Letošní sezóna české mládežnické lezecké reprezentace

10 min čtení 31. 07. 2018

Letošní rok je pro mládežnickou reprezentaci ČR opravdu úspěšný. Českým reprezentantům se daří ve všech kategoriích i jednotlivých disciplínách, tedy obtížnosti, boulderingu i rychlosti. Ty nejcennější úspěchy jsou o to cennější, že se nejedná o výkony jednotlivců, ale celé řady závodníků. Šéftrenérem české reprezentace v soutěžním lezení je Tomáš Binter st. a my jsme mu položili pár otázek...

Tomáši, mládežnická reprezentace má za sebou většinu závodů, Česká republika letos rozhodně patří mezi nejúspěšnější státy. Jsi s dosavadními úspěchy jako šéftrenér reprezentace spokojený, jaké úspěchy nebo zlepšení jednotlivců oproti minulosti bys vyzdvihnul?

Celkové výsledky mládežnické reprezentace jsou absolutně nejlepší v historii, takže z nich celý realizační tým má radost, ale nelze podlehnout uspokojení, protože to znamená okamžitě cestu zpět - pořád máme na čem pracovat i co zlepšovat. Vyzdvihnout musím nejprve výsledky mládežnické reprezentace jako celku - v lezení na obtížnost je to 4. místo v pořadí národů na mládežnickém mistrovství Evropy, šest finalistů a dvě medaile v jediném závodě Evropského poháru mládeže v Usteru, pět medailí v letošních evropských vrcholných závodech a to, že počet českých finalistů v žádném závodě neklesl pod tři. V boulderingu jsme až do letošní sezóny neměli nikdy finalistu závodu Evropského poháru mládeže, i když to v minulých letech párkrát uniklo jen těsně, ale letos měla česká reprezentace finálové zastoupení v každém závodě EYC, který obsadila - na posledním závodě v Sofii dokonce dvojnásobné, a navíc jsme se dočkali i první medaile v této disciplíně. V lezení na rychlost pak kromě postupů do vyřazovacích bojů je nutno ocenit zlepšování časů všech závodníků, kteří se na tuto disciplínu specializují. Celkově to letos zatím znamená pro českou mládežnickou reprezentaci 28 finálových umístění a 6 medailí, z toho dvě zlaté.
 

Mistrovství Evropy juniorů  v Imstu 2018 - Rakousko
Závody Voiron  2018 - Francie

Vyzdvihovat úspěchy a zejména zlepšení jednotlivců je těžké, protože ocenění za práci, kterou na sobě odvedli a kvalitní výsledky zaslouží skutečně téměř všichni. Právě to tvoří současnou úroveň naší mládežnické reprezentace, že nejde o výkony několika jednotlivců, ale že kvalitních výsledků je schopen dosáhnout téměř každý člen národního týmu. Z těch nejvýraznějších individuálních úspěchů musím v lezení na obtížnost samozřejmě zmínit titul juniorského mistra Evropy Jakuba Konečného, který přidal ještě stříbrnou medaili v závodě EYC, vítězství v závodě EYC Ondřeje Karbouse Slezáka a dva bronzy ze stejné soutěže Markéty Janošové, která navíc startuje v reprezentační kategorii prvním rokem. Zapomenout nelze ale ani na další finalisty Elišku Adamovskou, Marka Jeligu, Míšu Smetanovou, Terezu Širůčkovou, Lenku Slezákovou, přitom řada dalších závodníků zůstala jen těsně za hranicí postupu. V boulderingu jsou rozhodně největšími úspěchy bronzová medaile Míši Smetanové ze závodu EYC a finálové postupy Jáchyma Cinka a Elišky Bulenové, v lezení na rychlost pak 4. místo Terezy Cibulkové

Z hlediska individuálních zlepšení máme řadu silných příběhů - například Tereza Širůčková se letos velmi smolně a těsně nenominovala do reprezentace v lezení na obtížnost a tak startovala v závodě EYC v Usteru jako náhradnice, kde si však nekompromisně dolezla pro postup do finále a obsadila zde vynikající 6. místo! Jáchym Cink byl loni v mezinárodních závodech v boulderingu nejlépe 39., letos zahájil sezónu na 34. pozici, ale pak přijel do Delftu, vybojoval pro české barvy v této disciplíně historicky první postup do finále mezi chlapci a jeho 9. příčka znamená meziroční posun o 30 míst! Nikola Králíková byla loni nejlépe 31. v závodě EYC, ovšem letos na mládežnickém mistrovství Evropy postoupila s přehledem do semifinále, kde obsadila mezi více než padesátkou závodnic vynikající 9. pozici a jen jediné místo ji dělilo od postupu do finále! A podobných zlepšení je podstatně víc, jen zde není prostor je všechny vyjmenovat. Zároveň to ale jasně ukazuje, že maximální podpora všech závodníků, kteří na sobě pracují - a to i těch, kterým se třeba i dlouhodobě nedaří, je správná cesta. Pokud je lezec dobře připraven, což z testů lze vyhodnotit zcela jednoznačně, pak potřebuje pouze dostatečnou podporu a pokud bude zdravý, kvalitní výsledky se dříve či později dostaví.


Soustředení české mládežnické reprezentace v Praze - SmíchOff, 2018

Proto musím vyzdvihnout nejen výkony a vynikající přístup závodníků, ale práci celého realizačního týmu a všech, kteří české reprezentaci pomáhají a podporují ji. Konkrétně bych chtěl poděkovat reprezentačním trenérům Saše Gendové, Elišce Karešové, Evě Křížové, Tomášovi Birkovi Sychovi a Davidovi Urbáškovi, mezinárodním koučkám Petře Adamovské a Heleně Lipenské, které se podílejí i na soustředěních mládežnické reprezentace, fyzioterapeutům z týmu Fyzio Gym Cooper pod vedením Patrika Chovana, Marii Dichtlové, která má na starosti organizační zajištění reprezentace, Jirkovi Balášovi, který přípravu reprezentace garantuje po vědecké stránce, licencovaným stavěčům - zejména Honzovi Zbrankovi a Martinovi Jechovi - za tréninkové cesty a bouldery, Monice Brkalové za dokonalý audiovizuální servis, tréninkovému centru reprezentace LC SmíchOFF, které nám vytváří vynikající podmínky pro přípravu závodníků i vzdělávání trenérů, celé Komisi soutěžního lezení ČHS i sekretariátu a výkonnému výboru ČHS, protože bez dobré spolupráce a koordinace v rámci ČHS by vůbec péči o závodníky na dané úrovni nebylo možné zajistit. Zvláštní poděkování pak zaslouží všichni trenéři, rodiče a dobrovolníci, kteří naší reprezentaci pomáhají a podporují ji a bez nichž by se rozhodně neobešla. Speciální poděkování pak patří partnerovi mládežnické reprezentace společnosti Rock Point, s níž se nám v letošním roce podařilo rovněž úroveň spolupráce výrazně posunout.

V této sezoně čeká na reprezentanty ještě nejvýznamnější závod – Mistrovství světa mládeže v Moskvě a dále pak ještě Mistrovství Evropy mládeže v boulderingu v Bruselu.  Za ČR na závod do Ruska vyráží pěkná řádka reprezentantů, možná dokonce největší skupina, která kdy mimo EU kdy jela? Jaká se očekává účast a z kolika zemí celkem závodníci přijedou? Pojede s vámi do Ruska i tým fyzioterapeutů, který hodně pomohl s regenerací závodníků na předešlých závodech?


Určitě jde o největší skupinu českých mládežnických reprezentantů, která kdy cestovala do takto nákladné destinace, ale odpovídá to současným výsledkům reprezentace a díky dlouhodobé práci ČHS jak v oblasti soutěžního lezení samotného, tak směrem k dalším organizacím typu MŠMT či ČOV a partnerům, nám na to už stačí i rozpočet. Více než dvacítka závodníků na vrcholné akci vyžaduje také odpovídající realizační tým, jehož součástí bude i zajištění v oblasti fyzioterapie a pohybové terapie od týmu Fyzio Gym Cooper, který tam s námi cestuje. A protože nám pomoc fyzioterapeutů letos výrazně pomáhá na závodech i v tréninku, hodně si od ní slibujeme i v Moskvě - ostatně je to poprvé, kdy bude mít česká mládežnická reprezentace na MSJ svůj vlastní fyziotým. 

Ve chvíli, kdy vedeme tento rozhovor, je na mládežnické MS přihlášeno 1 103 závodníků z 42 zemí a do uzávěrky registrací se může ještě účast zvýšit. Konkurence tedy rozhodně není malá...

 

Fyzioterapeutický tým na Mistrovství Evropy v Imstu 2018
 Fyzioterapeutický tým na Mistrovství Evropy v Imstu 2018

Na Mistrovství světa proběhnou závody ve všech disciplínách včetně kombinace, ve které by bude závodit i na Olympiádě v Tokiu. Kdo se z našich reprezentantů závodů v kombinaci zúčastní? Připravují se reprezentanti na kombinaci nějak cíleně?


Na mládežnickém mistrovství světa letos ani příští rok soutěž v kombinaci nebude, protože se loni ukázalo, že olympijský formát kombinace je v rámci jednoho závodu tohoto typu naprosto nezvládnutelný - a to pro organizátory, rozhodčí, kouče i závodníky. Soutěž v kombinaci tak bude pouze na mistrovství světa dospělých, které se koná v září v Innsbrucku, ani zde však nebude v plném olympijském formátu, ale pouze v omezené verzi. Závodníci, kteří uvažují o možnosti olympijské kvalifikace se na kombinaci cíleně připravují, což primárně reprezentuje trénink v dosud pro ně slabší disciplíně či disciplínách - často jde u závodníků, kteří dosud úspěšně kombinovali lezení na obtížnost a bouldering o speciální trénink v lezení na rychlost, naopak u specialistů na lezení na rychlost o přípravu v lezení na obtížnost a boulderingu. V rámci české reprezentace máme model podpory přípravy závodníků v kombinaci, ale jak bylo už řečeno, v rámci mládežnického MS ho nebudeme moci uplatnit. 

 

Soustředění mládežnické reprezentace v pražském lezeckém centru SmíchOff
 Soustředění mládežnické reprezentace v pražském lezeckém centru SmíchOff

Probíhá v regionech jako je USA, Asie, Austrálie a Oceánie obdoba Evropských mládežnických závodů, například nějaké poháry asijských zemí, nebo je systém soutěží mezi jednotlivými zeměmi jiný? V jaké zemi myslíš, že je momentálně nejdynamičtější růst obliby lezení?

I v těchto regionech se konají kontinentální mládežnické závody, zejména jednotlivá kontinentální mistrovství. Donedávna platilo, že směr určuje Evropa, ale patrně i v souvislosti s blížící se olympiádou v Tokiu se výrazně zvedl zájem o soutěžní lezení v Asii i Americe. Nejdynamičtější růst nejen obliby, ale i podpory závodního lezení je právě v Japonsku a výsledky jednotlivých japonských závodníků i šíře japonské špičky je skutečně úctyhodná. 

Rusko bude pro mnohé mládežníky první závodní zkušenost mimo EU Ačkoli je Moskva geograficky součástí Evropy, bude to pro mnohé jistě už docela „exotika“. Jaký je naplánovaný program před samotnými závody? Jsou zde podmínky pro lezení, myšleno vybavenost a parametry lezeckých stěn srovnatelné s podmínkami u nás nebo na západě?


V týdnu před odletem máme soustředění mládežnické reprezentace ve všech disciplínách v rakouském Innsbrucku, kde jsou v současnosti nejlepší tréninkové podmínky v Evropě, následuje boulderové soustředění v tréninkovém centru reprezentace LC SmíchOFF, které je primárně určeno dospělým reprezentantům, ale mládežníci ho budou moci v individuálních případech rovněž využít. Tohle soustředění bude u nás poprvé v historii připravovat zahraniční stavěč s mezinárodní licencí, jímž bude vynikající Tomasz Olekszy. Přímo v Moskvě pak bude tréninkový program reprezentantů připravován individuálně podle termínu soutěží v jednotlivých kategoriích a disciplínách a potřeb závodníků. Pokud jde o podmínky na lezeckých stěnách v Rusku, osobně jsem tam nikdy nebyl a tak to nemohu objektivně posoudit, ale podle informací, které mám od ruských trenérů, závodníků a funkcionářů, pro lezení na obtížnost a bouldering je to jak kde. Pro lezení na rychlost má ale Rusko podmínky vynikající, protože právě rychlost je ruská parádní disciplína. My ale v každém případě uděláme všechno proto, abychom pro vyladění formy našich mládežnických reprezentantů ve všech disciplínách přímo v Moskvě zajistili nejlepší možné podmínky.

Tomáši, děkujeme za rozhovor a držíme palce celé reprezentaci a doprovodnému týmu do Moskvy.

Pro Rock Point odpovídal Tomáš Binter (šéftrenér české mládežnické reprezentace v soutěžním lezení)

Další outdoorové čtení

Vše o běhu na jednom místě. Naučíme vás správný běžecký styl, otestujete si boty světových značek na vlastní kůži, poradíme s výběrem, doporučíme tréninkový plán...
Testování běžeckých bot, slevy, výběhy s konzultací se specialistou přímo v terénu. Nepromeškejte termíny...
Stezka Českem je nyní v největší trekové aplikaci a zařadila se na mapu světových dálkových tras. Více...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey