Co jsou sněžnice a kdy je obout?

7 min čtení 22. 11. 2022

Pokud vás lákají túry v zasněžené zimní krajině, při nichž můžete obdivovat vrcholky hor, které vás obklopují ze všech stran, počítejte s tím, že se trochu zapotíte. Ale bude to stát zato. Když si naplánujete celodenní výšlap do hor, se správným vybavením to přeci jen bude snadnější úkol. S pohybem na měkkém i tvrdém sněhu vám pomohou sněžnice.

Obsah:


kdy sáhnout po sněžnicích?

Sněžnice jsou v podstatě outdoorové pomůcky, které se připevňují na boty a usnadňují pohyb v neupraveném zasněženém terénu tím, že jednak výrazně zvětšují plochu vašich chodidel a jednak na sněhu mají dobrou trakci. Rozložení vaší hmotnosti na větší plochu zamezuje tomu, abyste se do sněhu bořili, byť v hlubokém čerstvém prašanu ani sněžnice nemusí pomoci tak, jak by bylo potřeba. Díky zubům, jež se dokážou zakousnout do zmrzlého sněhu, vás většinou sněžnice podrží i na kluzkém svahu, ať už půjdete do kopce, nebo z kopce.

 

Sněžnice - skvělý společník do neupraveného zasněženého terénu
Sněžnice usnadňují pohyb v neupraveném zasněženém terénu


5 věcí, na které při výběru sněžnic dávat pozor

 

Nosnost

Sněžnice mají výrobcem stanovené doporučení týkající se maximální hmotnosti jejich nositele. Pořídit si musíte sněžnice s odpovídající nosností, jinak byste se častěji bořili do měkkého sněhu a sněžnice mohli i zničit. Ke své vlastní hmotnosti nezapomeňte připočítat hmotnost výbavy, kterou s sebou na túrách nosíte, tedy batoh s pitím, různým outdoorovým vybavením a oblečením.

Rám

Rám sněžnic má za úkol rozložit vaši hmotnost na větší plochu a zabránit tak boření se do sněhu. Nejčastěji jsou k dostání sněžnice s plastovým rámem. Plastové rámy jsou velmi odolné a hodí se i do náročného terénu. Samozřejmě je na nich připevněno vázání s ocelovými zuby na špičce. Na spodní části sněžnic se nachází protiskluzové hroty a další zuby zde mohou být na podélných ocelových ližinách. Ližiny s hroty oceníte při chůzi do kopce a při sestupu na tvrdém a zmrzlém sněhovém podkladu. Odolnější a ještě agresivnější alternativou k plastovým sněžnicím jsou sněžnice, u kterých plastovou základnu doplňuje ocelový rám se zuby.

 

Při méně náročných túrách na sněhu si vystačíte s levnějšími sněžnicemi s trubkovým rámem. Jsou vhodné do měkkého sněhu nebo prašanu, když nepotřebujete silnou boční stabilizaci. Rám moderních trubkových sněžnic obvykle tvoří lehké hliníkové trubky.

 

Sněžnic je několik druhů, v Rock Pointu vám poradíme, podle čeho vybrat ty nejvhodnější
Extistuje několik druhů rámů sněžnic, od plastových, po ocelové se zuby

Vázání

Vázání se stará o pevnou fixaci bot ke sněžnicím. Řešeno může být buď pomocí rychloupínacích pásků, děrovaných popruhů (jako u náramkových hodinek), pásků s ráčnovým mechanismem (podobné například snowboardovému vázání), nebo BOA systémem. Vázání jsou k rámu sněžnic připevněna tak, abyste měli pohyblivou patu a sněžnice umožňovaly přirozený pohyb nohy při chůzi.

Podpatěnka

Praktickou výbavou sněžnic při stoupání do prudkých kopců je tzv. podpatěnka. Díky této vychytávce se dá zvýšit poloha paty při došlapu, což vám umožní právě i v prudších stoupáních stále došlapovat na patu a nemuset jít po špičkách. Zejména vaše lýtka vám za ni poděkují.

Pohlaví

Většina modelů sněžnic je univerzální, narazit však můžete na speciální sněžnice pro ženy nebo děti. V případě dětí vám kvůli velikosti vázání ani nezbývá jiná možnost než vybírat z dětských modelů, aby se do vázání daly upnout jejich boty. Dámské a dětské sněžnice také mívají nižší nosnost a užší rám.

 

děti si sněžnice zamilují, využijte prašanu a dopřejte jim nezapomenutelné zážitky
 Dětské sněžnice mají stejně tak jako ty dámské užší rám a menší rozpětí velikosti vázání


Další užitečné vybavení na zimní túru na sněžnicích


Boty do sněžnic

Mimo vhodně zvoleného oblečení vzhledem k počasí a náročnosti výstupu pochopitelně potřebujete ty správné zimní boty. Zapomeňte na měkké sněhule, ideální je zvolit pevné kotníkové boty na turistiku. Vázání sněžnic pevně stahuje botu a v měkkých botách by vás tlačilo do nohou, kvůli čemuž byste si ho povolili. A kvůli povolenému vázání byste ztratili jistotu při pohybu na svahu.
 

Důležitá je obuv, ve které se chcete do sněžnic nazout
Do sněžnic je důležitý vhodný vyběr bot - ideální je obuv pevná, vyšší kotníková a zateplená

Hole

Velmi dobrým pomocníkem při chůzi na sněžnicích jsou hole. Hole přispívají k udržování stability a usnadňují chůzi, když si k odrazu můžete pomoci rukama. Nejlépe zvolte hole s nastavitelnou délkou – získáte možnost si je přizpůsobit pro co nejpohodlnější chůzi do kopce a následně z kopce.

Batoh

Běžnou součástí výbavy je dále pořádný outdoorový batoh. Vyplatí se vybrat takový batoh, na který se dají sněžnice uchytit, když je zrovna nebudete mít na nohou. Sněžnice se připínají na zadní stranu batohu prostřednictvím popruhů. To samé platí pro možnost uchycení holí, které se na batoh připevňují buď rovněž pomocí textilních popruhů, nebo pružných stahovacích ok, tentokrát ovšem obvykle umístěných na boční straně batohu.

Cepín

Zvlášť náročné výstupy vyžadují zvláštní vybavení. V těch nejnáročnějších pasážích, velmi prudkých a velmi klouzavých, vám poskytne oporu turistický cepín. Díky němu získáte větší jistotu, když vás po zapíchnutí hrotu do sněhu v prudkém svahu bezpečně zajistí, a hodí se i v případě uklouznutí. Rovněž se s ním můžete přitáhnout při zdolávání překážek a navíc s ním ve sněhu pár kopnutími rychle vytvoříte stupy, tedy jakési provizorní schůdky.

 

Na pohyb na sněžnicích je třeba si nejprve zvyknout
Na specifika chůze na sněžnicích je třeba si nejprve zvyknout, pak už to půjde snadno

Specifika chůze na sněžnicích

Při chůzi na sněžnicích je třeba si zvyknout, že kvůli šířce sněžnic budete chodit s mírně rozkročenýma nohama. Kdybyste udělali krok jako při běžné chůzi v botách, šlápnete si na druhou sněžnici. Ten, kdo na širokou chůzi není zvyklý, by se neměl hned při první výpravě na sněžnicích pokoušet o zdolání velké porce kilometrů.

 

Stejně jako u jiných aktivit však platí, že díky poctivému tréninku, při kterém budete stupňovat náročnost, si vaše tělo na chůzi na sněžnicích zvykne a budete zvládat stále delší túry. Předejít přílišné únavě a případnému zranění pomůže také často opomíjený strečink před a po výkonu.

Zásady správného pohybu na sněžnicích »

 

Chůze na sněžnicích je skvělý zážitek
Při delších túrách je vhodné volit batoh s úchyty na sněžnice

Sněžnice si můžete i zapůjčit

Chystáte se vyrazit do hor se sněžnicemi poprvé a nevíte, jaký typ sněžnic vám bude vyhovovat? Nebo jestli to není poprvé a naposled? Doufáme, že vás poznávání hor se sněžnicemi na nohou bude bavit a obujete si je ještě mnohokrát, v obou případech se však vyplatí si sněžnice půjčit. Půjčit si je na den i celou zimní dovolenou můžete v půjčovnách Rock Point.

Další outdoorové čtení

Otestujte si, že znáte základní pravidla správného skialpinisty ...
Základním vybavením na sjezdovku jsou spolehlivé lyžařské kalhoty. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat...
Začínáte se skialpem? Poradíme vám jak na to...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey