Jindřiška Zemanová bude obhajovat havajský triumf

4 min čtení 30. 09. 2019

Xterra na Havaji. Slavný závod v terénním triatlonu. Pro triatlonisty je Havaj Mekkou. A závodit tam na podzim je pro mnohé metou. Po loňském úspěchu se tam vrátí se startovním číslem i Jindřiška Zemanová, všestranná sportovkyně a členka Rock Point Týmu.

Jindřiško, zaznamenal jsem zprávu, že se chystáš odcestovat na Havaj obhajovat loňský titul na triatlonu Xterra. Podle čeho ses rozhodovala?

V podstatě jsem byla rozhodnutá celý rok, že nejedu. Po loňském krásném zážitku, kdy jsem si vše naplno užila, jsem si řekla, že to stačilo a budu na to navždy vzpomínat. V tomto duchu se nesla celá sezóna. Takže tři ze čtyř startovních slotů, které jsem si vyzávodila, jsem nechala propadnout. Plánovala jsem to stejné i se čtvrtým slotem, neboli startovním číslem, které jsem získala na základě výsledků. Ale můj manžel mě přemluvil, že bych prostě měla zkusit jet obhájit titul.

Jindřiška Zemnová

Kolik závodníků se může na Havaj kvalifikovat?

Startuje tam 800 kvalifikovaných lidí. Startovní místa se získávají na jednotlivých závodech všude po světě a dle prestiže závodu se rozděluje buď jeden, nebo více startovních slotů v každé kategorii.

Jaká byla letní závodní sezóna. Dařilo se podle očekávání?

Sezóna byla parádní! Bylo to dáno mimo jiné také velice kvalitní a povedenou zimní přípravou. Vyhrála jsem všechny závody světového poháru Xterra, ve kterých jsem startovala. Tím jsem vyhrála celkově i evropskou Tour ve své věkové kategorii. Získala jsem tady doma v Plzni titul mistryně ČR. A pódiová umístění jsem získala i v závodech, na které se úplně nespecializuji a absolvuji je v podstatě v rámci tréninku. Třeba při půlmaratonu v Itálii, či nyní na středním triatlonu ze série Challenge v Davosu. Takže vždy to může být ještě lepší, ale já jsem samozřejmě naprosto spokojená!

Jindřiška Zemanová na bedně při středním triatlonu ze série Challenge v Davosu

Když si vybavíš loňský úspěšný ročník, na co vzpomínáš nejraději?

Na pocit kousek před cílem, kdy jsem věděla, že o vítězství mohu přijít snad už jen tím, že někde na posledních 300 metrech zakopnu a spadnu na hlavu. To bylo moc příjemné a také, když na mě manžel čekal v cíli a hned psal domů, že jsem vyhrála.

Je trasa každý rok stejná, nebo se mění?

Tento rok by měla být stejná, pouze s malými změnami v cyklistické části, neboť některé úseky byly v loňském roce a podmínkách v podstatě nesjízdné, tomu se chtějí nyní pořadatelé vyhnout.

Loni jsi závodila v amatérské kategorii, neláká Tě poměřit síly s elitními závodnicemi?

Závodím i letos v amatérské kategorii. Myslím, že do této kategorie opravdu patřím a jsem v ní správně. Samozřejmě si poměřuji časy s „PRO“ ženami a zajímá mě to, ale na přestup to, v mém věku, už nevidím. Ráda bych si někdy dala závod, kdy bych startovala s nimi a jela závod po jejich boku, ale pak už nesmíte zpět do amatérů, a to se mi nelíbí. Takže zůstávám. Nabídku jsem ale po loňské sezoně obdržela osobně od ředitele evropské Tour. S poděkováním a úctou jsem ji ale odmítla.

Jindřiška Zemanová

Budeš se na nějakou disciplínu speciálně připravovat s ohledem na havajské podmínky?

To se moc nedá, neboť takové teplo a vlhko tady není. Co se profilů týče, tak tam jsou všechny závody podobné, takže příprava je klasická.

Stala jsi se členkou Rock Point Týmu. Jaké vybavení používáš?

Mám hlavně věci na běhání a civilní nošení. Velice ráda mám běžecké boty Inov8 Trail Talon 290, kraťasy a super lehkou bundičku Dynafit a dost jsem si zamilovala i běžecký batoh Osprey Duro na delší výběhy po Šumavě. 

Jindřiška Zemanová při tréninkovém výběhu

Přejeme úspěšný závod, který startuje 27. 10. 2019 a těšíme se na havajské dojmy…

Ptal se: Michal Bulička
Odpovídala: Jindřiška Zemanová

Další outdoorové čtení

Norsko si nás získalo svou podmanivou přírodou. Projeli jsme jeho jižní část na kole i pěšky a zážitků je spousta. Přečtěte si, co určitě stojí za návštěvu...

Norskem na kole i pěšky

15. 09. 2022
4 min čtení
Příběhy
Legendárním Walkerovým pilířem (6a+ , ED ,1.200 m) se nám podařilo prostoupit během jediného dne. Stačila dobrá podmínka a...
Martin si dal Rock Point výzvu „napříč Šumavou“ a za dva dny uběhl 160 km. Jak se taková ultra vzdálenost běží, jak je to náročné a co na trase čekat, jsme se zeptali přímo...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey