Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Na Horskou výzvu s holemi nebo bez?

Na výběr jsou hole pevné, skládací, nebo teleskopické


Existují dvě skupiny lidí. Jedna, která stejně jako já, na delší distanci neudělá bez holí ani krok. Druhá skupina, můžeme ji klidně nazvat „odpůrci holí“, buď hole nepoužívá vůbec, nebo před každým závodem stojí před rozhodnutím, zda jít s holemi, či bez.

Volte podle profilu i tempa

Rozhodnutí přitom bude ovlivňovat především výškový profil a taky délka trati. S přibývajícím počtem kilometrů a vzrůstajícím převýšením příznivců holí přibývá. A i ti, kteří před startem rezolutně prohlašují, že jim hole stejně vadí a brzdí je, začnou zvažovat, jestli by si je nakonec raději neměli vzít s sebou.
Já bych použil jednoduché pravidlo. Pokud budu spíš trekař, který většinu závodu půjde (s minimem běhu), doporučuji hole vzít.

Do kopců raději s holemi

U běžců můžeme sledovat, že je to člověk od člověka o rozhodnutí každého závodníka. Třeba na závodě typu vertical race, tedy závodu s maximálním převýšením, můžeme jen výjimečně vidět běžce bez holí! Připomínám, že se jedná o běh do strmého kopce, s délkou trati zhruba jeden kilometr a jedná se o elitní běžce Světového poháru.

Jaký typ holí zvolit

Rozhodneme-li se tedy hole přece jenom vzít, stojíme před otázkami, jaké vybrat?
 

  1. Skládací, nebo jednodílné?

  2. Hole na trekking nebo nordic walking?

  3. Duralové nebo karbonové?

  4. Jaká je pro mě správná délka jednodílných holí?
     


Moje rada

Vezmu to od lesa. Osobně používám po celou závodní kariéru jednodílné hole pro nordic walking. Nejlehčí karbonové s odnímatelným proutkem. Délka holí pevné délky se nahrubo spočítá koeficientem 0,68 a to tak, že vynásobím svou výšku tímto koeficientem. V praxi to vychází, že když měřím 184 cm, používám hole 125 cm.
Názory o úpravě délky holí pro chůzi, běh, pohyb do kopce nebo z kopce záměrně přejdu. V závodě opravdu není čas se změnou délky zabývat!
Máme tedy vyřešeno jaké a jak dlouhé hole chceme. Materiál, z čeho jsou vyrobeny, je jasný. Pokud chceme být rychlí, volíme karbon. Ten je lehčí, ale také méně odolný proti poškození. A samo sebou je jasné, že větší madlo trekových holí lépe nahradí lehká rukojeť s odnímatelným poutkem. Tak co? S holemi, či bez?

Text: Zbyněk Cypra, ambasador Rock Point Horské výzvy
Foto: archiv Rock Point Horská výzva, Patrik Pátek

Užitečné odkazy:

Hole teleskopické, skládací a nordic walking
Jak se dělá trasa Horské výzvy
Rock Point trailrunning kempy 2017
Jak vybrat boty pro dlouhý závod, třeba Horskou výzvu
Jak se dělá trasa Horské výzvy

Další outdoorové čtení

Vyrážíte na výlet nebo celodenní túru? Nezapomeňte, že i české kopečky mohou být v zimě zrádné. Jak se vybavit...
Jak by měl vypadat trénink každého běžce? Proč zařadit nenáviděnou rozcvičku i hravou abecedu...
Kruhový tréninky s vámi mohou cvičit i děti...