Když se řekne skialp

Co je to skialp?

Nalepit na lyže pásy a stoupat poetickou, zasněženou krajinou. Na běžkách už by to byla velká dřina, na sněžnicích je zase škoda nevyužít svahu, který míří dolů. Přitom na pásech se nemusí nijak spěchat, stačí posouvat lyže krok sun krok a kochat se.

 

Skialpinismus je pohyb na lyžích ve volném horském terénu, kdy stoupání do kopce umožňují stoupací pásy na skluznici a speciální vázání.

 

Pásy spolehlivě brání sesmeknutí. Výškové metry naskakují pomalu, ale jistě. Zapotíte se tak akorát. Nahoře výhledy, fajn pocity z výkonu, těšení se na sjezd. Tak je to skoro vždy, podívejme se na jednotlivé disciplíny lyžování nahoru i dolů.

Klasický skialp - běžné túry

Klasické túry jsou velmi oblíbenou skialpinistickou disciplínou. Brzo ráno na túru, kolem poledne na vrcholu a pak si užít jízdu dolů. V cíli u piva zhodnotit povedený den. V alpských zemích je to nejmasovější činnost s lyžemi na stoupacích pásech.

K nejoblíbenějším lyžím na skialp patří lyže z dílny Dynafit - jsou příjemně ovladatelné. Lyže Tour 82 a 88 uspokojí každého a pro ty, kdo mají radši širší lyže, je tady Tour 96.

Speed up skialp

Někdo vyráží na lyžařskou túru proto, aby si prožil okolní hory a zážitek s kamarády. Někdo to zase rád rychle. Rychlost je hlavním cílem, ať už pro sportovní pojetí túry nebo z důvodů bezpečnostních. Vybavení je lehoučké, komfort pocítí lyžař při výstupu, malinko na úkor sjezdu.

 

Sem patří i kondiční skialp, často zvaný fitness skitouring, který se provozuje v okolí sjezdovek lyžařských středisek, často večer za svitu čelovky.

Lyže Speed Ski se vyrábějí ve třech šířkách: 76, 84 a 90 mm. Vyznačují se hmotností páru kolem dvou kilogramů, díky poloměru vykrojení do 20 m jsou příjemně točivé a hlavní pole působnosti je pro fitness skitouring na sjezdovkách a jejich okolí. Lyžařské boty TLT 7 uspokojí zájemce o „rychlé“ i klasické túry. Oproti dřívějším řadám TLT 5 a TLT 6 jsou širší a boří mýtus o TLT lyžákách jen pro úzké nohy.

Závodní skialpinismus

Existuje několik typů závodů ve skialpinismu. Na ultralehkém vybavení se zdolávají dlouhé výstupy, po rutinním bleskovém odlepení pásů a jejich vložení za zip kombinézy následuje sjezd. Žádné kudrlinky, zatáčí se co nejméně a jede se na hranici limitu. Tam kde nestačí lyže, jde se na mačkách, někdy i s podporou cepínu. Borci a borkyně v kombinézách jsou prostě všestranní sportovci.

V současnosti je dost možností, proč se věnovat polykání výškových metrů. Hobby závodů je pořád víc. Skialp je fajn zimní alternativou pro běžce, navíc je tu mnohdy bonus vyšší nadmořské výšky.

Závodnímu vybavení diktuje vše hmotnost. A když lehkost, tak karbon. Pár lyží Dynafit DNA váží pouhých 1380 g a jen o 200 g víc mají prkýnka PDG, což má na svědomí jen a jen materiálové složení.

Freeride

Pro vyznavače tohoto stylu lyžování je nejdůležitější kvalita prožitku při sjezdu. Na pásech se většinou stoupá méně, než během túry k vrcholu. Lyže jsou širší, vázání robustnější a boty se pyšní větší tuhostí, nikoli nízkou hmotností.

Rada na konec

Před pořízením výbavy si zkuste ujasnit, k čemu z uvedených pojetí lyžování se stoupacími pásy máte nejblíže a podle toho vybírejte. Je to investice na delší dobu a vězte, že na závoďáckých „párátkách“ si to v půlmetrovém prašanu moc neužijete…

Skialpové vybavení dále nabízíme ve specializovaných prodejnách Rock Point:

 

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey