Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Ledolezení v Maltatalu

Sprchování v Aluholu

Poté, co jsme se pořádně vyráchali v pátek v prašanu, zachtělo se nám otevřít i sezónu ledolezeckou. Dolomity se nám jevily na jeden den příliš daleko a tak jsme vzali zavděk osvědčeným Maltatalem, u kterého ale vůbec nebylo jisté, jestli skrývá nějaké ledy.

ledolezení

Zatímco Salzbursko se topí v metrech prašanu, po projetí Tauernských tunelů není po sněhu ani památky. Bez problémů vyjíždíme do serpentin uzavřené mýtné silnice a obhlížíme nejdřív, pravda trochu omylem, Rechter Dreifaltigkeitfall. Led je krátký a na hraně lezitelnosti (viz foto níže).
 

Rechter Dreifaltigkeitfall

Nechce se nám máchat v něm lana a tak přecházíme pod vedlejší pětidélkový Aluhol (WI 4, 240 m). Na fotce níže jsou vidět první tři délky.
 

pětidélkový Aluhol (WI 4, 240 m)

ledolezení

Když se rozhýbeme v prvních dvou lehkých délkách, přichází zásadní rozhodnutí, zda se probíjet sprškou ledové vody, která nás vítá na začátku další délky. Aleš se do toho nakonec statečně pouští a vybírá strmější levou variantu (jedinou lezitelnou) s krátkým flekem za WI5-. Po pár metrech se naštěstí dešťová situace lepší a šrouby i zbraně v ledu drží celou dobu výborně.
 

strmější část s flekem WI5- po dvou délkách pětidélkového Aluhol

ledolezení

Poslední dvě lehčí délky mě Aleš nechá natáhnout a vbrzku si dáváme první letošní Ledu zdar! Už stačí jen natřikrát slanit s totálně prodojenými lany, ustát asertivní ledolezkyni ze Štýrska a hurá do tepla dodávky!

 

Jakub Cejpek na ledolezení
potřebné cepíny na ledolezení
ledolezení z ptačí perspektivy

Níže foto 4. a 5. délky. Ostatní ledy v údolí nejsou v nejlepší kondici, lezou je ještě Maralmfall. Superfeucht a Katherdale jsou podle místňáků lezitelné, podle pohledu velice na hraně a s ohledem k aktuálnímu zákazu za hranou. Aktuální ledové podmínky zveřejňuje pravidelně Gasthaus Hubertus.
 

ledové podmíny nutno sledovat. Někdy jsou ledy na hranici lezitelnosti

Krátké video ze třetí délky. Sprchování v začátku klíčového místa:

 

Text a foto: Jakub Cejpek, člen Rock Point Teamu

Další outdoorové čtení

Jak to vypadá, když si ke čtyřicátninám nadělíte šestidenní sólo traverz hřebene Fitz Roy...
Ledový maraton Lipno 2021. Jak se běhá po ledu a co si obout na nohy? Ice maraton jsem běžel už 3x a pokaždé byly jiné podmínky...
Jedni ho za jeho výkony obdivují, druzí kritizují. Podívejte se na jeho příběh trochu více z blízka a udělejte si svůj vlastní názor...