Jak předejít únavě po lyžování

Jóga a lyžování

Zima se nám letos předvádí v nádherném bílém hávu a tak máme možnost užívat si dosyta zimních sportů. A jak už to bývá, občas je nutné, při lyžování přetěžované části těla rozumným způsobem uvolnit, zmírnit napětí, či jen dodat svalům potřebný čas na regeneraci. I v tomto případě by mohla být nápomocná jóga. Jemné kompenzační cvičení pro zimou zkoušené tělo.

V předešlých článcích jsem už zmiňovala, že než začnu psát, potřebuji alespoň krátce zažít aktivitu, o níž mám psát, okusit svalovou únavu z lyžování. Miluji lyžování, prázdné svahy, slunce a čas, který trávím rychlou jízdou, přemýšlením, že když nyní spadnu, už nevstanu. Čas na lanovce, kdy můžu pozorovat nebe i oblaka, vysoké skály, zapadající slunce i styl ostatních lyžařů. Občas se přistihnu, že vystupuji z lanovky na poslední chvíli, protože se kochám…

Jóga vhodně doplňuje zimní aktivity jako je lyžování

Zatěžování svalů při lyžování

Pojďme se tedy podívat na ty svalové partie, které na lyžích trpí a zkusit jim najít vhodnou medicínu v podobě jógy, strečinku, či jen obyčejného uvolnění.

Každý má svůj lyžařský styl a stejně tak má každý jinou kondici, takže je obtížné říci, že každého z nás budou bolet jen stehna. Proto se musím i já pohybovat ve velmi obecné rovině.

Když se zaměříme na dolní části těla, od pánve, stehen, hyždí i lýtkových svalů, tak všechny tyhle svaly pracují při lyžování v perfektní harmonii.
 

  • břišní a zádové svaly - jejich aktivací máme možnost držet stopu, stabilitu a měnit směr jízdy, proto se může po lyžování občas objevit i bolesti v dolní části zad - beder, zejména pokud tato oblast není dostatečně posílená, tedy zpevněná břiš-ními svaly a s aktivním Hlubokým Systémem stabilizace (HSS)
  • svaly bedrovostehenní
  • dlouhý přitahovač
  • hýžďové svaly
  • čtyřhlavý sval stehenní
  • trojhlavý sval lýtkový - souhra těchto svalů s HSS nám pomáhá bezpečně se pokládat do oblouku, vychutnávat si kratší i delší oblouky, rychlost, nerovný terén, či hluboký sníh
     
Když při lyžování bolí svaly kompenzujte jógou
po lyžování je vhodné se alespoň na chvíli oddat józe

Když bolí nohy, dej si pauzu

Může však dojít k jejich přílišnému zatížení, pálení, či dokonce křečím, jedné či více svalových skupin, neschopnosti pokračovat... Tehdy je vhodné dát si pauzu a po ní bezpečně lyžovat dál. Když za jízdy ucítím, že kvůli svalové bolesti už přestávám mít nad lyžemi kontrolu, zastavím, fotím, sundám si lyže, nejlépe samozřejmě u chaloupky s horkým čajem. Stačí krátká pauza, vyzutí lyží, několik kroků a tělo má opět sílu pokračovat ve svižné jízdě bílým svahem.

Pokud cítíte potřebu se hýbat i v lyžákách, proč ne. I já blbnu s lyžařskými botami na nohou, prosím, jen buďte opatrní a neberte to jako návod.

jóga a lyžování jsou skvělými partnery

Jóga uvolňuje

Jógu zařaďte raději po lyžování doma, nebo v hotelu. Úplně si vystačíte s pár pozdravy slunci, jemným předklonem, rotací v sedě. Ale co vám udělá nesmírně dobře, jsou jogínské pozice pro uvolnění stehenních svalů. Ty po lyžování určitě nezapomeňte protáhnout. No a když ne jóga, tak pomůže sauna, bazén či šikovný masér. Dopřejte si tento malý luxus a uvidíte, že i týden na lyžích může být bez únavy či svalové bolesti.
 

jógou uvolníte lyžováním bolavá stehna,lýtka a další svaly

Zahřívejte si svaly

No a jak to mám já? Mé dny jsou všechny spojené s jógou, takže ani na lyžích se jí nevzdám. Vždy na začátku dne zlehka motivuji tělo, aby spolupracovalo v bezpečných rozsazích, v naladění na následující činnost a hlavně, aby se začalo zahřívat, ať nezavdám příčinu svalového zranění způsobeného zimou a zatížením.

Tímto procesem zahřívání se řídím i na hodinách jógy v zimních měsících. Velmi se zahříváme, velmi se snažíme zažehnout vnitřní oheň (jogíni rozumí). Je to o dechu, jako vždy při józe. Pokud chceme zahřívat, musíme dýchat. Pokud dýcháme, dělejme to vědomě, potom pocítíme účinky. Nedojde k tak rychlé únavě. Takže i samotný dech se stává dostatečnou kompenzací únavy. K tomu dva tři pozdravy slunci, dostatek teplých tekutin a chuť se zdravě hýbat.

Užívejte zimních radostí v pohodě a bezpečně.

Katarína Mikulandová
Text a foto: Katarína Mikulandová
členka Rock Point Týmu
jogínka provozující Jóga Atelier v Praze.

Další outdoorové čtení

Otestujte si, že znáte základní pravidla správného skialpinisty ...
Základním vybavením na sjezdovku jsou spolehlivé lyžařské kalhoty. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat...
Začínáte se skialpem? Poradíme vám jak na to...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey