Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Když se řekne skialp

Nalepit na lyže pásy a stoupat poetickou, zasněženou krajinou. Na běžkách už by to byla velká dřina, na sněžnicích je zase škoda nevyužít svahu, který míří dolů. Přitom na pásech se nemusí nijak spěchat, stačí posouvat lyže krok sun krok a kochat se.

Pásy spolehlivě brání sesmeknutí. Výškové metry naskakují pomalu, ale jistě. Zapotíte se tak akorát. Nahoře výhledy, fajn pocity z výkonu, těšení se na sjezd. Tak je to skoro vždy, podívejme se na jednotlivé disciplíny lyžování nahoru i dolů.

Závodní skialpinismus

Existuje několik typů závodů ve skialpinismu. Na ultralehkém vybavení se zdolávají dlouhé výstupy, po rutinním bleskovém odlepení pásů a jejich vložení za zip kombinézy následuje sjezd. Žádné kudrlinky, zatáčí se co nejméně a jede se na hranici limitu. Tam kde nestačí lyže, jde se na mačkách, někdy i s podporou cepínu. Borci a borkyně v kombinézách jsou prostě všestranní sportovci.

V současnosti je dost možností, proč se věnovat polykání výškových metrů. Hobby závodů je pořád víc. Skialp je fajn zimní alternativou pro běžce, navíc je tu mnohdy bonus vyšší nadmořské výšky.

Závodnímu vybavení diktuje vše hmotnost. A když lehkost, tak karbon. Pár lyží Dynafit DNA váží pouhých 1380 g a jen o 200 g víc mají prkýnka PDG, což má na svědomí jen a jen materiálové složení.

Karbonové boty DNA jsou ultralightový klenot, pár váží pouhé kilo. O fous těžší a o parník levnější je špičkový kompromis Dynafit PDG Boot.

Skialpinistické lyže Dynafit DNA 161 cm Skialpinistické lyže Dynafit PDG 161 cm Skialpinistické vázání Dynafit Low Tech Race Skialpinistický batoh Dynafit DNA Skialpová závodní helma Dynafit DNA Skialpová bova Dynafit PDG Boot
Skialpové lyže
Dynafit DNA 161 cm
Skialpové lyže
Dynafit PDG 161
Skialpové vázání
Dynafit Low Tech Race
Skialpinistický batoh
Dynafit DNA
Skialp závodní helma
Dynafit DNA
Skialpová bota
Dynafit PDG Boot
 


Speed Up

Někdo vyráží na lyžařskou túru proto, aby si prožil okolní hory a zážitek s kamarády. Někdo to zase rád rychle. Rychlost je hlavním cílem, ať už pro sportovní pojetí túry nebo z důvodů bezpečnostních. Vybavení je lehoučké, komfort pocítí lyžař při výstupu, malinko na úkor sjezdu.

Sem patří i kondiční skialp, často zvaný fitness skitouring, který se provozuje v okolí sjezdovek lyžařských středisek, často večer za svitu čelovky.

Lyže Speed Ski se vyrábějí ve třech šířkách: 76, 84 a 90 mm. Vyznačují se hmotností párů kolem dvou kilogramů, díky poloměru vykrojení do 20 m jsou příjemně točivé a hlavní pole působnosti je pro fitness skitouring na sjezdovkách a jejich okolí. Lyžařské boty TLT 7 uspokojí zájemce o „rychlé“ i klasické túry. Oproti dřívějším řadám TLT 5 a TLT 6 jsou širší a boří mýtus o TLT lyžákách jen pro úzké nohy.

Skialpinistické lyže Dynafit Speed 76 Skialpinistické lyže Dynafit Speed 90 Skialpinistické vázání Dynafit TLT Speedfit Skialpinistický batoh Dynafit Speed 20 hole tel. Dynafit SPEED VARIO poles
Skialpové lyže
Dynafit Speed 76
Skialpové lyže
Dynafit Speed 90
Skialpové vázání
Dynafit TLT Speedfit
Skialpinistický batoh
Dynafit Speed 20
Skialpové hole
Speed Vario
Skialpové boty
Dynafit TLT7 Expedition CR
 


Klasické túry

Velmi oblíbená skialpinistická disciplína. Brzo ráno na túru, kolem poledne na vrcholu a pak si užít jízdu dolů. V cíli u piva zhodnotit povedený den. V alpských zemích je to nejmasovější činnost s lyžemi na stoupacích pásech.

Lyže pro túry z dílny Dynafitu jsou příjemně ovladatelné, Tour 82 a 88 uspokojí každého, pro ty, kdo mají radši širší lyže je tady Tour 96. Ekonomickou verzí bot jsou NEO od Dynafitu, o třídu lepší jsou už zmiňované TLT 7.

Skialpové lyže Dynafit Tour 82 Skialpové lyže K2 Wayback 88 Skialpové vázání Dynafit ST Rotation Dámské skialpové boty Dynafit Neo U - CR Skialpové stoupací pásy na lyže hole tel. Dynafit TOUR VARIO poles
Skialpové lyže
Dynafit Tour 82
Skialpové lyže
K2 Wayback 88
Skialpové vázání
Dynafit ST Rotation
Skialpové boty
Dynafit Neo U - CR
Stoupací pásy
Dynafit / Pomoca / K2
Skialpové hole
Dynafit Tour Vario
 


Freeride nebo freeride touring

Pro vyznavače tohoto stylu lyžování je nejdůležitější kvalita prožitku při sjezdu. Na pásech se většinou stoupá méně, než během túry k vrcholu. Lyže jsou širší, vázání robustnější a boty se pyšní větší tuhostí, nikoli nízkou hmotností.

Freeridové Beast 108 jsou už slušné prašanovky, užší Beast 98 jsou k mání i v dámském provedení. Výborným poměrem cena - výkon se pyšní boty Radical, opět pánské nebo dámské.

lyže Dynafit BEAST 108 rooster/ general lee
Skialpové lyže
Dynafit Beast 108
Skialpové lyže
Dynafit Beast 98
Stoupací pásy
Dynafit / Pomoca / K2
Freeridový batoh
Scott Air Free AP 30 Kit
Skailpové hole
Dynafit Beast Vario
Lyžařská helma
Julbo Freetourer
 


Rada na konec

Před pořízením výbavy si zkuste ujasnit, k čemu z uvedených pojetí lyžování s pásy máte nejblíže a podle toho vybírejte. Je to investice na delší dobu a vězte, že na závoďáckých „párátkách“ si to v půlmetrovém prašanu moc neužijete…

 Pozn. V prodejnách Rock Point Plzen a Olomouc Riegrova nabízíme tuto komplet ucelenou kolekci lyží od Dynafitu.

 

Skialpové vybavení dále nabízíme ve specializovaných prodejnách Rock Point:

 

Text: Michal Bulička
Foto: Dynafit

 

Další outdoorové čtení

Kalhoty na lezení vás nesmí omezovat v žádném lezeckém kroku. Poradíme vám, jak vybrat lezecké kalhoty, které  budou pohodlné i odolné...

Kalhoty na horskou turistiku si musí poradit s rozmary počasí a současně být pohodlné. Poradíme vám, jak vybrat ty správné kalhoty na náročnější treky...

Víte podle jakých základních kritérii je vhodné kalhoty na turistiku vybírat? Sepsali jsme vám je pěkně přehledně...