Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jarní běžecký hattrick a laktátové vyšetření

Jarní hattrick, tak jsem si pro sebe pojmenoval tři závody ze série Run Czech. Začal jsem 7. 4. 2018 ½ maraton Praha, za měsíc (6. 5. 2018) jsem uběhl maraton Praha a trilogii zakončil 19. 5. 2018 ½ maratonem Karlovy Vary. Mezi Prahou a Vary bylo 14 dnů. Dost času na regeneraci a odpočinek, jenže tělo dostalo v Praze pořádně zabrat, a to se projevilo na oslabené imunitě. Víkend před závodem mi bylo zle, horečky, paralen, pyžamo hned propocené, samá pozitiva...

Čtyři dny v posteli pomohly, ale nebylo to ono. Na běh či nějakou aktivitu ani pomyšlení, slabé nohy a únava. Nemělo cenu to v sobotu ani zkoušet, motat se po trati a pak zase upadnout do postele – to není dobré řešení. Nemá cenu si honit ego, sportovec musí vědět, kdy to prostě zabalit. Pár dní před závodem mi volali ze sportovní kliniky, že se mám dostavit na vyšetření laktátové křivky. Na vyšetření čekám několik měsíců.

monitor běžeckého pásu pro vyšetření laktátové křivky

Kyselina mléčná


Laktátová křivka je základním vodítkem při stavbě tréninku sportovce. Test se provádí na běhátku či na kole, s řízenou zátěží. Po každém bloku zátěže se odebere z prstu trochu krve, aby se zjistil obsah kyseliny mléčné. Kyselina mléčná, neboli laktát, má za následek právě únavu. Na internetu na toto téma najdete spousty podrobných a odborných článku, které popíší fungování organizmu a laktátu přesněji. Ale pro představu, jak takové vyšetření probíhá...

Chytrá váha


Převléci se do sportovního, pití s sebou a jde se na věc. Změřit výšku, tlak, podkožní tuk, šup na váhu a nahlásit rok narození. Chytrá váha zjistí za pomoci elektrod, na kterých stojíte a držíte v ruce, kolik máte v těle svalů, tuků, kostí a hodnotu metabolického věku. Musíte zůstat nějaký čas v klidu, kvůli zjištění klidové tepové frekvence. Každý blok bude trvat 3 minuty, odběr krve pár vteřin, pak odpočinek, a hned další blok s vyšší intenzitou.

vyšetření laktátové křivky a s tím související odběry krve

Jak to probíhalo...

 

  • 6 km/h - na začátek, pohodička, lehká chůze, se všemi si vesele povídám.
  • 7,5 km/h rychlá chůze, úsměv na tváři.
  • 9 km/h lehký výklus, žádný problém.
  • 10,5 km/h  opět se zrychlilo, zatím nic vážného.
  • 12 km/h již pěkné svižné tempo 5:00 min/km, čelo se potí, tepovka letí vzhůru.
  • 13,5 km/h tempo 4:26/km, nekomfortní zóna, pot se jen řine...
  • 15 km/h  tempo 4:00/km, za ty 3 minuty uběhnu 750 m a pot ze mě jen stříká

 

Dál nemělo cenu pokračovat 16,5km/h bych po nemoci nedal a paní doktorka měla všechny potřebné hodnoty získané.
 

chytrá váha
běh na pásu pro vyšetření laktátové křivky začíná úsměvem, ale...
měření tuků v těle

Jak to dopadlo...


Nebudu chodit kolem horké kaše, z výsledku jsem byl trochu zklamán. Test nedopadl zle, jen moje očekávání byla jinde. Ukázal slabinu v dlouhodobé vytrvalosti, kterou je třeba pořádně protrénovat. Musím běhat na 125 tepů, což je pro hlavu velký blok, když běžíte v tempu kolem 6:30 min/km. Z osobní zkušenosti vím, že za 4 týdny to bude lepší a budu se moci pustit i do rychlostního tréninku.

Proč z toho dělám vědu?


Někdo mi řekl, že na to jdu moc vědecky, stačí běhat na pocit. Bohužel nemá pravdu. Vezměte si, kolik hodin za měsíc strávíte během - řekněme 24h, za rok 288 hodin. Když budu běhat na pocit, moje zlepšení bude pár procent. Pokud se budu řídit tepovkou, budu běhat efektivněji, zlepšení může být v desítkách procent. Mohu buď plýtvat časem, nebo ho efektivně využít, a to se přece vyplatí.

běžecký pás a monitory pro vyšetření laktátové křivky

Chtěl bych poděkovat paní MUDr. Kateřině Fichtlové, Janě Žídekové a milé sestřičce za super servis. Jméno Jana Žídeková, může být někomu povědomé, poslední 3 roky válcuje konkurenci v seriálu MTB závodů Kolo pro život.

Text a foto: Martin Vitík, Rock Point Plzeň Americká

Další outdoorové čtení

Také milujete ten bílý svět? Lukáš Klingora nás navnadil na skialpové túry i ledolezení ve švýcarských Alpách...
Chcete zažít parádní dobrodružství? Vydejte se na sněžnice. Stačí naše krásné české kopečky...
Hledáte tip na pěkné lezení nedaleko Prahy? Máme ho pro vás. Jaké lezení tam na vás čeká, se dozvíte ve článku...