Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Česká reprezentace na Mistrovství Evropy v lezení sklízela úspěch

Celkem 28 závodníků, 6 koučů a 3 specializovaní fyzioterapeuti. Tým, který se postaral o nebývalý úspěch české mládežnické lezecké reprezentace na Mistrovstív Evropy mládeže v rakouském Imstu.

Česká republika v tomto historicky nejúspěšnějším mládežnickém mistrovství obsadila díky výsledkům svých reprezentantů mezi zeměmi skvělé 4. místo a zařadila se v pořadí zemí, kterých bylo celkem 26, za lezecké mocnosti, jako je Slovinsko, Rakousko, Francii a naopak za sebou nechala například italský nebo ruský tým.

tým ČHS na ME v Imstu 2018

Největší hvězdou ME se stal Jakub Konečný, který zvítězil mezi juniory, tedy v nejvyšší kategorii v rámci ME. Pro Kubu šlo o obhájení titulu, v roce 2016 Kuba zvítězil na ME v rakouském Mitterdorfu v kategorii A, v roce 2017 se mistrovství nezúčastnil, ale o to více si však spravil chuť v letošním roce, kdy suverénně vyhrál.

Jakub Konečný, foto: Monika Brkalova

Přestože se Kuba postaral o nejlepší český výsledek na ME, za úspěch českého týmu vděčíme i dalším závodníkům. Do semifinále se probojovalo celkem 13 reprezentantů, do finále rekordních 5.

Na průběh závodu jsme se zeptali přímo Tomáše Bintera...

...hlavního trenéra mládežnické reprezentace. Samostatný rozhovor připravujeme i s juniorským vítězem Jakubem Konečným.

Tomáši, letošní ME navazuje na předešlé úspěšné závody této sezony. Čemu podle Tebe vděčíme za skokově lepší výsledky, než v minulých letech?
Dovolím si trochu oponovat, výsledky na letošním MEJ jsou sice historicky nejlepší, ale výkonnost naší mládežnické reprezentace se zlepšuje dlouhodobě a kontinuálně. Samotné MEJ je jen jedním ze závodů, který každý rok ovlivňuje i jeho termín a destinace, takže třeba na loňské MEJ, jenž bylo v Rusku na podzim po dlouhé a náročné sezóně, řada našich nejlepších lezců nejela. Máme zpracovány dlouhodobé analýzy výkonosti zejména ze závodů Evropského poháru mládeže, takže nás dobré výsledky na letošním MEJ potěšily, ale zase tak nepřekvapily - ostatně sám víš, že jsem tě předem upozorňoval, ať sleduješ MEJ, že to bude dobré... 

Už první letošní závod Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost ve Voironu byl historicky nejúspěšnějším vystoupením české reprezentace v této soutěži a následující EYC v boulderingu v Grazu rovněž. Hlavní příčinou úspěchů je systematická práce s mládežnickou reprezentací, kterou nastartovala v roce 2009 Marie Dichtlová, na niž navázala dlouhodobá koncepce vytvořená v roce 2011. Díky tomu se mládeži věnují skutečně kvalifikovaní trenéři, funguje spolupráce s nejlepšími licencovanými stavěči, podařilo se rozjet tréninková centra reprezentace, je nastaven systém soustředění a společných tréninků, velký přínos znamenalo založení Vrcholového sportovního centra mládeže, ti nejlepší jsou zařazováni do resortních center sportu, ČHS nakoupil pro přípravu chyty používané na mezinárodních závodech, vytvořili jsme funkční systém spolupráce s fyzioterapeutickým týmem a spoustu dalšího.

ČHS ME Imst 2018 - fyzioterapeuti při práci

Letos určitě pomohlo, že jsme dlouhodobé motorické testování reprezentace, které výborně v laboratoři sportovní motoriky FTVS vede Jirka Baláš a které od nás přebírají další evropské státy, zavedli jako povinné nominační kritérium s danými limity pro jednotlivé kategorie, protože to přimělo některé závodníky a trenéry odstranit slabiny ve fyzické připravenosti i tam, kde to dosud z různých důvodů zanedbávali. Přispívá rozhodně i společné kvalitní ubytování pro závodníky a v neposlední řadě také nezávodní oblečení od partnera mládežnické reprezentace společnosti Rock Point, které pomáhá posílit týmového ducha. Důležitá je i koordinace práce Komise soutěžního lezení s Výkonným výborem ČHS, kde musím vyzdvihnout práci Davida Urbáška, který je členem jak výkonného výboru, tak komise a zároveň výborným trenérem i mezinárodním koučem, takže je jistota, že jeho informace a stanoviska budou vždy odborně podložená. Zásadní je ale to, že mládežnická reprezentace funguje jako tým - a to jak závodníci, tak trenéři, koučové, fyzioterapeuti, organizační pracovníci i rodiče a dobrovolníci. V atmosféře vzájemné podpory a spolupráce, kde každý pracuje nejlépe, jak dovede a společný úspěch nadřazuje osobním zájmům, se dařit prostě musí! 

ČHS ME v Imstu 2018

Závodníci velmi pozitivně vnímají tým fyzioterapeutů, který zmiňuješ a který na některých závodech a soustředěních doplňuje reprezentační trenérský tým. Ve světě je to dnes trend a prakticky již nutnost podobnou odbornou pomoc závodníkům poskytovat, jak se fyzio tým zapojil v rámci ME? Z hlediska odbornosti fyzio týmu jsme na tom srovnatelně jako zbytek Evropy?

Na MEJ působili u českého týmu tři fyzioterapeuti - Patrik Chovan, Nikol Chovanová a Martin Vanko, kteří byli rozděleni mezi rozlezovku a soutěžní prostor tak, aby závodníci mohli využívat jejich servis k aktivaci i regeneraci a řešení akutních problémů. Fyzioterapeuti spolupracují s reprezentanty nejen na soustředěních a teď při mezinárodním závodě, ale individuálně už od začátku sezóny, takže je znají, navíc od reprezentačních trenérů obdrželi regenerační charakteristiky jednotlivých lezců, proto věděli, co kdo potřebuje a podle toho k nim individuálně přistupovali. Právě při tříkolovém závodě jako MEJ, je rozhodující rychlost a kvalita regenerace a to se díky fyzio týmu podařilo zvládnout skvěle. Závodníci po dolezení co nejdřív putovali právě k fyzioterapeutům a ti se snažili co nejlépe nastartovat jejich regenerační procesy, aniž by negativně ovlivnili jejich svalový tonus atd. To samozřejmě vyžadovalo porady realizačního týmu před každým kolem, kde si trenéři a fyzioterapeuti vyměnili informace a nastavili optimální organizační model. A fyzio tým se aktivně zapojil i do společenského života, protože bylo co slavit... Ale docházelo i k situacím, kdy právě okamžitý zásah fyzioterapeutů prakticky zachránil výsledek - například Ondru Slezáka před finálovou cestou už tak trápila alergie, že se mu těsně před odchodem z izolace spustila krev z nosu. Naštěstí Patrik zakročil, s použitím ledu Ondrovi krvácení zastavil a ten za pár minut vybojoval vynikající čtvrté místo.

Ondřej Slezák, foto: Monika Brkalova

Pokud jde o odbornost fyzio týmu, troufnu si tvrdit, že momentálně jsme na tom v Evropě nejlépe. Šéf fyzio týmu Patrik Chovan není jen pohybovým terapeutem, který sbíral zkušenosti u legendárního profesora Koláře, ale i aktivním lezcem, jenž na FTVS vystudoval specializaci na sportovní lezení. Všichni terapeuti se účastní soustředění, společných tréninků i domácích závodů a individuálně spolupracují s jednotlivými reprezentanty a jejich trenéry. Právě nastavení systému, kdy fyzioterapeuti přímo spolupracují s trenéry a společně hledají optimální postupy, které zohledňují tréninkové plány, aktuální výkonnost i dané období, není jednoduché a je třeba poděkovat celému týmu Fyzio Gym Cooper, že přes časovou náročnost právě pro tento model vytvořil podmínky. Fyzioterapeuty mají na vrcholných závodech téměř všechny státy, tři takhle do týmu zapojené "fyzoše", jak jim říkáme, však neměl v Imstu nikdo.

Před ME proběhly pro závodníky soustředění s lanem i na bouldrovce, obě v pražském lezeckém centru SmichOff. Myslíš si, že i tyto soustředění a zkvalitnění tréninkových podmínek v lezeckých centrech reprezentace pomohly k výraznému zlepšení výkonů reprezentantů na závodech a ME?

Soustředění i zkvalitnění tréninkových podmínek určitě pomohly, ale samo o sobě by to nestačilo. Kromě výše uvedených změn na tom má podíl hlavně vysoká odbornost trenérů, možnost využití licencovaných stavěčů pod vedením Jana Zbranka i pro přípravu v regionech a velké množství společných tréninků zajišťovaných reprezentačními trenéry a kouči Tyto společné tréninky jsou připravovány na vysoké úrovni včetně videocoachingu a fyzioterapeutického zajištění. Právě vysoké nasazení všech členů realizačního týmu je klíčové a za výbornou práci bych zde chtěl poděkovat jmenovitě Saše Gendové, Elišce Karešové, Evě Křížové, Davidovi Urbáškovi, Tomášovi Birkovi Sychovi, Monice Brkalové, celému týmu Fyzio Gym Cooper a všem členům Komise soutěžního lezení ČHS, vedení ČHS i sekretariátu. Děkuji i všem osobním trenérům, rodičům a dobrovolníkům, bez jejichž spolupráce by se české soutěžní lezení neobešlo.  

Tomáši, děkujeme za rozhovor a držíme za Rock Point reprezentaci palce do dalších závodů.
 

 

Rock Point je společně s Rafiki hrdým dlouhodobým partnerem mládežnické lezecké reprezentace ČR. Více o reprezentaci si na našem Rock Point blogu přečtete:
 

 

Rock Point
foto: Monika Brkalova

Další outdoorové čtení

NOVINKA - Soustředění pro pokročilé běžce a běžkyně...
Pojďte si s námi po všech těch lockdownech proběhat krásnou šumavskou přírodu...
Podívejte se, kdo vyhrál v jednotlivých kategoriích historicky prvního běžecko-turistického projektu Rock Point "napříč Šumavou"...