Kompenzační cvičení pomocí jógy

Jsem člověk, který když chce psát o podložkách na cvičení, musí je zažít, cvičit na nich, když mám psát o józe, musím ji cvičit, zažít - to až takový problém není, protože jsem několikrát denně s jógou v souladu.

Ale dnes to má být o běhu a kompenzaci přetěžovaných částí těla pomocí jógových technik. A tak to nejde jinak, než obout tenisky a vyběhnout do podzimní přírody. Ne, neběžela jsem poprvé, ale tak nějak do teď to byl automatický pohyb, nepřemýšlela jsem o kompenzačních cvičeních. Prostě jsem si šla zaběhat, pro radost (někdy jsem se vrátila pěkně naštvaná, že mi to dnes neběželo). I to se pokouším pochopit, přijít na to, proč se to děje. Zkoumám i nálady, počasí, míru předešlého odpočinku i jídla. Všechno se to promítá i do „kvality“ běhu nebo raději zážitku z běhu - to je myslím u mě přesnější.

Musím zdůraznit, že nejsem dálkový a ani pravidelný běžec, proto jsou tyto řádky určené pro podobně založené neprofesionální běžce a chodce, kteří milují jógu. Chci jen podotknout, že v tomto mini rozboru řeším fyziologický běh bez bolestí, bez zranění, bez chronického přetěžování u profesionálních sportovců - to už totiž spadá pod odborné oko ortopeda či zkušeného fyzioterapeuta.

Pozice tanečníka - malinko netradiční pojetí strečinku přední strany stehen "natarajaasana".

Namáháte při běhu i při rychlé chůzi

Na začátku si pojďme jen okrajově připomenout, které části těla se podílejí na běhu, ale i rychlé chůzi: velký hýžďový sval, čtyřhlavý stehenní sval, svaly zadní strany stehna - hamstrigy, bedrokyčlostehenní sval, napínač povázky stehenní, trojhlavý lýtkový sval, ale i svaly pánve, břicha a zad. Při příliš dramatickém pohybu rukou, i svaly ramenního pletence. Pokud by svaly vzájemně nespolupracovaly, začne být patrná disbalance, přetížení, vychýlení pánve, či bolesti v kloubech i bederní části páteře. Je důležité kompenzovat kvantitu běhu kvalitou protažení. Pokud si nejste jisti správnou technikou běhu, oslovte běžeckého trenéra, pokud potřebujete poradit, zda zařadit, některé kompenzační cvičení z jógy, nebojte se oslovit lektora jógy.

Pokud běháváte nejraději na travnatých či nezpevněných cestách, děláte maximum pro své kyčelní i kolenní klouby, avšak nerovnost terénu může samozřejmě přetížit oblast kotníku či Achillovy šlachy. Když plánujete kopce - opět může dojít k námaze, ať už lýtkových svalů ale i kolen (při běhu z kopce).

Tajemství dechu

Dech je snad nejdůležitější součástí všech aktivit. Vědomé dýchání. To spojuje všechny sportovce, všech kategorií, a je dobré, když se začíná dbát na kvalitu a umění dechu. A tady si dovolím tvrdit, že díky józe a vnímavému dechu - klidně si pojďme nazvat dýchací techniky „pranajáme“, dochází u mnohých ke zlepšení nejen výkonu, ale i požitku z aktivity. Ke zlepšení ventilace, zvýšení vitální kapacity plic, ke kvalitnějšímu okysličování všech části těla. Dech je zázrak - dokážete nemožné, pokud umíte správně dýchat.

Uvolnění zadní strany stehen, hamstrigů a lýtek "navasana" - malinko balanční pozice

Neběháte? Choďte!

Víte ono je to o cestě, o zkoušení, vcítění se, empatii. Ne všichni byli stvořeni k běhu, k józe, k matematice či kreslení, ale vždy existuje něco blízké, podobné, úchvatné, co nám ten zážitek může nahradit. Běh - chůze, jóga - tanec, matematika - dějiny, kreslení - hudba. Každý máme svou cestu a je fajn vyzkoušet, co nás naplňuje...

Slovy indického mudrce: „Pro mnohé lidi může být i běh v lese překrásná meditace".

Katarína Mikulandová, členka Rock Point Týmu

 

 

Další outdoorové čtení

Kvalitní nůž patří mezi základní výbavu každého turisty. V outdooru se bez něj neobejdete. Jak ho vybírat...
Znáte 8 rychlých chvatů, díky kterým usadíte batoh na záda SPRÁVNĚ? Sepsali jsme vám je...
Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey