Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jindřiška Zemanová prozradila závodní plány na rok 2020

5 min čtení 29. 01. 2020

Na podzim 2018 dokázala ve své věkové kategorii vyhrát na Havaji nejprestižnější světový závod v terénním triatlonu X-Terra. V roce 2019 dokázala světový triumf zopakovat. Úspěšné plzeňské závodnice Jindřišky Zemanové jsem se zeptal, jaký bude její nadcházející rok 2020 s triatlonem…

 

Jindřiško, bude pro Tebe sezóna 2020 více ve znamení závodů nebo spíše v trenérské roli?

Rozhodně bych ráda, aby pro mne byla sezóna 2020 ještě více ve znamení závodů. Podlehla jsem tlaku ředitele Xterra European Tour (tedy celé evropské tour), abych závodila v kategorii Elite a na tuto nabídku jsem kývla. Pro mne se, ale nic nemění. Na trénink mi zbývá pořád stejně času a rodině jej také brát nechci, takže vlastně vše při starém, pouze se postavím na start s těmi nejlepšími a budu si prožívat závody po jejich boku (alespoň doufám) …

Jindřiška Zemanová kromě běhu miluje také skitouring

Jaké závody máš v plánu v roce 2020?

V plánu mám zahájit sezónu opět závodem Xterra v Itálii u Lago di Garda, pak možná Xterra v Belgii, Xterra Czech v Prachaticích, ME v Německu, MČR a nějaké možná menší závody tady u nás v Čechách. Uvidíme, jak na tom budu, ale musím si už vybírat, pokud chci podat dobrý výkon. Regenerace neběží tak rychle, jak bych si přála, a proto nemohu být všude.

 

Neláká Tě prožít nějaké jiné dobrodružství, než závody v Xterra?

Moje sportovní vyžití je široké a tak mám dobrodružství různá. V zimě chodíme skialpové přechody - to je někdy také pořádný nášup adrenalinu. Zatím mi na další, jiná dobrodružství už nezbývá čas. Možná až nebudu závodit v triatlonu nebo triatlon minimálně omezím, tak se poohlédnu po něčem jiném, kdo ví? V této sezoně pro mě bude jedničkou stále Xterra.

 

Vím, že se ráda věnuješ skialpinismu, je to pro Tebe víc zábava nebo víc tréninkový prostředek?

Je to pro mě zábavný tréninkový prostředek, což je asi ideální kombinace! Hory zbožňuji a pohyb v nich mne nabíjí energií. Je mi jedno, jestli běhám na běžkách, v běžeckých botách, chodím na skialpech nebo jezdím na kole. Vše je pro mě především zábava a navzájem jsou to jeden druhému tréninkové prostředky. Občas si dám i nějaký závod jak skialpový tak i běžkařský. V lednu jsme s parťákem vyhráli skialpový závod dvojic na Noci tuleních pásů v Peci pod Sněžkou v kategorii MIX 2.

Jindřiška Zemanová ve skitouringové výzbroji od Dynafitu

 Jaký máš recept na sportovní dlouhověkost?

Sportovní dlouhověkost je hodně o hlavě, a pokud to, co děláš, děláš srdcem a pro sebe, je to ideální. Nedělám to pro nikoho, jen pro svůj dobrý pocit a náladu a možná občas trochu pro nějakou tu medaili, no. A pak se také držím hesla „všeho s mírou”. To znamená, že ne vždy a za každou cenu a ne pořád. Když mi tělo říká dnes ne, tak poslouchám a v létě i v zimě se věnuji vždy aktuálním sportům pro dané období. Je to pak mnohem pestřejší a nestává se, že bych byla něčím přesycena.

 

S mnohaletými zkušenostmi určitě víš, co je na Xterra nejtěžší, pokud jde o trénink a vše ostatní?

Nejtěžší na triatlonu vůbec je asi spojení všech tří disciplín dohromady v jeden závod. Mnoho lidí má naplaváno, naběháno i najeto na kole spoustu kilometrů, určitě i víc než já, ale to spojení všech disciplín dohromady, v bezprostřední návaznosti jednu na druhou je to, co je dle mého názoru, na triatlonu asi to nejtěžší. A dobré rozložení sil, ale to už většinou vyplývá ze zkušeností.

Jindřiška Zemanová při běžeckém tréninku
Jindřiška Zemanová (vlevo)

Jaké vybavení z Rock Pointu a z Hannahu používáš?

Používám běžecké boty Inov8 (Trail Talon 290, X Talon 230, Trailroc 270) už několik let a jsem opravdu spokojená, ve všech různých ročních obdobích mi vyhovují. V létě používám na delších bězích také vestu Osprey Duro s lahvičkami na pití. A teď v zimě chodím již několikátou sezonu v oblečení Dynafit na skialpech. Mají perfektně střižené věci, které jsou funkční a ještě navíc moc krásné.
 

 S jakou částí vybavení jsi během poslední doby udělala výbornou zkušenost?

Teď aktuálně se mi zrovna osvědčila zateplovací vesta Dynafit Speed Insulation Hooded Vest. Je krásně teplá a přitom malá a lehká do batůžku, takže jsem si ji nesla třeba i při závodě NTP. Zahřeje tělo a ramena, ruce už vydrží - výborný produkt, letos nově s tím krátkým rukávem, resp. přetažením přes ramena. Udělá to hodně, pokud se izolace týká a váhy a objemu se to v podstatě nedotkne - za mě palec nahoru a hodně vysoko!
Přes léto si nemohu vynachválit běžecké boty Inov 8 Trail Talon 290, jsou velice pohodlné a téměř univerzální. Pokud si mám někam brát jedny běžecké boty, beru tyto. A lehká běžecká bunda Dynafit (ze série Running), maximálně prodyšná, větruodolná a sbalitelná do malého balíčku.
 

Jindřiška Zemanová si oblíbila vestu s rukávky od Dynafit
Jindřiška Zemanová běhá zejména v běžecké obuvi Inov-8

 Děkuji za odpovědi a přeji úspěšný rok 2020!

 

Ptal se: Michal Bulička
Odpovídala: Jindřiška Zemanová, členka Rock Point Týmu

Další outdoorové čtení

Povoleno! Na základě rozhodnutí vlády ČR máme možnost uskutečnit běžecké kempy. Pojďme si společně protáhnout těla...
Běžecká výzva pro všechny milovníky trailů! Pojďte do toho s námi...
Závěrečná etapa celé 200km výzvy nás vedla z Božího Daru do Kraslic. Co na trase očekávat...