Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Poznejte blíže mládežnickou "repre" v soutěžním lezení

4 min čtení 06. 05. 2018

Tomáš Binter st. je šéftrenérem české reprezentace v soutěžním lezení, jejíž důležitou součástí je i mládežnická reprezentace, kterou dlouhodobě jako Rock Point podporujeme. Položili jsme mu několik otázek…

V jakých disciplínách a kategoriích se soutěží na mezinárodní úrovni?

Mládež i dospělí mají mezinárodní závody v lezení na obtížnost, lezení na rychlost a v boulderingu, po zařazení soutěžního lezení mezi olympijské sporty jsou na programu i soutěže v olympijské kombinaci, která zahrnuje všechny tři uvedené disciplíny. Oficiální reprezentace v mezinárodních závodech IFSC je od kategorie B, kde startují lezci ve věku 14 – 15 let, následuje kategorie A, což jsou lezci od 16 do 17 let, a junioři – tedy závodníci mezi 18. a 19. rokem věku. Nad 19 let už jde o kategorii dospělých. V závodech dospělých pak mohou startovat i lezci od kategorie A výše, závodníci kategorie B a mladší společně s dospělými soutěžit nesmějí. 

Kolik členů má český mládežnický reprezentační tým, jaká je jeho společná příprava a závody?

Počet členů mládežnického reprezentačního týmu se každý rok mírně mění, ale obvykle projde sítem nominačních kritérií zhruba 40 lezců. Základem přípravy jsou takzvané společné tréninky, které vedou reprezentační trenéři a mezinárodní koučové v tréninkových centrech reprezentace i v regionech. Několikrát ročně pořádá Komise soutěžního lezení ČHS soustředění reprezentace, jež jsou společná pro mládež i dospělé a konají se jak v našich tréninkových centrech, tak v zahraničí – např. v Mandale či Innsbrucku. Mládežnická reprezentace absolvuje závody seriálu Evropského poháru mládeže, Mistrovství Evropy mládeže a Mistrovství světa mládeže v jednotlivých disciplínách.

Jaké jsou největší české úspěchy české mládežnické reprezentace v posledních letech?

Těch úspěchů je celá řada – například titul juniorského mistra světa v lezení na rychlost Honzy Kříže, titul mládežnického mistra Evropy v lezení na obtížnost v kategorii A Jakuba Konečného, titul mládežnického mistra Evropy v lezení na rychlost v kategorii B Matěje Buriana a řada finálových a semifinálových umístění v závodech mládežnického mistrovství světa, mistrovství Evropy a Evropského poháru mládeže.

Kdo představuje největší české naděje v mládežnických kategoriích?

Kromě výše jmenovaných Jakuba Konečného a Matěje Buriana, kteří stále závodí v mládežnických kategoriích, to jsou například Eliška Adamovská, Ondra Slezák, Lenka Slezáková, Tereza Cibulková, Míša Smetanová, Eliška Bulenová, Eliška Novotná a řada dalších. Pro nás je ale nadějí každý, kdo se dokázal do reprezentace nominovat, protože za tím stojí kromě talentu i spousta dřiny a vážíme si každého, kdo to zvládl.

Jak je mládežnická reprezentace zabezpečena a jak se na tom podílí Rock Point?

Český horolezecký svaz přispívá mládežnickým reprezentantům na náklady spojené s přípravou i závody a věnují se jim reprezentační trenéři, mezinárodní koučové a fyzioterapeuti. Ti nejlepší závodníci jsou zařazeni do Vrcholového sportovního centra mládeže, kde mají další finanční, materiální i odborné zajištění. Rock Point podporuje mládežnickou reprezentaci finančně a poskytuje jí oficiální i neoficiální nezávodní oblečení značky Rafiki. Dlouhodobé spolupráce s Rock Pointem si velmi vážíme.

Jaké má pro letošek plány mládežnická reprezentace?

Mládežnická reprezentace letos opět absolvuje seriál Evropského poháru mládeže a mistrovství světa i Evropy v jednotlivých disciplínách, kde jsou pochopitelně cílem co nejlepší výsledky. Ale za velmi důležité považují všichni reprezentační trenéři – tedy Eliška Karešová, Saša Gendová, Eva Křížová i já, aby se podařilo udržet dosavadní výborné vztahy a atmosféru vzájemné podpory a spolupráce, kterou se podařilo v mládežnickém reprezentačním týmu v posledních letech vybudovat. A za to děkujeme nejen závodníkům a trenérům, ale i rodičům a dobrovolníkům, bez nichž by se naše mládežnická reprezentace neobešla.

Rozhovor vedl Michal Bulička
Foto: ČHS

Další outdoorové čtení

Pojďme si společně protáhnout těla a užijme si běhání se stejně naladěnými lidmi...
To je běhání, testování, kempy, závody a prostě vše, co s během souvisí...

Legendární noční závod dvojic je před námi. Přijďte zažít něco nového, užijte si skialp při měsíčku. Kdy, kde...