Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím
Jak ji využít ve svůj prospěch...

Když se řekne jóga

2 min čtení 04. 07. 2017

Jak ji využít ve svůj prospěch


Jóga. Velmi ráda bych napsala, že se jedná jen o tělesné cvičení, ale tak tomu není. Měla bych to příliš snadné, a tak se pokusím shrnout jógu do pár bodů.

Jóga je tělesně cvičení ale i nauka o sobě samém, jsou to dechová cvičení i cvičení trpělivosti a nehybnosti v meditaci. Od jógy nejde oddělit ani nauku o těle, výživě a očistě, ani slušné chování k sobě samému i vůči druhým. Jóga nepotřebuje agresivní sílu, hrubost, výbojnost, soutěživost. To člověk to tak chce. Jóga miluje jemnost, mírnost, laskavost. Mluvím o józe jako o člověku, o bytosti, o živé energii, o živé vodě. Tak to vnímám a cítím, tak si ji považuji.

Vše co píšu je můj pohled na téma, mnoho mých blízkých přátel z okruhu jógy by možná mělo jiný názor, a tak je to správné. Každý máme svou cestu, svou jógu, svůj názor. I když Jóga je jen jedna, ale její barvy jsou barvami duhy, všechny možné odstíny. Moje je modrá, jako klidná hladina moře.

Jóga jako tělesně cvičení je úplně perfektní. Harmonizuje, vyrovnává disbalance, odstraňuje rutinní pohybové stereotypy, dokáže odstranit přepětí, jemně posiluje celý svalový aparát, odstraňuje ztuhlost určitých svalových partií, zdokonaluje a zvětšuje pohybové rozsahy. Příznivě ovlivňuje i zažívání, podporuje peristaltiku, očistné procesy těla, příznivě působí i na cévní a lymfatický systém. Udržuje v rovnováze endokrinní systém.

Ale klidně můžeme cvičení z jógy použít pouze jako kompenzaci po jiných sportovních aktivitách, použít ji jako strečink, jako dechová cvičení nebo meditaci na zklidnění mysli.

Její záběr je široký a univerzální. Její možnosti obrovské. Její dosah je od prenatálního období až do vysokého věku. Stačí si jen vybrat, vnímat a užívat si…

 

Text: Katarína Mikulandová
Foto: Dušan Štrauss

 

Katarina je ambasadorkou kultovní značky prAna, která vyrábí oblečení a podložek pro jógu.

Vyberte si z nabídky vybavení na jógu

Další outdoorové čtení

Edita Vopatová, členka Rock Point týmu a její treky v panenské přírodě Gruzie...

Gruzínské dobrodružství

06. 10. 2021
10 min čtení
Příběhy
Lukáš Klingora a Jakub Cejpek a jejich přelezení krásné cesty Traumfänger (6a, 305 m)... 

Americká značka KEEN - populární obuv, kdy obujete celou rodinu...

Představení značky KEEN

26. 09. 2021
3 min čtení
Příběhy