Ledolezení v Maltatalu

2 min čtení 17. 01. 2019

Sprchování v Aluholu

Poté, co jsme se pořádně vyráchali v pátek v prašanu, zachtělo se nám otevřít i sezónu ledolezeckou. Dolomity se nám jevily na jeden den příliš daleko a tak jsme vzali zavděk osvědčeným Maltatalem, u kterého ale vůbec nebylo jisté, jestli skrývá nějaké ledy.

ledolezení

Zatímco Salzbursko se topí v metrech prašanu, po projetí Tauernských tunelů není po sněhu ani památky. Bez problémů vyjíždíme do serpentin uzavřené mýtné silnice a obhlížíme nejdřív, pravda trochu omylem, Rechter Dreifaltigkeitfall. Led je krátký a na hraně lezitelnosti (viz foto níže).
 

Rechter Dreifaltigkeitfall

Nechce se nám máchat v něm lana a tak přecházíme pod vedlejší pětidélkový Aluhol (WI 4, 240 m). Na fotce níže jsou vidět první tři délky.
 

pětidélkový Aluhol (WI 4, 240 m)

ledolezení

Když se rozhýbeme v prvních dvou lehkých délkách, přichází zásadní rozhodnutí, zda se probíjet sprškou ledové vody, která nás vítá na začátku další délky. Aleš se do toho nakonec statečně pouští a vybírá strmější levou variantu (jedinou lezitelnou) s krátkým flekem za WI5-. Po pár metrech se naštěstí dešťová situace lepší a šrouby i zbraně v ledu drží celou dobu výborně.
 

strmější část s flekem WI5- po dvou délkách pětidélkového Aluhol

ledolezení

Poslední dvě lehčí délky mě Aleš nechá natáhnout a vbrzku si dáváme první letošní Ledu zdar! Už stačí jen natřikrát slanit s totálně prodojenými lany, ustát asertivní ledolezkyni ze Štýrska a hurá do tepla dodávky!

 

Jakub Cejpek na ledolezení
potřebné cepíny na ledolezení
ledolezení z ptačí perspektivy

Níže foto 4. a 5. délky. Ostatní ledy v údolí nejsou v nejlepší kondici, lezou je ještě Maralmfall. Superfeucht a Katherdale jsou podle místňáků lezitelné, podle pohledu velice na hraně a s ohledem k aktuálnímu zákazu za hranou. Aktuální ledové podmínky zveřejňuje pravidelně Gasthaus Hubertus.
 

ledové podmíny nutno sledovat. Někdy jsou ledy na hranici lezitelnosti

Krátké video ze třetí délky. Sprchování v začátku klíčového místa:

 

Text a foto: Jakub Cejpek, člen Rock Point Teamu

Další outdoorové čtení

Běhat každý den alespoň kousek? V jakémkoliv počasí? V oblečení Ronhill najdete vše potřebné. Čím tahle britská značka vyniká...
Kolega Martin je nadšený běžec a když se naskytla příležitost, vyběhl směr Sněžka. Z Horní Břízy je to dobrých 246 km! Zeptali jsme ho...
Aleš Sedlák, jeden ze členů Rock Point běžecké výzvy "napříč krušnými horami"  bravurně zvládl závod UTMB - 167, 6 km/+ 6 515 m...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey