Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Poznejte blíže mládežnickou "repre" v soutěžním lezení

Tomáš Binter st. je šéftrenérem české reprezentace v soutěžním lezení, jejíž důležitou součástí je i mládežnická reprezentace, kterou dlouhodobě jako Rock Point podporujeme. Položili jsme mu několik otázek…

V jakých disciplínách a kategoriích se soutěží na mezinárodní úrovni?

Mládež i dospělí mají mezinárodní závody v lezení na obtížnost, lezení na rychlost a v boulderingu, po zařazení soutěžního lezení mezi olympijské sporty jsou na programu i soutěže v olympijské kombinaci, která zahrnuje všechny tři uvedené disciplíny. Oficiální reprezentace v mezinárodních závodech IFSC je od kategorie B, kde startují lezci ve věku 14 – 15 let, následuje kategorie A, což jsou lezci od 16 do 17 let, a junioři – tedy závodníci mezi 18. a 19. rokem věku. Nad 19 let už jde o kategorii dospělých. V závodech dospělých pak mohou startovat i lezci od kategorie A výše, závodníci kategorie B a mladší společně s dospělými soutěžit nesmějí. 

Kolik členů má český mládežnický reprezentační tým, jaká je jeho společná příprava a závody?

Počet členů mládežnického reprezentačního týmu se každý rok mírně mění, ale obvykle projde sítem nominačních kritérií zhruba 40 lezců. Základem přípravy jsou takzvané společné tréninky, které vedou reprezentační trenéři a mezinárodní koučové v tréninkových centrech reprezentace i v regionech. Několikrát ročně pořádá Komise soutěžního lezení ČHS soustředění reprezentace, jež jsou společná pro mládež i dospělé a konají se jak v našich tréninkových centrech, tak v zahraničí – např. v Mandale či Innsbrucku. Mládežnická reprezentace absolvuje závody seriálu Evropského poháru mládeže, Mistrovství Evropy mládeže a Mistrovství světa mládeže v jednotlivých disciplínách.

Jaké jsou největší české úspěchy české mládežnické reprezentace v posledních letech?

Těch úspěchů je celá řada – například titul juniorského mistra světa v lezení na rychlost Honzy Kříže, titul mládežnického mistra Evropy v lezení na obtížnost v kategorii A Jakuba Konečného, titul mládežnického mistra Evropy v lezení na rychlost v kategorii B Matěje Buriana a řada finálových a semifinálových umístění v závodech mládežnického mistrovství světa, mistrovství Evropy a Evropského poháru mládeže.

Kdo představuje největší české naděje v mládežnických kategoriích?

Kromě výše jmenovaných Jakuba Konečného a Matěje Buriana, kteří stále závodí v mládežnických kategoriích, to jsou například Eliška Adamovská, Ondra Slezák, Lenka Slezáková, Tereza Cibulková, Míša Smetanová, Eliška Bulenová, Eliška Novotná a řada dalších. Pro nás je ale nadějí každý, kdo se dokázal do reprezentace nominovat, protože za tím stojí kromě talentu i spousta dřiny a vážíme si každého, kdo to zvládl.

Jak je mládežnická reprezentace zabezpečena a jak se na tom podílí Rock Point?

Český horolezecký svaz přispívá mládežnickým reprezentantům na náklady spojené s přípravou i závody a věnují se jim reprezentační trenéři, mezinárodní koučové a fyzioterapeuti. Ti nejlepší závodníci jsou zařazeni do Vrcholového sportovního centra mládeže, kde mají další finanční, materiální i odborné zajištění. Rock Point podporuje mládežnickou reprezentaci finančně a poskytuje jí oficiální i neoficiální nezávodní oblečení značky Rafiki. Dlouhodobé spolupráce s Rock Pointem si velmi vážíme.

Jaké má pro letošek plány mládežnická reprezentace?

Mládežnická reprezentace letos opět absolvuje seriál Evropského poháru mládeže a mistrovství světa i Evropy v jednotlivých disciplínách, kde jsou pochopitelně cílem co nejlepší výsledky. Ale za velmi důležité považují všichni reprezentační trenéři – tedy Eliška Karešová, Saša Gendová, Eva Křížová i já, aby se podařilo udržet dosavadní výborné vztahy a atmosféru vzájemné podpory a spolupráce, kterou se podařilo v mládežnickém reprezentačním týmu v posledních letech vybudovat. A za to děkujeme nejen závodníkům a trenérům, ale i rodičům a dobrovolníkům, bez nichž by se naše mládežnická reprezentace neobešla.

Rozhovor vedl Michal Bulička
Foto: ČHS

Další outdoorové čtení

Připravili jsme pro vás několik novinek, protože skialpinismus bude i letos ze všeho úplně nejvíc cool záležitost...

Bude nakonec Jindřiška startovat na Xterra? Jaké má plány pro rok 2020?

Otestujte si lyže Dynafit,  K2 nebo Ski Trab. Večer pak můžete vyzkoušet romantický noční hobby závod...