Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Když se řekne Salewa Alpine Campus...

5 min čtení 13. 10. 2019

Každý ve firmě by měl znát základy lezení v jakékoliv jeho podobě. Vždyť v Rock Pointu je tato aktivita na prodejnách velmi významně zastoupená. Takže vybraní začátečníci i úplní nováčkové v této oblasti, kam spadám i já, vyrážejí do Salewy, směr Itálie. Čeká nás 4denní školení lezeckého materiálu, lezeckých technik, ale také osvojení orientace podle mapy, pohyb v horách a ferraty. Naším cílem jsou Dolomity, domovina značky Salewa. Kolegové z pražských prodejen si tak rovnou do své GPS zadávají trasu z Prahy do Prags v Itálii.

Salewa bere školení poctivě a hned po příjezdu je na nás nachystaná. Každý máme připravenu svou hromádečku lezecké výbavy včetně batohu. Dámy navíc dostávají Salewa trika, aby ladily a společně ještě stavíme Salewa stany, které budou po dobu kempu naší střechou nad hlavou.

Spíme přímo na fotbalovém hřišti, v dostupnosti sprch i zázemí, kde si sami vaříme a grilujeme. Jako na objednávku je i podzimní počasí. Hned po příjezdu se tedy rovnou balíme na první lezeckou akci.

 

Teoretická příprava a praktické otestování nejen materiálu, ale také toho, jak na tom jsme lezecky i fyzicky, nás čeká u jezera Braies nedaleko městečka Prag´s . Učíme se metodiku navazování, bezpečnosti i slaňování s jištěním zdola. Každý musíme zvládnout správné navázání k sedáku, ať už budeme lézt nebo jistit. Je to nekonečné uzlování a rozvazování, které další dny jako když najdeme. Automatické Salewa jistítko, neboli "kyblík" si pochvalujeme na první dobrou.
 

Čeká na nás i krátká ferrátka. Italští guidi za pomoci překladů Gaba Adamce (horského vůdce a šéfa zastoupení Salewy pro střední Evropu) nás provedou teorií bezpečnosti na ferratách a práce s ferratovým setem. Na vlastní kůži si osaháváme a testujeme lehkoučké a snadnoovladatelné karabiny, které skutečně činí zdolání této hravé ferrátky více komfortní.

Tím však všechny naše aktivity nekončí. Jako zpestření na nás čeká ještě jedna ferrátka, která je zakončena spouštěním na laně. A pro začátečníka, který si to zkouší poprvé, to je opravdový adrenalin. Důležité je dobře se přicvaknout a udělat první krok do prázdna...
 

Smočení u jezera Braies je za odměnu. Naši horští průvodci si nás během dne mohli zhodnotit a večer nás seznámili s plánem na další den.

Většina dalšího dne je zaměřená na turistiku a pohyb v horách. Každý máme k dispozici mapku s vyznačenou trasou a střídáme se ve vedení skupiny. Pozor na to, protože v itálii je každá turistická trasa značená červenou barvou, takže podle toho se úplně orientovat nejde. Naším cílem je vrchol Hochalpenkopf (2542 m n. m.).
 

Míříme vzhůru ke kříži ...
... a takovéhle výhledy si užíváme.
Po vzoru jednoho z guidů si Helča vyzkoušela chůzi naboso v měkkém terénu.
Ani byste neřekli, že před týdnem tu ležel první poprašek sněhu. My tu byli v polovině září.


Vrchol Hochalpenkopf (2542 m n. m.)

Třetí den opět začínáme od jezera Braies. Tentokrát si otestujeme lezeckou výbavu přímo ve skalách. Terorie a opáčko bezpečnosti je nutností a všichni znovu povinně uzlujeme a zkoušíme. Je fajn si vše vyzkoušet u skály ještě dole. Poté, co mi vypadl kyblík (jistítko) z ruky, jsem alespoň na vlastní kůži zjistila, co dělat a že bych na stěně úplně v háji ještě nebyla. Ten den jsme si "vyhráli" docela dostatečně...

Vícedélka (4+) se celá ani vyfotit nedala.
Jsou tam, ale zdola jsme museli ty naše borce na té skále hledat.
Po jedné straně nahoru na skalní věž (v pozadí Tre Cime z netradičního pohledu z druhé strany).
A druhou stranou věže zase dolů.
 
Ručkování po laně byla zábava, kterou jsme si vážně užívali. Na jedné straně skála, na druhé straně...
Taky člověk zjistil, že když je lano jen nepatrně do kopce, je to hoňka se utáhnout.

A poslední den nás čekala návštěva sídla Salewy v Bolzánu. Prosklenou budovu z fotek známe, ale vidět vše v reálu je paráda. Energeticky samostatná budova je chloubou okolí. Automatizované sklady, perfektně organizované přípravy balíků jak na příjmu, tak výdeji. Vlastní jídelna, vlastní školka, solární panely na střeše, charitativní projekt Salewa Garden (vytvoření pracovních míst pro přistěhovalce na zahradě vedle sídla, kde se pěstuje ovoce a zelenina), lezecká hala Salewa Cube s obrovským množstvím lezeckých cest všemožných obtížností. To vše na vás dýchne pozitivní energií.

Automatizovaná linka, roboti na vyskladnění, vše je perfektně organizované.
Venkovní lezecká stěna je přístupná i široké veřejnosti. Za poplatek si můžete jít zalézt i dovnitř.
Na umělých stěnách nás to bavilo, i když se občas nožička zaklepala...
Do složitějších přelezů se pustili jen ti zkušenější
 

Salewa Alpine Campus 2019 jsme si užili. Odkryli pokličku lezeckého sportu, naučili se spoustu nového a otestovali plno vybavení. Nahlédli jsme do nitra Salewy a zahlédli tam hrdost i lásku k horám, nadšení, se kterým se produkty s logem křídel orla vyvíjejí, i chuť pozitivně podporovat ostatní. Byl to skvělý zátitek a nové zkušenosti. Díky.

Chcete vědět, jak hodnotí campus ostatní členové? Přečtěte si rozhovor...

Text: Eva Votavová
Foto: Mirka Loudová, Klára Nová, Petra Šmídová, Tomáš Zapletal, Martin Slezáček

Další outdoorové čtení

Edita Vopatová, členka Rock Point týmu a její treky v panenské přírodě Gruzie...

Gruzínské dobrodružství

06. 10. 2021
10 min čtení
Příběhy
Lukáš Klingora a Jakub Cejpek a jejich přelezení krásné cesty Traumfänger (6a, 305 m)... 

Americká značka KEEN - populární obuv, kdy obujete celou rodinu...

Představení značky KEEN

26. 09. 2021
3 min čtení
Příběhy