Znáte českou značku KAMA?

4 min čtení 15. 12. 2017

České vlněné svetry, čepice a rukavice

Kama je česká firma, která sídlí v pražském Suchdole. Rodina Pertlova, které Kama 100% patří, naplňuje ve své provozovně příběh o tom, jak se od nápadu, přes pletení svetrů ve vlastním bytě, propracovat k modernímu provozu se špičkovou technikou i usměvavými zaměstnanci.

Vše začalo v roce 1989. Sestry KAteřina a MAhulena se pustili do výroby svetrů a čepic. Nebudu vás zdržovat popisem, jak se firma vyvíjela a stěhovala, každopádně už 28 let vyrábí v Praze. Hlavní města jsou vyjmuta z možností podpory fondů EU, a tak se Kama musí spolehnout jen sama na sebe, držet vyrovnaný rozpočet a vyvážené cash-flow. Možná si řeknete, že je to samozřejmé? Ano, ale koupit třeba pletací stroj za plnou cenu nebo s dotační podporou, je velký rozdíl...

V dalším textu vám sdělím to, co jsem se dozvěděl od Kláry Pertlové, která pomalu přebírá otěže firmy po mamince a Jakuba Šimka, exportního manažera firmy.

Z čeho pletou v Kamě

Dlouhá léta sází Kama na spolupráci s renomovaným výrobcem pleteniny Schoeller, který dodává tři druhy příze. Základem je osvědčené merino, jehož mnohostranné klady asi každý outdoorový čtenář zná. Kromě 100% vlny merino (příze Zefir) se používají i směsi merina s akrylem v poměrech 50:50 (příze Fleur) nebo 45:55 (příze Highway). Hlavním důvodem použití akrylu je jednak snadnější barvení příze a jednak možnost utkat pleteninu většího objemu a tím pádem i zlepšit možnost tvarování.

Stroje pletací

Kama používá sympatickou strategii. Když potřebuje cokoli nakoupit, hledá nejprve mezi českými výrobci.  Když nenajde potřebnou kvalitu u nás, porozhlédne se po sousedních zemích a pak dále v Evropě.

A tak není divu, že pletenina se vytváří na čtyřech strojích německé značky Stoll a nejmodernějším strojem je japonský Shima Seiki. Zkušená obsluha ohlídá produkci pleteniny v takové míře, že Kama dokáže týdně vyrobit sto svetrů a tisíc čepic.

Vyžehlit a napařit

Z pletárny míří upletené pláty mezi dvě plochy takzvaného pařícího lisu. Horká pára (150° C) pleteninu „oživí“, dojde k jejímu narovnání a vlna získá na elasticitě. Posléze se odsaje teplo a vlhko. Za tepla se dá vlna dobře tvarovat a napařováním se dá „čarovat“ i s velikostí.

Nařezat, nastříhat, sešít

Při zpracování střihů se nepoužívají žádné hi-tech technologie. Kromě běžných nůžek se provádí řezání pleteniny na speciální pásové pile.

Jednotlivé díly, tedy vlněná pletenina, flís, membrána z GORE®WINDSTOPPER®, zipy, nášivky a další komponenty výrobků se musí sešít dohromady. Tím se zabývá početně největší oddělení malé továrny, která byla postavena na zelené louce, v roce 2003.

Důraz na ekologii

Kama vyrábí výhradně z materiálů, které mají certifikát, potvrzující ekologický přístup.
Bluesign® dosvědčuje zpracování příze s minimální škodlivou stopou na životním prostředí.
Oeko-Tex garantuje, že tkanina neobsahuje žádné látky, které by mohly škodit lidskému zdraví. GOTSGlobal Organic Textile Standard – sděluje, že výrobek je nejen z eko materiálu, sleduje se i celý proces produkce suroviny a dodržování sociálních podmínek pracovníků ve výrobě.

Vězte, že když si koupíte cokoli od Kamy, máte jistotu, že vše je vyrobeno s ohledem na
životní prostředí a etické a sociální podmínky při výrobě.

Kama - kvalita za rozumnou cenu

Když to shrnu, Kama je autentická česká značka, která si zakládá na přístupu trvalé udržitelnosti. Vyrábí módní vlněné svetry, čepice a rukavice s funkčními vlastnostmi, pro které vyvíjí vlastní design. Ze špičkových materiálů a s pomocí moderních technologií. Proto je sousloví je Fashion & Function firemním mottem. Vše se vyrábí v Praze, ve firmě pracují Češi a daně odvádí v České republice.

Dost důvodů na to, pořídit si něco pěkného od Kamy. Zatím v Rock Pointu v Praze -Na Pankráci a na Perštýně a na e-shopu www.rockpoint.cz.


 


Prohlédnout celou naši nabídku KAMA


 

Text a foto: Michal Bulička

Další outdoorové čtení

Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy
Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...
V Alpách je celkem 82 čtyřtisícových vrcholů. A Kubovi už zbývá zdolat pouze jeden jediný. Po dobu 16 let zdolával jeden za druhým. Zeptali jsme se ho...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey