Julbo - specialista na ochranu zraku před sluncem

typy brýlových čoček Julbo

Julbo má již 130 let zkušeností

Kořeny značky Julbo sahají až do roku 1888. Nyní je Julbo synonymem pro kvalitu a neustálý rozvoj. Díky přímému kontaktu s horami mají designéři a vývojáři bohaté praktické zkušenosti, které mohou obratem implantovat do svých výrobků. Nespornou výhodou je i spolupráce s mnoha aktivními sportovci a sdruženími. S Julbo víte, že jsou oči vašich dětí i ty vaše maximálně chráněny.

Základní dělení julbo čoček

Nejzákladnější JULBO dělení brýlových zorníků: polykarbonátové (velmi odolné poškození), fotochromatické (samozatmavovací), minerální (pro extrémní podmínky jako poušť, vysoké hory).

Polykarbonátové

nejsou samozatmavovací a využívají jeden typ zorníku - Spectron. Brýle s polykarbonátovými zorníky Spectron tedy vybíráme jako již zbarvené s přesně definovaným konkrétním indexem sluneční intenzity (0-4) a buď jako polarizační nebo ne.
 

     

Spectron3
Spectron3+
Spectron3 CF

Vysoká odolnost. Vhodné na všechny typy aktivit. Na hory, do města, k vodě...

brýlové čočky Julbo Spectron3, spectron3+ průhled přes brýlové čočky Julbo Spectron3

Spectron4

Tmavé čočky, vhodné do sluncem hodně exponovaných míst - vysoké hory, moře. Brýle se skly kategorie ochrany 4 nikdy nepoužívejte na řízení vozidla.

brýlové čočky Julbo Spectron4 průhled přes brýlové čočky Julbo Spectron4

Polarized3
Polarized3+
Polarized3 CF
Polar Junior

Vhodné na všechny typy aktivit. Oproti spectron3 a 3+, jsou navíc s polarizačním filtrem, který brání světelným odleskům odráženým např. z vodní hladiny, mokré vozovky...

ukázka brýlových čoček Julbo Polarized průhled přes brýlové čočky Julbo Polarized


 

Fotochromatické

zorníky jsou samozatmavovací, tedy samy se přizpůsobí okolnímu počasí v předem definovaném rozpětí sluneční intenzity. Díky technologii NTS se zabarvování aktivuje nikoliv okolní teplotou, ale intenzitou UV záření. Samozabarvovací zorníky Julbo rozděluje do pěti různých typů dle toho, pro jakou aktivitu a účel je čočka určena. Oproti polykarbonátovým jsou odolnější - prakticky nerozbitné díky technologii NXT, jsou lehčí, materiál je odolný chemikáliím jako benzín či aceton a jsou doživotně fotochromatické. To díky tomu, že na skle není jen přidaná fotochromatická vrstva, jako u běžných samozabarvovacích brýlí, ale tato technologie je již součástí samotného skla.

 
     

Zebra 2-4

Vhodné pro rychlý přechod stín - světlo. Ideální na turistiku, lyže, trailrunning, lezení...

samoztmavující se brýlové čočky Julbo Zebra průhled přes samoztmavující se brýlové čočky Julbo Zebra

Zebra Light 1-3

Od úsvitu do soumraku. Adaptují se během celého dne. Ideální na běh, bike, trail.

samoztmavující se brýlové čočky Julbo Zebra Light průhled přes samoztmavující se brýlové čočky Julbo Zebra Light

Zebra light RED

Jasné vidění a kontrast po celý den. Perfektní čtivost terénu. Vhodné pro trail running, bike...

samoztmavující se brýlové čočky Julbo Zebra Light RED průhled přes samoztmavující se brýlové čočky Julbo Zebra Lihgt RED

Cameleon 2-4

Čisté vidění terénu, s polarizační vrstvou proti odleskům. Velmi tmavé vhodné do vysokých hor i k moři.

samoztmavující se brýlové čočky Julbo Zebra Cameleon průhled přes samoztmavující se brýlové čočky Julbo Zebra Cameleon

Octopus 2-4

Umožňují jasný výhled na obzor nad každou vodní hladinou. Polarizační filtr a water repelent na rychlý skluz kapiček.

samoztmavující se brýlové čočky Julbo Zebra Octopus průhled přes samoztmavující se brýlové čočky Julbo Zebra Octopus

 

Minerální

zorníky jsou určené na vysokohorské expedice, do pouští. Poskytují maximální ochranu před slunečním zářením v extrémních podmínkách. Minerální čočky se nepoužívají pro dětské brýle, z důvodu bezpečnosti při rozbití a nikdy je nepoužívejte na řízení vozidla.

     

ALTI ARC4

Určené do extrémních podmínek vysokých hor či pouští. Maximální ochrana před sluncem.

brýlové čočky Julbo Zebra Alti Arc průhled přes brýlové čočky Julbo Zebra Alti Arc

 

POJMY, KTERÉ SE HODÍ ZNÁT:

 

CO JE TO SP (sun protection)

S označením SP se setkáte u celkem velkého množství brýlí Julbo v naší nabídce. Znamená Spectron Polycarbonate, nebo-li polykarbonátové čočky Spectron. Číslo, které se s tímto údajem uvádí, je právě číslo kategorie indexu ochrany. Tyto čočky nejsou samozatmavovací, ale mají již určité zatmavení.

Kategorizace ochrany a propustnosti světla (označení 0-4)

Jedná se o index ochrany proti slunečnímu záření. Propustnost světla brýlových čoček Julbo a s ní související sílu zabarvení. Tento index ochrany se dělí na pět kategorií: 0-4 s tím, že nula znamená největší propustnost světla a nejnižší ochranu a čtyřka minimální propustnost světla a nejvyšší možnou ochranu.

kategorizace ochrany a propustnosti světla

Nula tedy odpovídá sluneční aktivitě pod mrakem a čtyřka zase nejvyšší sluneční aktivitě tedy velmi silnému slunečnímu záření. U každého zorníku fotochromatických brýlí se tedy setkáte s rozpětím, v rámci kterého brýle dokáží měnit sílu svého zabarvení a propouštět množství světla. Přizpůsobují se tak počasí, abyste měli při vaší aktivitě co nejlepší zrakový komfort. Pro rychlý přehled jak která kategorie reaguje na  intenzitu slunečního záření, uvádíme jednoduchý graf.

Je zde patrné, kolik slunečního záření, která kategorie propouští. Pokud se tedy budeme pohybovat většinou v polojasném prostředí, úplně nám stačí kategorie 1 - 2, pokud se naopak chystáme do vysokých hor nebo k moři, sáhneme po sklech v kategorii 3 - 4.

 

Co je to CF

Zkratka CF znamená Color Flash tedy určitý barevný odlesk skel. Brýle s tímto označením nenesou žádný technologický rozdíl oproti těm bez označení, jedná se pouze o barevné zbarvení odlesku skel a tedy otázku módy. Zabarvení je již ve skle a tedy se tato barevnost již nemění.

CO JE TO NXT

technologie Julbo NXTTechnologie NXT dává brýlím výjimečné vlastnosti. Díky své tvrdosti a odolnosti vůči mechanickému poškození je použití tohoto materiálu největší inovací v technologii brýlí. Materiál NXT se mimojiné používá i u skel motorkářských přileb, policejních štítů či skel helikoptér. Skla odolají například  nárazu 7 mm projektilu, letícího rychlostí 165 km/h, takže při jízdě na horských kolech, silniční cyklistice i lezení se nemusíte bát letícího kamínku.

CO JE TO NTS (Non temperature sensitive)

Většina fotochromatických (zatmavovacích) čoček dostupných na trhu jsou citlivé na teplotu a díky ní získají tmavší barvu. Julbo čočky s NTS technologií zaručují konstantní úroveň ochrany bez ohledu na teplotu, jsou tedy schopny samozatmavování bez ohledu na výši stupňů na teploměru. To znamená, že například na moři, kde teplota při slunečném počasí může být mnohem nižší než na pláži, tyto čočky zajistí dokonalou ochranu očí před slunečním zářením. Zatmavení reaguje na sílu UV záření, nikoliv na teplotě okolí.

Co je to SHR (Super High Reactive)

Čočky s tímto systémem se zatmavují či zesvětlují ve velmi krátké reakční době. Např. kompletní změna zabarvení čočky v rámci kategorií 2 - 4 netrvá déle než 22 vteřin!

 


CO JE TO PPF a polarizace

Polarizace je zjednodušeně řečeno jev, kdy nepolarizované světlo po odrazu od lesklé plochy získá určitý stupeň polarizace neboli "záře". Polarizační brýle tak mají schopnost chránit zrak i proti takovýmto odleskům a dokáží zredukovat vzniklou záři z odrazu.

Brýle mají speciální polarizační vrstvu na čočce. Julbo ji používá jak u polykarbonátových tak fotochromatických čoček. Díky této vrstvě se odstíní nežádoucí odrazy a odlesky. 

Nejvíce, kdy oceníte schopnost tohoto filtru je jízda za volantem nebo jakékoliv aktivity u vodní plochy. Odrazy z mokré vozovky nebo hladiny moře dokáží oči hodně potrápit a současně ohrožují nejen váš zrak, ale i život.

zorníky kat. 4 na řízení auta ne!

Obecně platí, že brýle se zorníky s intenzitou propustnosti světla kategorie 4 (spectron4, Spectron4 Baby, Alti Arc) nejsou vhodné na řízení vozidla. Respektive pro tuto činnost jsou nebezpečné a u brýlí najdete ikonku, která na tento fakt upozorňuje. Propustnost světla je totiž tak malá a čočka tak tmavá, že skrz čelní sklo neuvidíte.

Brýle Octopus, Zebra nebo Cameleon (ztmavení až do kat.4) také nedoporučujeme, ale zde ztmavování brýlí díky technologii NTS funguje na intenzitě UV záření (nikoliv okolní teploty). A protože čelní sklo aut již tento UV filtr má (většina), pak vám v autě samozabarvovací brýle nebudou reagovat.

Julbo sluneční a lyžařské brýle


Foto: Julbo

 

Další outdoorové čtení

Artileshell - přírodní izolace, která se vyrábí z vlny baskických ovcí...
Česká značka plete svetry i čepice. Jsou z merina, některé i s Gore membránou. Celý Kama příběh ...
Norsko si nás získalo svou podmanivou přírodou. Projeli jsme jeho jižní část na kole i pěšky a zážitků je spousta. Přečtěte si, co určitě stojí za návštěvu...

Norskem na kole i pěšky

15. 09. 2022
4 min čtení
Příběhy

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey