Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Znáte českou značku KAMA?

4 min čtení 15. 12. 2017

České vlněné svetry, čepice a rukavice

Kama je česká firma, která sídlí v pražském Suchdole. Rodina Pertlova, které Kama 100% patří, naplňuje ve své provozovně příběh o tom, jak se od nápadu, přes pletení svetrů ve vlastním bytě, propracovat k modernímu provozu se špičkovou technikou i usměvavými zaměstnanci.

Vše začalo v roce 1989. Sestry KAteřina a MAhulena se pustili do výroby svetrů a čepic. Nebudu vás zdržovat popisem, jak se firma vyvíjela a stěhovala, každopádně už 28 let vyrábí v Praze. Hlavní města jsou vyjmuta z možností podpory fondů EU, a tak se Kama musí spolehnout jen sama na sebe, držet vyrovnaný rozpočet a vyvážené cash-flow. Možná si řeknete, že je to samozřejmé? Ano, ale koupit třeba pletací stroj za plnou cenu nebo s dotační podporou, je velký rozdíl...

V dalším textu vám sdělím to, co jsem se dozvěděl od Kláry Pertlové, která pomalu přebírá otěže firmy po mamince a Jakuba Šimka, exportního manažera firmy.

Z čeho pletou v Kamě

Dlouhá léta sází Kama na spolupráci s renomovaným výrobcem pleteniny Schoeller, který dodává tři druhy příze. Základem je osvědčené merino, jehož mnohostranné klady asi každý outdoorový čtenář zná. Kromě 100% vlny merino (příze Zefir) se používají i směsi merina s akrylem v poměrech 50:50 (příze Fleur) nebo 45:55 (příze Highway). Hlavním důvodem použití akrylu je jednak snadnější barvení příze a jednak možnost utkat pleteninu většího objemu a tím pádem i zlepšit možnost tvarování.

Stroje pletací

Kama používá sympatickou strategii. Když potřebuje cokoli nakoupit, hledá nejprve mezi českými výrobci.  Když nenajde potřebnou kvalitu u nás, porozhlédne se po sousedních zemích a pak dále v Evropě.

A tak není divu, že pletenina se vytváří na čtyřech strojích německé značky Stoll a nejmodernějším strojem je japonský Shima Seiki. Zkušená obsluha ohlídá produkci pleteniny v takové míře, že Kama dokáže týdně vyrobit sto svetrů a tisíc čepic.

Vyžehlit a napařit

Z pletárny míří upletené pláty mezi dvě plochy takzvaného pařícího lisu. Horká pára (150° C) pleteninu „oživí“, dojde k jejímu narovnání a vlna získá na elasticitě. Posléze se odsaje teplo a vlhko. Za tepla se dá vlna dobře tvarovat a napařováním se dá „čarovat“ i s velikostí.

Nařezat, nastříhat, sešít

Při zpracování střihů se nepoužívají žádné hi-tech technologie. Kromě běžných nůžek se provádí řezání pleteniny na speciální pásové pile.

Jednotlivé díly, tedy vlněná pletenina, flís, membrána z GORE®WINDSTOPPER®, zipy, nášivky a další komponenty výrobků se musí sešít dohromady. Tím se zabývá početně největší oddělení malé továrny, která byla postavena na zelené louce, v roce 2003.

Důraz na ekologii

Kama vyrábí výhradně z materiálů, které mají certifikát, potvrzující ekologický přístup.
Bluesign® dosvědčuje zpracování příze s minimální škodlivou stopou na životním prostředí.
Oeko-Tex garantuje, že tkanina neobsahuje žádné látky, které by mohly škodit lidskému zdraví. GOTSGlobal Organic Textile Standard – sděluje, že výrobek je nejen z eko materiálu, sleduje se i celý proces produkce suroviny a dodržování sociálních podmínek pracovníků ve výrobě.

Vězte, že když si koupíte cokoli od Kamy, máte jistotu, že vše je vyrobeno s ohledem na
životní prostředí a etické a sociální podmínky při výrobě.

Kama - kvalita za rozumnou cenu

Když to shrnu, Kama je autentická česká značka, která si zakládá na přístupu trvalé udržitelnosti. Vyrábí módní vlněné svetry, čepice a rukavice s funkčními vlastnostmi, pro které vyvíjí vlastní design. Ze špičkových materiálů a s pomocí moderních technologií. Proto je sousloví je Fashion & Function firemním mottem. Vše se vyrábí v Praze, ve firmě pracují Češi a daně odvádí v České republice.

Dost důvodů na to, pořídit si něco pěkného od Kamy. Zatím v Rock Pointu v Praze -Na Pankráci a na Perštýně a na e-shopu www.rockpoint.cz.


 


Prohlédnout celou naši nabídku KAMA


 

Text a foto: Michal Bulička

Další outdoorové čtení

Honza "Tráva" Trávníček se s námi podělil o další nové dojmy z nepálských treků, výstupu na Manáslu a dalších zajimavostech z Nepálu...
Podařilo se? Přečtěte si, jak si česká expedice vedla...
Edita Vopatová, členka Rock Point týmu a její treky v panenské přírodě Gruzie...

Gruzínské dobrodružství

06. 10. 2021
10 min čtení
Příběhy