Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Konec podzimu v Nízkých Taurách

3 min čtení 23. 11. 2018

Hory nejsou jen pro vyvolené. I když vám chybí nějaká ta končetina nebo naopak něco přebývá, nic vám nebrání v tom, abyste si užili letošní nekonečné babí léto. Nejsme ale nezodpovědní. Ubíráme na náročnosti, širák měníme za luxusní hotel a vyrážíme objevovat neznámé vršky Nízkých Taur.

Nízké Taury - Cejpek Jakub

Gumpeneck

Sobotní kroky nás vedou na Gumpeneck (to je mimochodem zřejmě i pohodová skialpová túra). Z naší pojízdné chaloupky, která je z plechu a nikoliv z mechu, procházíme onou mlhou, která by se dala krájet. Netrvá ale dlouho, nad peřinou se objeví maják jménem Dachstein a nám začíná kýčovitá "kochačka".

Na hřebeni pofukuje, v údolí se vaří mlíko a tu a tam nás předběhne horský běžec v elasťákách. Nám to nevadí, oba máme alibi a vychutnáváme si pomalé stoupání. Konečně jsme se po těch letech dostali na čas, který inzerují cedule. Po třech a kus hodinách stojíme u kříže Gumpenecku (2226 m). Zatímco se jedni snaží i přes osobní handicap celou akci dokumentovat, jiní se svéráznému přístupu nepokrytě vysmívají.

Nízké Taury - Cejpek Jakub

Planneralm místo Zinkenu

Pokračujeme na vedlejší Zinken (2042 m)  a strmější klečí sestupujeme zpátky – do bývalého ledovcového karu a pak už hledáme naši bílou káru. Na famózním parkovišti ještě chytneme poslední paprsky, brzy ovšem zahajujeme letošní topnou sezónu. Původní nedělní plány na návštěvu Sölkpassu nám hatí zákaz vjezdu, který, navzdory letnímu počasí, s rakouskou precizností zašpéroval výjezd do sedla přesně 1.11. a tak hledáme náhradní cíl.

Nízké Taury

Hintere Gstemmerspitze

Protože se musíme šetřit, vyjíždíme až do 1600 metrů a startujeme z komorního lyžařského střediska Planneralm, které si aktuálně užívá podzimního spánku. Od okolních vršků nás dělí jen 500–600 metrů a my se vydáváme na zhruba tuto trasu. Jako první cíl vybíráme kvůli naprosto nevyslovitelnému jménu Hintere Gstemmerspitze.

Zdejší část Nízkých Taur (pro pořádek se jedná o Rottenmanner a Wölzer Tauern) připomínají slovenské Roháče a podzim jim rovněž sluší. Trochu pofukuje a slunce sem tam zaleze, ale jen proto, aby pak vzápětí zase vylezlo. Zabukujeme si termín na Hochrettelsteinu a za soustavného lovu kešek se vracíme pomalu nazpět. Poslední rozjímání se odehraje u plesa Plannersee a pak už přichází věčný stín. V tuhle část roku jsou dny pryč, než se naděješ.

Nízké Taury - Cejpek Jakub

Text a foto: Jakub Cejpek, člen Rock Point Týmu
www.cejpek.com

Další outdoorové čtení

Lukáš Klingora se svou snobenkou a jejich výstup tatrankou Hokejkou na Lomnický štít...

Jak si vylézt legendární Hokejku

09. 09. 2021
9 min čtení
Příběhy
160 km napříč Šumavou jsem běžel potřetí,  ale tentokrát na trase čekalo nebezpečí, křehkost i majestátnost...
Brněnský horolezec Vít Dubec spolu s dalšími 8 účastníky a jejich výstup na pákistánský Gasherbrum II...

Gasherbrum II

20. 08. 2021
14 min čtení
Příběhy