody:

  • nízká hmotnost
  • snadná skladnost
  • dlouhá trvanlivost až 7 let
  • nutriční hodnoty
  • chutná jako čerstvé
  • rychlá příprava

 

Jídlo na cesty Summit to Eat - míchaná vajíčka se sýrem Summit to Eat - míchaná vajíčka se sýrem
Jídlo na cesty Summit to Eat - Ovesná kaše s malinami Summit to Eat ovesná kaše s malinami


Summit To Eat nabízí lyofizovaná jídla na cestu, třeba i taková, která si s chutí dáte ke snídani.

Hotové jídlo na cesty

Další možností, jak se při outdoorových výpravách stravovat, je sterilované, tedy vlastně zavařené hotové jídlo na cesty. Jak zavařit jídlo na cesty řešili už naši rodiče a rodiče našich rodičů. Výhodou ale je, že už jej nemusíte tahat v těžkých konzervách nebo sklenicích, ale můžete koupit hotové jídlo na cesty v sáčcích.

I tak je ale třeba počítat s vyšší hmotností než v případě sušeného jídla na cesty a je tedy ideální volbou v případě, že nepotřebujete ušetřit každý gram váhy. Velkou výhodou pak je, že lze jídlo konzumovat prakticky ihned.

Vyjmutí ohřátého jídla Adventure Menu ze samoohřevného sáčku Adventure Menu Zipper bag
Vyjmutí ohřátého jídla ze samoohřevného sáčku Adventure Menu Zipper Bag. Pozor na horkou páru po otevření.

Hotové jídlo na cesty z lokálních surovin

Skvělou volbou je hotové jídlo na cesty do hor, ale třeba i na vodu s přáteli, od Adventure Menu, které je složené ze surovin od lokálních dodavatelů. Obsahuje kvalitní ingredience a neobsahuje žádná „éčka“ ani jinou chemii.

Užít si tak můžete skvělou chuť a plnohodnotné jídlo, a to pro masožravce i pro vegetariány. Jednoduchá je i příprava. Ohřát ho můžete buď přímo v sáčku v horké vodě, nebo díky samoohřevným kapslím, takže nebudete muset ani rozdělávat oheň.

Výhody:

Skvělé nutriční hodnoty
Hotové jídlo k okamžité konzumaci
Jednoduchá příprava
Nemusíte přidávat vodu
Trvanlivost
 

 Hotové jídlo na cesty pro masožravce bez lepku
Adventure Menu nabízí hotová jídla na cesty i pro vegetariány


Jak fungují kapsle na ohřev jídla?

Na ohřev hotového jídla vám skvěle poslouží kapsle na ohřev od Adventure Menu. Ty lze použít se speciálním sáčkem zipper-bag, který lze využít opakovaně. Jedna samoohřevná kapsle vám pohodlně vystačí na ohřev 500 gramů hlavního jídla nebo 2x 200 gramů jídla. Postup je opravdu jednoduchý a jídlo si můžete užívat už za 12 minut. Koukněte na obrázek níže:

návod na přípravu jídla na cesty s Adventure Menu samoohřevným sáčkemObrázkově rozkreslený návod, jak funguje samoohřev hotového jídla na cesty od Adventure Menu


Text: Rock Point
Foto: Rock Point, Jakub Cejpek, Adventure Menu, Summit to Eat

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey