Julbo - brýle našich biatlonistů

5 min čtení 13. 02. 2018

Julbo - brýle českých biatlonistů nakoupít na e-shopu nebo v síti prodejen Rock Point nebo


Julbo je synonymem pro kvalitu

Kořeny značky Julbo sahají do roku 1888, kdy na úpatí francouzského pohoří Jura vznikla ve vesničce Longchaumois firma na výrobu jedinečných outdoorových brýlí. Rodinná firma udržuje svou dlouholetou tradici, ctí budované hodnoty a zakládá si na vývoji a výrobě stále dokonalejších produktů.

Julbo je synonymem pro kvalitu a neustálý rozvoj. Díky přímému kontaktu s horami mají designéři a vývojáři bohaté praktické zkušenosti, které přenášejí do svých výrobků. Pod značkou Julbo najdete sluneční, vysokohorské a lyžařské brýle i lyžařské helmy včetně kolekcích pro děti.

Nespornou výhodou je i spolupráce s mnoha aktivními sportovci, sportovními svazy a profesními sdruženími.  Mezi nimi jsou hvězdy světového biatlonu, běžci na lyžích, sjezdaři i další sportovci.

Julbo partnerem českého biatlonu!

Od letošního roku, který je rokem 130 výročí založení značky Julbo,  používají  brýle Julbo i čeští  biatlonoví reprezentanti. Pro závodní a tréninkové účely se jedná o štítky Sniper a brýle Aero, Aero lite nebo dámské Breeze. Právě v těchto dnech během probíhajícího sportovního svátku je můžete v televizních přenosech vidět ve speciální kolekci PRO TEAM
 

brýle Julbo
brýle Julbo
 

Podívejte se na náš e-shop nebo navštivte kamennou Rock Point prodejnu a vyberte si z nabídky sportovních Julbo brýlí.

Základní dělení julbo čoček

Nejzákladnější JULBO dělení brýlových zorníků: fotochromatické (samozatmavovací), polykarbonátové (velmi odolné poškození), minerální (pro extrémní podmínky jako poušť, vysoké hory).

Polykarbonátové nejsou samozatmavovací a využívají jeden typ zorníku - Spectron. Brýle s polykarbonátovými zorníky Spectron tedy vybíráme jako již zbarvené s přesně definovaným konkrétním indexem sluneční intenzity (0-4) a buď jako polarizační nebo ne.

Fotochromatické zorníky jsou samozatmavovací, tedy samy se přizpůsobí okolnímu počasí v předem definovaném rozpětí sluneční intenzity. Tyto zorníky Julbo rozděluje do pěti různých typů dle toho, pro jakou aktivitu a účel je čočka určena. Oproti polykarbonátovým jsou odolnější - prakticky nerozbitné díky technologii NXT, jsou lehčí, materiál je odolný chemikáliím jako benzín či aceton a jsou doživotně fotochromatické. To díky tomu, že na skle není jen přidaná fotochromatická vrstva, ale tato technologie je již součástí samotného skla.

POJMY, KTERÉ SE HODÍ ZNÁT:

Kategorizace ochrany a propustnosti světla (označení 0-4)

Jedná se o index ochrany proti slunečnímu záření. Propustnost světla brýlových čoček Julbo a s ní související sílu zabarvení. Tento index ochrany se dělí na pět kategorií: 0-4 s tím, že nula znamená největší propustnost světla a nejnižší ochranu a čtyřka minimální propustnost světla a nejvyšší možnou ochranu.

Nula tedy odpovídá sluneční aktivitě pod mrakem a čtyřka zase nejvyšší sluneční aktivitě tedy velmi silnému slunečnímu záření. U každého zorníku fotochromatických brýlí se tedy setkáte s rozpětím, v rámci kterého brýle dokáží měnit sílu svého zabarvení a propouštět množství světla. Přizpůsobují se tak počasí, abyste měli při vaší aktivitě co nejlepší zrakový komfort. Pro rychlý přehled jak která kategorie reaguje na  intenzitu slunečního záření, uvádíme jednoduchý grafík.

Je zde patrné, kolik slunečního záření, která kategorie propouští. Pokud se tedy budeme pohybovat většinou v polojasném prostředí, úplně nám dostačí kategorie 1 - 2, pokud se naopak chystáme do vysokých hor nebo k moři, sáhneme po sklech v kategorii 3 - 4.

propustnost slunečníího záření

CO JE TO SP

S označením SP se setkáte u celkem velkého množství brýlí Julbo v naší nabídce. Znamená Spectron Polycarbonate, nebo-li polykarbonátové čočky Spectron. Číslo, které se s tímto údajem uvádí, je právě číslo kategorie indexu ochrany. Tyto čočky nejsou samozatmavovací, ale mají již určité zatmavení.

CO JE TO NXT

Odolnost Julbo skel díky technologii NXT, která dává brýlím výjimečné vlastnostiTechnologie NXT dává brýlím výjimečné vlastnosti. Díky své tvrdosti a odolnosti vůči mechanickému poškození je použití tohoto materiálu největší inovací v technologii brýlí. Materiál NXT se mimojiné používá i u skel motorkářských přileb, policejních štítů či skel helikoptér. Skla odolají například  nárazu 7 mm projektilu, letícího rychlostí 165 km/h, takže při jízdě na horských kolech, silniční cyklistice i lezení se nemusíte bát letícího kamínku.

CO JE TO NTS (Non temperature sensitive)

Většina fotochromatických (ztmavovacích) čoček jsou citlivé na teplotu a díky ní získají tmavší barvu. Čočky s NTS technologií zaručují konstantní úroveň ochrany bez ohledu na teplotu, jsou tedy schopny samoztmavování bez ohledu na výši stupňů na teploměru. To znamená, že například na moři, kde teplota při slunečném počasí může být mnohem nižší než na pláži tyto čočky zajistí dokonalou ochranu očí před slunečním zářením.

 

CO JE TO PPF a pOLARIZACE

Polarizace je zjednodušeně řečeno jev, kdy nepolarizované světlo po odrazu od lesklé plochy získá určitý stupeň polarizace neboli "záře". Polarizační brýle tak mají schopnost chránit zrak i proti takovýmto odleskům a dokáží zredukovat vzniklou záři z odrazu.

Brýle mají speciální polarizační vrstvu na čočce. Julbo ji používá jak u polykarbonátových tak fotochromatických čoček. Díky této vrstvě se odstíní nežádoucí odrazy a odlesky. 

Nejvíce, kdy oceníte schopnost tohoto filtru je jízda za volantem nebo jakékoliv aktivity u vodní plochy. Odrazy z mokré vozovky nebo hladiny moře dokáží oči hodně potrápit a současně ohrožují nejen váš zrak, ale i život.

Proto je tento film součástí zejména polykarbonátových čoček Spectron i samozabarvovacích Octopus nebo Falcon.

samozabarvovací brýle Julbo

Fotochromatika (samozabarvování)

Značka Julbo je specialista ve výrobě a vývoji samozabarvovacích čoček. Rozlišuje pět základních technologií samozabarvovacích čoček pro zimní aktivity na sněhu. Přečtěte si o nich více ve článku Julbo - specialista na samozabarvovací čočky.

Rock Point

Další outdoorové čtení

Vybavte se na stěnu extra slevou 15 % na všechen lezecký materiál, lezecké batohy i české lezecké oblečení Rafiki...

Vybavte se na stěnu

27. 09. 2022
2 min čtení
Aktuality
Osloví vás novinky na e-shopu a prodejnách? Outdoor vybavení z nové kolekce pro vás postupně doplňujeme...

Omezená otevírací doba kamenných prodejen Rock Point, Hannah a KEEN na státní svátek 28. 9. 2022...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey