Moje cesta na triatlon Hawai

4 min čtení 16. 11. 2021

aneb Dělejte co vás baví a (ne)nechte se tím pohltit

Triatlon. Sport, který začíná v Čechách být viditelný až posledních pár let. Mě samotnou by ještě nedávno nenapadlo, že se tomuto sportu budu věnovat. Rozhodně tedy ne natolik, že pojedu závodit na Hawaii.

Pocházím z “cyklistické” rodiny, kde se na dovolenou vždy jezdilo s koly, což, zejména v pubertálním věku, pro mě  nebyla představa dovolené. Na gymplu jsem se sportu věnovala spíše okrajově. I když vlastně v této době jsem si vyzkoušela svůj první amatérský triatlon, kdy plavání 400 m na Slapech pro mě byl spíš boj o přežití.

Klára Černá na Triatlonu Ironman

chuť sportovat odstartovala vysoká škola

Více jsem začala sportovat až na vysoké škole a pak především po ní. Řekla bych, že Brdonoš – terénní triatlon na úpatí Brd, v obci s názvem Podlesí, je ten, který za to všechno může. Tam jsem si prvně stoupla na bednu. Kolo byla moje silná disciplína. Přece jen se ty cyklo dovolené začaly projevovat a mně ta cyklistika začala opravdu bavit.

Po vzoru svých mladších bratrů jsem se začala účastnit pár cyklo závodů a občas přidala běh, v nejhorším případě i plavání. Nejednalo se o něco, čemu by se dalo říkat trénink. I přesto jsem občas nějaké to umístění na “vesnických” triatlonových závodech obdržela a začala jsem do tohohle sportu pronikat. Až teď vidím, že opravdu jen povrchově.

Klára Černá v cíli triatlonu

Učím se kraulový styl

Situace se změnila, když jsem si pořídila silniční kolo, abych se mohla věnovat silničnímu triatlonu. “Silnička” mě začala nejen bavit, ale zároveň se ukázalo, že ty najeté bikové kilometry jako když najdu. Sílu v nohách mám! Paráda, teď už se jen naučit plavat a zrychlit běh a můžu si zkusit první silniční triatlon. Nejprve sprint distance, a to v Račicích v roce 2020 a hele, bedna! A tak rostla motivace i obliba triatlonu. Začala jsem kombinovat silniční i horské kolo, běhala jsem a konečně jsem se učila plavat kraulový styl, což trvalo déle, než jsem čekala a v podstatě stále trvá.

První half triatlon Czechman mi nevyšel, ne snad, že bych netrénovala, ale počasí bylo proti mě, byla obrovská zima. Moc nechybělo a pověsila bych triatlon přes zimu na hřebík, ale nakonec jsem, především za účelem zpříjemnění covidového utrpení, vyjela na jaře 2021 na triatlonový kemp do Španělska, kde se mohlo nejen legálně plavat, ale i chodit do restaurace. Wow!
 

Klára Černá - triatlon plavání

Začínám systematický trénink

Při tomhle tréninku s bandou nadšenců z triatlonového klubu Betri moje motivace rapidně stoupla a věděla jsem, že v létě pokořim Hamrmana i Czechmana (proslulé české silniční triatlony na poloviční distance). Začala jsem tedy trénovat více, pravidelně a systematicky s pomocí trenéra a pokrok byl znát.

Prvním větším závodem sezóny 2021 byl terénní triatlon Xterra, tedy zpět k MTB a ještě úplnou náhodou. Ambice nebyly žádné. Jednalo se o Mistrovství republiky a těžký závod, takže hlavně se v Prachaticích nezranit. To se nestalo a ještě jsem získala druhé místo v kategorii a kvalifikaci na Mistrovství světa Xterra na Hawaii! Paráda. To by šlo, jedeme dál. Hamrman 2. místo, Czechman 3. místo a slovinský Ironman 70.3 2. místo…
 

Klára Černá má jako nejsilnější disciplínu kolo

Triatlon se stal součástí mého života

A tak jsem se během pár měsíců z totálního triatlonového amatéra posunula o krok dál. Triatlon se stal součástí mého každodenního života a bez tréninku nejdu spát. Samozřejmě se tím podstatně změnil i můj denní rozvrh a musela jsem vynaložit spoustu úsilí, ale tohle jsem si neplánovala. Nicméně je to důkaz toho, že když děláte to, co vás baví, přináší to výsledky. A tím nemyslím pouze vyhrané závody, ale hlavně spokojenost. A taky, že nic se nesmí přehánět.

Pořád jsem pracující na plný úvazek a triatlon je pouze koníček. Je proto důležité, nedostat se do stavu, kdy by mi trénování přerostlo přes hlavu. A tak s tímhle přístupem jsem dosáhla toho, že si splním sen většiny triatlonistů - v prosinci si zazávodím na Hawaii. A jsem moc ráda, že  mě Rock Point na tuhle cestu vybavil parádní sportovní výbavou!

Klára Černá je nadějná amatérská triatlonistka

Text a foto: Klára Černá

Další outdoorové čtení

Legendárním Walkerovým pilířem (6a+ , ED ,1.200 m) se nám podařilo prostoupit během jediného dne. Stačila dobrá podmínka a...
Martin si dal Rock Point výzvu „napříč Šumavou“ a za dva dny uběhl 160 km. Jak se taková ultra vzdálenost běží, jak je to náročné a co na trase čekat, jsme se zeptali přímo...
Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey