Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Kompenzační cvičení pomocí jógy

Jsem člověk, který když chce psát o podložkách na cvičení, musí je zažít, cvičit na nich, když mám psát o józe, musím ji cvičit, zažít - to až takový problém není, protože jsem několikrát denně s jógou v souladu.

Ale dnes to má být o běhu a kompenzaci přetěžovaných částí těla pomocí jógových technik. A tak to nejde jinak, než obout tenisky a vyběhnout do podzimní přírody. Ne, neběžela jsem poprvé, ale tak nějak do teď to byl automatický pohyb, nepřemýšlela jsem o kompenzačních cvičeních. Prostě jsem si šla zaběhat, pro radost (někdy jsem se vrátila pěkně naštvaná, že mi to dnes neběželo). I to se pokouším pochopit, přijít na to, proč se to děje. Zkoumám i nálady, počasí, míru předešlého odpočinku i jídla. Všechno se to promítá i do „kvality“ běhu nebo raději zážitku z běhu - to je myslím u mě přesnější.

Musím zdůraznit, že nejsem dálkový a ani pravidelný běžec, proto jsou tyto řádky určené pro podobně založené neprofesionální běžce a chodce, kteří milují jógu. Chci jen podotknout, že v tomto mini rozboru řeším fyziologický běh bez bolestí, bez zranění, bez chronického přetěžování u profesionálních sportovců - to už totiž spadá pod odborné oko ortopeda či zkušeného fyzioterapeuta.

Pozice tanečníka - malinko netradiční pojetí strečinku přední strany stehen "natarajaasana".

Namáháte při běhu i při rychlé chůzi

Na začátku si pojďme jen okrajově připomenout, které části těla se podílejí na běhu, ale i rychlé chůzi: velký hýžďový sval, čtyřhlavý stehenní sval, svaly zadní strany stehna - hamstrigy, bedrokyčlostehenní sval, napínač povázky stehenní, trojhlavý lýtkový sval, ale i svaly pánve, břicha a zad. Při příliš dramatickém pohybu rukou, i svaly ramenního pletence. Pokud by svaly vzájemně nespolupracovaly, začne být patrná disbalance, přetížení, vychýlení pánve, či bolesti v kloubech i bederní části páteře. Je důležité kompenzovat kvantitu běhu kvalitou protažení. Pokud si nejste jisti správnou technikou běhu, oslovte běžeckého trenéra, pokud potřebujete poradit, zda zařadit, některé kompenzační cvičení z jógy, nebojte se oslovit lektora jógy.

Pokud běháváte nejraději na travnatých či nezpevněných cestách, děláte maximum pro své kyčelní i kolenní klouby, avšak nerovnost terénu může samozřejmě přetížit oblast kotníku či Achillovy šlachy. Když plánujete kopce - opět může dojít k námaze, ať už lýtkových svalů ale i kolen (při běhu z kopce).

Tajemství dechu

Dech je snad nejdůležitější součástí všech aktivit. Vědomé dýchání. To spojuje všechny sportovce, všech kategorií, a je dobré, když se začíná dbát na kvalitu a umění dechu. A tady si dovolím tvrdit, že díky józe a vnímavému dechu - klidně si pojďme nazvat dýchací techniky „pranajáme“, dochází u mnohých ke zlepšení nejen výkonu, ale i požitku z aktivity. Ke zlepšení ventilace, zvýšení vitální kapacity plic, ke kvalitnějšímu okysličování všech části těla. Dech je zázrak - dokážete nemožné, pokud umíte správně dýchat.

Uvolnění zadní strany stehen, hamstrigů a lýtek "navasana" - malinko balanční pozice

Neběháte? Choďte!

Víte ono je to o cestě, o zkoušení, vcítění se, empatii. Ne všichni byli stvořeni k běhu, k józe, k matematice či kreslení, ale vždy existuje něco blízké, podobné, úchvatné, co nám ten zážitek může nahradit. Běh - chůze, jóga - tanec, matematika - dějiny, kreslení - hudba. Každý máme svou cestu a je fajn vyzkoušet, co nás naplňuje...

Slovy indického mudrce: „Pro mnohé lidi může být i běh v lese překrásná meditace".

Katarína Mikulandová, členka Rock Point Týmu

 

 

Další outdoorové čtení

Základním vybavením na sjezdovku jsou spolehlivé lyžařské kalhoty. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat...
Poradíme vám, jak vybrat vhodnou bundu na lyže tak, aby byla na svahu funkční a ještě udělala parádu.
Na co si dát pozor při nákupu zimních bot? Jak o zateplené boty pečovat? Poradíme vám jak na to.