Lezení ve Španělsku

3 min čtení 26. 10. 2018

Buenos dias! Ráda bych se s Vámi podělila o informace a zároveň doporučila několik lezeckých oblastí ve Španělsku. V této krásné zemi jsem měla tu možnost bydlet 10 měsíců, a to díky programu ERASMUS. Jsem fanatická lezkyně, která se chtěla kromě studia věnovat i lezení.

Edita Vopatová v Andalusii
Edita Vopatová v Andalusii

Španělsko je země plná skal a skvělých lezeckých oblastí a právě toto mě nalákalo. Moje univerzita má smlouvu „jen" s oblastí Andalusie. Takže jsem se vypravila studovat právě tam. Bydlela jsem ve městě Jaén, což je přímo i lezecká oblast. Z lezeckých možností, přírody a místní kultury jsem byla opravdu nadšená. Od té doby je Španělsko můj druhý domov. A teď už tedy k těm lezeckých oblastem, které jsem měla tu možnost navštívit.

Jaén

Jaén leží na hranici, kde končí nekonečné olivové plantáže a začínají hory. Je to krásné místo nejen pro lezce, ale také pro cyklisty a turisty. Kolem města se nachází spousta lezeckých sektorů, ve kterých si každý najde svoji obtížnost a styl, leze se na vápenci. Kromě toho tato oblast ještě není tak známá, takže ve skalách je klid a struktura skály je ještě neolezená a tudíž neoklouzaná. Ideální roční období na lezení je od října do dubna. Přes léto je v Andalusii horko. Jinak je možné si v Jaénu na místní boulderovce koupit nový průvodce. Ten má sám o sobě 140 stránek a stojí 19 euro. Co se týká dopravy, tak nejjednodušší způsob je letět do Malagy a tam si půjčit auto, cesta zabere asi dvě hodiny. V Jaénu si můžete sehnat ubytování anebo volně kempovat v blízkosti sektorů.

Jaén
Jaén
Jaén
Jaén

Reguchillo

Nejbližší lezecký sektor z Jaénu (8 minut autem nebo hodina pěšky). Tuto oblast doporučuji nejvíce. Dlouhý pás skal s lezeckými obtížnostmi od 3 do 8c. Ve spodních sektorech jsou převážně lehké cesty (šestky) a čím vyšší sektory, tak tím těžší cesty. Lezení je kolmé a spíše technického charakteru. Doporučuji lano 80 metrů, jelikož cesty jsou dlouhé. Tato oblast je pro milovníky sluníčka. To tu svítí od 12 do 16 hodin (záleží na ročním období). Také se pod skalami dají najít hezká místa na spaní. 

Reguchillo
Reguchillo
Reguchillo za zády
Reguchillo za zády

Otiñar

Nachází se v krásném údolí plných vysokých stěn a leží půl hodinky autem z Jaénu.. Jedná se o velikou převislou jeskyni plnou těžkých cest. Lezci, kteří nelezou alespoň 8a si tu moc nezalezou. Oproti Reguchillu se leze dost po krápnících a cesty jsou dost o síle. Pozor! V této oblasti mají ohradu kozy, takže musíte být připravení na nepříjemný zápach po jejich trusu. Také je tam zakázaný vstup se psy.


Otiñar, cesta Surprise 8b
Otiñar, cesta Surprise 8b

Cuevas negras a Frontón

Tyto oblasti leží kousek od Otiñaru. Jedinou nevýhodou je, že oblasti jsou vzdálené asi 40 minut chůze od parkoviště. Oblast Cuevas Negras je ideální pro lezce sedmiček, je kolmá a celý den ve stínu. Leze se po krápnících a cesty mají kolem 30 metrů, takže dlouhé lano je povinnost. Frontón leží naproti oblasti Cuevas Negras. Jedná se o jižní stěnu a najdete tam široký výběr cest v obtížnostech 5 a 6.

Takhle vypadají ty nejznámější sektory z Jaénu. Nachází se jich tu ještě daleko víc, ale ty už jsem nestihla navštívit. Kromě oblasti Jaén, můžete v Andalusii navštívit ještě skály v okolí Granady nebo Malagy. Jako třeba Cogollos, Pina,Cacín, Villanueva del Rosario, Villanueva del Cauche, Los Vados, Torcal nebo El Chorro.

Cacín
Cacín

Los Vados
Los Vados

Cogollos
Cogollos

Torcal
Torcal

Napsala a vyfotila: Edita Vopatová

Členka Rock Point a Rafiki Týmu

Další outdoorové čtení

Norsko si nás získalo svou podmanivou přírodou. Projeli jsme jeho jižní část na kole i pěšky a zážitků je spousta. Přečtěte si, co určitě stojí za návštěvu...

Norskem na kole i pěšky

15. 09. 2022
4 min čtení
Příběhy
Legendárním Walkerovým pilířem (6a+ , ED ,1.200 m) se nám podařilo prostoupit během jediného dne. Stačila dobrá podmínka a...
Martin si dal Rock Point výzvu „napříč Šumavou“ a za dva dny uběhl 160 km. Jak se taková ultra vzdálenost běží, jak je to náročné a co na trase čekat, jsme se zeptali přímo...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey