Na skialpech na královnu Beskyd

6 min čtení 10. 02. 2021

Letošní zima je vážně úžasná. Jasně, nemůžeme sice cestovat do Alp nebo do Tater, lyžovat na manšestrových sjezdovkách nebo závodit hromadně na běžkách a já nevím co ještě. V jednom máme ale kliku. Obrovskou klidu. Letos na našich horách napadlo celkem hodně sněhu a po dlouhé době je možné skialpovat na místech, kde sníh moc často nebývá. 

No a díky tomu (a samozřejmě taky díky jednomu psovi) letos skialpinismus, nejen u nás, zažívá boom nevídaných rozměrů. Na skialpy dneska vyráží snad všichni, kteří mají ruce a nohy. O tom, jak začít a kde u nás skialpovat, naleznete v online světě hromady příspěvků a já dnes přidávám jeden o skialpování na královně Beskyd.

Na úvod se stoupá po louce vedle starého vleku Fela - Ski Zlatník
Na úvod se stoupá po louce vedle starého vleku Fela - Ski Zlatník

Mekka slezského skitouringu

Lysá hora (1.323 m) je jedním z chrámů tuzemského chození na pásech. To, že se na ni chodí o stošet, není samozřejmě žádná novinka a je mi jasné, že článkem o skialpinismu na Lysé už asi díru do světa neudělám. Přesto mě napadlo, že zkusím sepsat pár praktických rad a tipů a aktuálních postřehů pro naprosté skialpové nováčky, kteří se chystají na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd s tuleními pásy vystoupit.

Východ slunce v lednu 2021 byl boží
Východ slunce v lednu 2021 byl boží

Kudy nahoru na Lysou horu?

Optimální výstupovou variantou pro začátečníka je podle mě skitouringová trasa vedoucí ze Zlatníku od parkoviště u starého lyžařského vleku Fela. Od parkoviště začnete stoupat po louce vlevo od sjezdovky. Po zdolání louky najdete na jejím horním okraji vstup na lesní cestu a tou se vydáte stále přímým směrem (asi 2 km) až na červenou turistickou značku, po které pak už stoupáte až k závěrečné sjezdovce těsně pod vrcholem Lysé.

Už jen vyšlápnout sjezdovku a jsme na hoře
Už jen vyšlápnout sjezdovku a jsme na hoře

Asi třísetmetrovou sjezdovku stačí vyšlápnout a jste už nahoře. Výstupovka je až na pár krátkých “strmějších výšvihů” pozvolná, nikterak technicky obtížná a v závěru za dobrého počasí i hezky panoramatická (jsou vidět až Tatry!).
 


 

  • Délka: 5 km
  • Převýšení: 700 m
  • Doba výstupu: cca 2 hod

 Kudy to sjet?

Po vrcholovém občerstvení, které lze vyřešit v jednom ze dvou otevřených hladových okének (Bezručova chata a Chata Emil Zátopek), a sundání pásů jedeme dolů. Nejlepší je to dolů vzít po zásobovací silnici, která je široká, projetá rolbami a troufám si tvrdit, že ji na lyžích sjede bez problému opravdu každý (zmákla to i moje tchýně, který byla na lyžích po 40 letech).

Selfíčko s vysílačem a hurá dolů na druhou snídani!
Selfíčko s vysílačem a hurá dolů na druhou snídani!

Jen se prosím pokuste co nejméně rozjezdit vyfrézovanou běžkařskou stopu a buďte trpěliví, když vás za půlkou sjezdu potrápí krátký protisvah, který je potřeba vybruslit nebo “vypíchat”. Pokud jste zdatnější lyžař, je možné v tomto bodu uhnout doprava do lesa a po pár metrech užší cesty v lese dojet ke sjezdovce nad parkovištěm, vedle které jste začali stoupat. Pokud si na to netroufnete, sjeďte po silnici až dolu do Papežova a zpátky do Zlatníku dojdete s lyžemi na zádech.   
 


 

  • délka: 5 km
  • sjezd: 700 m
  • doba sjezdu: cca 30 min

 Sjezdová alternativa

Nabízelo by se to samozřejmě sjet zpátky dolu po trase výstupu. To určitě není špatný nápad a člověk si tu užije i pár pěkných oblouků. Pusťte se do něj, ale prosím pokud svoje lyže ovládáte fakt dobře a na trase není mnoho lidí. Cesta je úzká, místy dost vydřená a hlavně o víkendu bývá plná turistů, běžců, sáňkařů, psů, kočárku, snowbiků a kolegů skialpíků.

Je, myslím, dobré si prostě uvědomit, že na Lysou horu se chodí hlavně šlapat a užívat čerstvý vzduch a člověk tu není na alpském vršku, kterých je miliony a kde si může užívat fantastické sjezdové linky a samotu v horách dosytosti.

I na Lysé se vyplatí si přivstat
I na Lysé se vyplatí si přivstat

Parkovací alternativa

Parkoviště pod vlekem ve Zlatníku bývá o víkendu už kolem 7–8 klidně plné, a tak se dá zaparkovat přímo v centru Zlatníku zde. Obě dvě parkoviště jsou zpoplatněná padesátikorunou a je na nich WC.

V týdnu se dá občas zaparkovat u začátku zásobovací asfaltky v Papežově. Rozhodně tu ale neparkujte v rozšířeném místě v zatáčce směr Zlatník (které k tomu přímo vybízí a policie tu pokutuje takřka každý den) nebo jinde mimo vyhrazená místa - to se v CHKOčku prostě nesmí.

Také v lednu 2019 byly skvělé podmínky
Také v lednu 2019 byly skvělé podmínky

Hodí se vědět:

Lokalita:

Lysá hora, Moravskoslezský kraj, ČR

Výstupová trasa: mapa 

Kde půjčit vybavení a s kým vyrazit

Pokud nedisponujete vlastním skialpinistickým vybavením, tak není nic jednoduššího, než za 500 Kč na den vše potřebné půjčit v Rock Point půjčovně v OC Nová Karolína v Ostravě. A pokud k sobě nemáte zkušenějšího kamaráda, který vás do základních skialpových technik a praktik zasvětí, obraťte se na některého z horských vůdců ČAHV, který s vámi jistě rád vyrazí.

Půjčovna skialpového vybavení v Rock Point půjčovnách

Kam dál v Beskydech

Mrkněte na web Skialp Beskydy, kde jsou další značené skialpové trasy v Beskydech nebo na Tulení pásy, kde v katalogu túr najdete zajímavé tipy, když je v Beskydech opravdu hodně sněhu.

Počasí a podmínky

Aktuální počasí, podmínky a předpověď v Beskydech na další dny můžete sledovat třeba na webu Horské služby. Hodnotné a aktuální info bývá také ve facebookové skupině Beskydy na skialpech. Na Lysé jsou také webkamery.
 

Pokud uhnete ze značené cesty, dávejte pozor na medvědy! Pokud uhnete ze značené cesty, dávejte pozor na medvědy!
Když napadne, tak se na Lysé hoře chodí s pásy 24/7 Když napadne, tak se na Lysé hoře chodí s pásy 24/7
 

Nezapomeňte...

...že i v Beskydech jste na horách a že i zdánlivá maličkost může znamenat velký problém. A ani Lysou horu nebo třeba Javorový vrch není dobré podcenit. V batohu mějte vždycky navíc teplé oblečení, horký čaj a nějakou tyčku, čelovku, lékárničku, multifunkční nůž, další věcičky pro opravu vybavení a v telefonu staženou aplikaci Záchranka.

Beskydská zimní pohádka
Beskydská zimní pohádka

Text a foto: Lukáš Klingora
 


Lukáš KlingoraLUKÁŠ KLINGORA

Horský průvodce a instruktor lezení. Baví mě všechny druhy horolezectví, skialpinismu a pohybu v horách. Od lezení sportovek, tradičního lezení na písku a zimního lezení ve Skotsku přes ledolezení a výstupy v Alpách až po skialpové túry v Krkonoších a Beskydech, ferratové přechody v Dolomitech nebo trekování v Himalájích. Rád jezdím také i na horském kole.

lukymountain.cz
IG: @lukymountain.cz

Další outdoorové čtení

Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy
Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...
V Alpách je celkem 82 čtyřtisícových vrcholů. A Kubovi už zbývá zdolat pouze jeden jediný. Po dobu 16 let zdolával jeden za druhým. Zeptali jsme se ho...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey