Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Mera Peak aneb Nepálské jaro II

4 min čtení 18. 08. 2018

Po trekařském dobrodružství pod Annapurnou jsme vítali další kámoše a dobré známé. Tentokrát jsme pro ně  s místní agenturou připravili trošku náročnější program. Jednalo se o výstup na šestitisícový Mera Peak (6 461 m) a následný přechod sedla Ampulapcha pass ve výšce 5 845m.

Výstup na šestitisícový Mera Peak nepatří k tomu nejtěžšímu, co můžete v Nepálu „zdolat“. Ale patří to k tomu nejhezčímu, co můžete v Nepálu vidět a zažít. Myslím, že si to celá parta moc užila - hlavně tu zimu :-).
Měli jsme obrovský štěstí na počasí. Když jsme potřebovali, tak bylo aspoň jeden den hezky, i když velká kosa. Byli jsme rádi i za velkou pomoc od climbing šerpů na Mera. Bez nich bychom bezpečnou cestu s novým sněhem mezi trhlinama těžko hledali. Taktéž při náročném přechodu sedla si mákli všici. Prostě super parta bílejch ksichtů i šerpíků. Díky!!!

Expedice Mera PeakJedna skupinka z Annapurna Treku nám odjela a nás čeká další dobrodružství s dalšíma kámošema. Lehká pochodová šestitisícovka Mera Peak. Ale přes krásné sedlo a opuštěným údolím Hinku.

Přivítací večeřePřivítací večeře. Zase se povedla výborná skupina. O zábavu bylo postaráno. Jen tak dál.

Tráva se Subinem a Ongchhu Sherpou Se Subinem a Ongchhu Sherpou – naši dva nejbližší v Nepálu. Parádně nám všechny akce zajišťují a všichni, kdo se s nima potkali či s nima nějak spolupracovali, nechtějí jindy již nikoho jinýho. Včetně nás. Zajišťují nám osmitisícové expedice, ale i naše treky s kámošema.

Swayanbunath. Je to už tři roky po zemětřesení
Dva dni v Kathmandu vždy věnujeme památkám. Stojí to za to. Swayanbunath. 3 roky po zemětřesení nepoznáte, že se něco stalo.

Baktapur – jedno z královských měst v údolí Kathamandu
Baktapur – jedno z královských měst v údolí Kathamandu. Další kouzelné místo. Sice trochu dál, ale za návštěvu stojí.

Začíná se tu více dbát na čistotuDocela čisto všude. Už zjistili, že to turisti mají rádi

Místní lidé mají prostě něco do sebe
Moudrá paní. Sice jsme s ní nemluvili, ale vypadá tak, že?

Nezapomenutelné ranní výhledyPo přistání v Lukle (prý jedno z nejnebezpečenějších letišť na světě) se vydáváme hned bočním údolím, mimo hlavní davy k Everestu. Odměnou jsou nám takové ranní výhledy od první lodže.

Nosič, zřejmě míří do základního tábora pod EverestemTyto nosiče potkáváme až na cestě zpět, kdy se napojujeme na main trekařskou cestu na Kala Pathar a do základního tábora pod Everestem.

Celkem hodně nového sněhu nám tempo trochu zpomalujeNás čeká noční a dopolední výstup na ten náš kopec. Měli jsme štěstí na počasí. Sice hodně nového sněhu. Ale šlápli jsme to a hurá nahoru. První v letošní sezóně.

vrcholové fotoVrcholovka všech. Musím pochválit. Mákli si, ale šťastní byli

Tráva a Miri na Mera PeakVrcholovka s Miri. Musím pochválit, ani si moc nemákla, ale šťastná taky byla. To asi kvůli tomu, že je se mnou :-)

Testování stanu Hannah Hawk 2Po sestupu nastává čas na testování Hannah stanu Hawk 2. V údolí směrem k Amplulatcha Pass žádné lodže nehledejte.

pěkný domeček jen pro nás dvaPěkný domeček jsme si postavili. Dobrý útočný stan, lehounký. Pár vylepšení a bude světovej.

ranní rušení před balenímUsušit po ránu a hurá do sedla. Trochu čekáme podobný výkon a obtížnost jako na Mera, i když sedlo má necelých šest tisíc.

cestou jsme se docela zapotiliDomněnka se potvrzuje a přesto, že na Mera nebyly jumary třeba, tak tady za ně někteří byli moc rádi. Docela jsme se zapotili.

Letos jsme byly první skupina, které se podařilo projítAle ty výhledy při dlouhém výstupu stály za to. Letos jsme byli s pomocí našich šerpíků (díky za to) první skupina, které se podařilo projít. Asi 5 grup otáčelo.

mačky jsou povinnostíMačky jsou povinností. Dokonce se ze sedla i slaňuje. Kdepak to na treku máte. Moc se nám to všem líbilo.

dlouhý sestup do civilizacePovinné modlitební praporky na vrcholku sedla a už jen dlouhý a to fakt dlouhý sestup do civilizace. Do první lodže.

nádherné výhledy a povinné modlitební praporky na vrcholku sedlaLoučíme se tímto výhledem. Odpověď na častou otázku proč?

Text a foto: Honza „Tráva“ Trávníček a Miri Jirková

Další outdoorové čtení

Lukáš Klingora se svou snobenkou a jejich výstup tatrankou Hokejkou na Lomnický štít...

Jak si vylézt legendární Hokejku

09. 09. 2021
9 min čtení
Příběhy
160 km napříč Šumavou jsem běžel potřetí,  ale tentokrát na trase čekalo nebezpečí, křehkost i majestátnost...
Brněnský horolezec Vít Dubec spolu s dalšími 8 účastníky a jejich výstup na pákistánský Gasherbrum II...

Gasherbrum II

20. 08. 2021
14 min čtení
Příběhy