Na rodinný výlet do Českého Švýcarska

4 min čtení 23. 08. 2018

V Českém Švýcarsku jsem byla naposledy jako malá holka s rodiči. Moc jsem si to nepamatovala a tak další výlet, který jsme s rodinou a kamarády letos v létě podnikli, byl právě sem.

Cíl byl jasný, cesta naplánovaná, zabalený stan, kola připevněná na autě a frčíme směr Mezní Louka. Cestou nás překvapují kamarádi informací, že sehnali ubytování v roubence v Jetřichovicích a plán hned trochu měníme. Ovšem vůbec nám to nevadí, protože Jetřichovice je výborné výchozí místo pro výlety.


Roubenka v Jetřichovicích

Pohádkový Dolský mlýn

Hned po příjezdu na místo potřebují děti vyrazit někam na výlet. Samozřejmě nejraději na kole. Cíl výletu je mi hned jasný a vyrážíme směr Dolský mlýn, který je známý z pohádek Pyšná princezna a Peklo s princeznou.  Krásná rovná cesta kolem potoka Jetřichovická Bělá nás po 3 km dovedla k Dolskému mlýnu. Místo má atmosféru i přes to, že je to velice oblíbený cíl turistů. Během pobytu v Jetřichovicích jsme se sem ještě 2x vrátili a místo si náležitě užili.


Dolský mlýn si zahrál také ve filmech Pyšná princezna nebo Peklo s princeznou. Poznáváte?

Na kole za trpaslíky

Druhý den ráno jsme opět nasedli na kola a vyrazili jsme na Trpasličí skálu kousek od obce Rynartice. Ve skále kousek od silnice jsou vytesaní trpaslíci i se Sněhurkou.
 


Falkenštejn

Za chvilku jsme byli s prohlídkou hotoví a pokračovali jsme na zříceninu hradu Falkenštejn. Trochu nás tedy zarazilo, co jsme tam objevili za ocelové veledílo, ale zase jsme měli krásný výhled na Havraní skálu.


Pozinkovaný labyrint všude kam se podíváš...


Výhled na Havraní skálu, kde v roce 2006 byl velký požár a možná si vzpomenete na "českou požárovou ekologii" (přirozená obnova lesa po požáru). Díky spáleništi, tu však nyní najdete rostliny a živočichy do té doby netypické pro tuto oblast.

vZhůru na vrchol Tokáň

Od zříceniny jsme pokračovali po cyklostezce 3076 na vrchol Tokáň. Počítejte s tím, že je to cesta pořád do kopce. Vlastně jsme skoro pořád tlačili, ale vidina odměny v podobě nanuků děti přesvědčila nevzdat se v půli kopce. Za odměnu jim pak byl nejen nanuk, ale také malá hospůdka s malým lanovým parkem a velkým bernardýnem.
 

Cesta na vrchol vede pořád do kopce...


Na vrcholu Tokáně děti odmění radost z malého lanového hřiště
 

pod Pravčickou bránou

Další den jsme vyrazili busem pod Pravčickou bránu. Takhle frekventovanou lesní pěšinu jsem snad ještě neviděla. Cesta nám chvilku zabrala, protože jsme vlny návštěvníků z přijíždějících busů nechali přejít, abychom si užili cestu alespoň trochu v klidu. Ale místo je to skutečně krásné a vzpomínky z dětství se vrací.


Pravčická brána s pohledem na Sokolí hnízdo (bývalý výletní zámeček z roku 1881). Dnes je zde restaurace a galerie.Z Pravčické brány jsme vyrazili po červené turistické značce směr Mezní Louka cca. 5 km. Na konci cesty je zážitkový areál Rysí stezka, kde se děti dozví zajímavosti z přírody.  Na „návsi“ je dřevěný model Pravčické brány, kde se mohli vyřádit.

Výhledy, které stojí za to

V Jetřichovicíh je krásná trasa přes tři vyhlídky, které jsme samozřejmě také absolvovali. Je to po červené od autobusové zastávky na: Mariinina vyhlídka, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen a od pohovky zpět po zelené do Jetřichovic. Okruh cca. 6 km (první dvě třetiny fakt do kopce), ale ty výhledy stojí za to.


Mariinina vyhlídka


Výhled z Mariininy vyhlídky

A když už jsme tu byli, tak jsme navštívili vyhlášenou restauraci, kde se vašim dětem i vám bude opravdu líbit. Najdete ji v Doubici a návštěvu můžeme opravdu vřele doporučit.


 

V této lokalitě by šlo strávit mnohem více času a určitě se sem ještě někdy vrátíme, ale my se po 4 dnech přesouvali dál přes Mácháč do hradeckých lesů, ale o tom třeba zase někdy jindy.

Iva

Text a foto: Iva Králová, Rock Point

Další outdoorové čtení

Artileshell - přírodní izolace, která se vyrábí z vlny baskických ovcí...
Česká značka plete svetry i čepice. Jsou z merina, některé i s Gore membránou. Celý Kama příběh ...
Norsko si nás získalo svou podmanivou přírodou. Projeli jsme jeho jižní část na kole i pěšky a zážitků je spousta. Přečtěte si, co určitě stojí za návštěvu...

Norskem na kole i pěšky

15. 09. 2022
4 min čtení
Příběhy

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey