Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Mezi dolomitskými štíty ve skialpových lyžákách Dynafit Hoji Pro Tour

3 min čtení 04. 01. 2019

Komfort, snadná manipulace a krásné barvy – to vnímám, když se u horské chaty Pederü v přírodním parku Fanes-Sennes-Prags na severu Itálie zapínám do skialpových lyžáků. Stejný pocit zůstává i po dvou dnech – boty Hoji Pro Tour se Dynafitu prostě podařily.

Dolomitské štíty obklopují přírodní park Fanes-Sennes-Prags v regionu Jižní Tyrolsko ze všech stran a dodávají místu magickou energii. Žádné lanovky, tady se chodí po svých, anebo v zimě na skialpech. Dnes nás čeká jen krátký výstup – z horské chaty Pederü na chatu Lavarella - po cestě, kterou jednou denně upravuje rolba.

Před jednodenní túrou z horské chaty Pederü na chatu Lavarella

Už po pár krocích je mi jasné, že se mi tyhle skialpové boty, oceněné loni v lednu na ISPO v Mnichově, budou líbit. Svůj název získaly podle světově proslulého freeridera Erica „Hoji“ Hjorleifsona, který se podílel na jejich vývoji. Jazyk skeletu se snadno odklápí, aby se do lyžáků dalo lehce vklouznout. Hlavní finta je v jednoduchosti ovládání, protože přepínání mezi režimem výstupu a sjezdu se provádí jen jednou velkou pákou na zadní straně boty. Kouzlo je v tom, že se tímto přepnutím ovládá jak pohyb komínu, tak utažení horní přezky a řemínku současně. Boty stačí nastavit ještě v teple chaty, uvolnit komín přepnutím páky na „walk“ a vyrazit.

Během túry z horské chaty Pederü na chatu Lavarella

Vrchol Zehnerspitze sice kvůli mlze „nedobudeme“, ale dostaneme se docela blízko. Houstnoucí mlha a vítr nás přinutí udělat rychlou otočku a sjet dolů. Tento přechod je s botami HOJI bleskový, žádné, utahování přezky, žádné vyhrnování a stahování nohavic, stačí páku stlačit dolů, na režim sjezdu a je hotovo. Při troše šikovnosti to lze udělat druhou nohou. Konečně pořádný test: v náročném sjezdu jarního firnu drží nohu jak přibitou, boty jsou poměrně úzké kolem kotníku, což mi vyhovuje, žádné posouvání chodidla v botičce nehrozí. Předozadní tuhost je ohromující, komín se nehne ani o milimetr, což je trochu překvapení u skialpových bot, naopak pro zkušeného lyžaře je to očekávané chování sjezdové boty. Tohle jsou jednoznačně nejtužší boty značky Dynafit a přitom se v nich velmi komfortně stoupalo, rozsah komínu je totiž až 60° a testovaná verze PRO TOUR váží 1450 g. Klasická sériová bota v pánské verzi je v černém, respektive šedivém provedení pro dámy, my měli možnost testovat ještě speciální předprodukční edici v bílé barvě.

pohodlí se skialpovýma lyžákama Dynafit Hoji pro tour

Počasí nám sice nepřeje, ale během dalších dní je vyzkouším ještě dvakrát. Jen škoda, že se nám okolní Dolomity pořádně neotevřely. Je to neuvěřitelná podívaná sledovat, co s nimi slunce dokáže a do jakých odstínů červené umí tyto v poledne bledé hory zahalit. V oblasti Fanes se dají vymyslet různé túry, od jednoduchých, od jedné horské chaty ke druhé, přes náročné cesty. Za pěkného počasí není problém stihnout více vrcholů za den a pak si dát dobrou večeři na jedné z chat. Na jídelním lístku mají místní jihotyrolské speciality – speck, kroupovou polévku Gerstensuppe, sýrové a špekové knedlíky, taštičky schlutzkrapfen, císařský trhanec, štrúdl, zkrátka vše, co je potřeba doplnit po celodenním výšlapu.

 

text a foto: Tomáš Bystřický, člen Rock Point Teamu

Další outdoorové čtení

Edita Vopatová, členka Rock Point týmu a její treky v panenské přírodě Gruzie...

Gruzínské dobrodružství

06. 10. 2021
10 min čtení
Příběhy
Lukáš Klingora a Jakub Cejpek a jejich přelezení krásné cesty Traumfänger (6a, 305 m)... 

Americká značka KEEN - populární obuv, kdy obujete celou rodinu...

Představení značky KEEN

26. 09. 2021
3 min čtení
Příběhy