Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test batohu Osprey Comet 30

Je Comet opravdu ryzí batoh do města nebo si ho bez obav můžete pořídit jako univerzál, který dobře poslouží i na výlety do přírody?

V červnu 2015 jsem letěl na krátkou obchodní návštěvu do Baskicka. Bohužel stalo se mi to, co zná většina lidí, kteří cestují letadlem. Moje odbavené zavazadlo se při přestupu nedostalo včas do následujícího spoje a já tak čelil nepříjemnému faktu, že zavazadlo dorazí až druhý den. Navíc moje cesta nekončila v Bilbau, ale v asi 80 km vzdáleném Arrasate. Zavazadlo dorazilo až večer dalšího dne a následující ráno jsem se už zase vracel zpátky do Prahy.

OSPREY COMET 30Právě tahle příhoda rozhodla, abych se podíval po nějakém vhodném zavazadle, (nejspíše městském batohu) které by splňovalo podmínku rozměrů příručního zavazadla, které si s sebou můžete vzít na palubu letadla, bylo ale dostatečně prostorné, abych se do něho mohl sbalit na tři dny. Vycházel jsem z toho, co minimálně pro třídenní pobyt potřebuji. Notebook 15,6 “s nabíječkou, dva až tři katalogy velikosti A4, sluchátka, z oblečení membránovou bundu, dvě trika a košili, dvoje trencle, dvoje ponožky, jedny kalhoty, pyžamo, taštičku s toaletními potřebami, igelitku s maratónkami.

Vzhledem k tomu že jsem od přírody chaotik, potřebuji takové zavazadlo, které bude mít, alespoň pro mě, tři nezbytné vlastnosti. Budu se při jeho nošení cítit maximálně pohodlně, bude jednoduché a přitom přehledně a účelně organizované a v neposlední řadě bude mít možnost bezpečného uložení cenností a dokladů. Nenávidím situace, kdy ze mě leje pot a já hledám v „miliónu“ různých kapes a kapsiček doklady nebo peněženku a prožívám muka, jestli jsem to někde zapomněl nebo mi to někdo ukradl. Brr… no, i když ty okamžiky kdy dotyčnou věc najdu, taky nejsou k zahození.

Na základě výše uvedeného a osobní dobré zkušenosti se značkou Osprey jsem se rozhodl pro městský batoh Comet 30. Dnes po několika měsících používání tedy mohu shrnout, jestli batoh splnil očekávání či ne.

OSPREY COMET 30

OSPREY COMET 30

OSPREY COMET 30

Batoh jsem sice nepoužíval každý den, ale prodělal se mnou několik vícedenních služebních cest a poměrně často jsem ho používal jako batoh na cestu do kanceláře. Navíc, vzhledem k tomu, že během letošních vánočních svátků, které jsem strávil ve sněhu prostých Krkonoších, jsem zapomněl můj turistický batoh, používal jsem Comet jako batoh, do kterého jsem nacpal vše, co jsem potřeboval na jednodenní turistiku s rodinou. Jaké jsou tedy zkušenosti:

Batoh samotný váží necelý kilogram a maximálně jsem ho naplnil a zatížil právě během turistiky v Krkonoších, kdy jsem v něm měl termosku s teplým čajem, svačiny, náhradní oblečení, čelovky atp. Váha nákladu mohla být odhadem okolo 8kg a musím říci, že komfort nošení bylo pro mě asi největší překvapení z používání tohoto městského batohu. I když se nejedná o turistický batoh tak sedí na zádech jako „ulitý“. 3D tvarovaná záda jsou tvořena slabou deskou se spirálkami, které tvoří komory pro vzduch. Záda jsou sice poměrně měkká, ale překvapivě perfektně roznáší váhu neseného nákladu. Ramenní popruhy jsou dobře polstrovány a jsou jednoduše výškově nastavitelné během chůze. Hrudní popruh je opět výškově stavitelný díky pojezdům umístěným na vnější části ramenních popruhů. Batoh má i jednoduchý bederní pásek, který není nijak polstrovaný (Ten jsem ale stejně po krátké době odstranil, protože u tohoto typu batohu mi spíše překáží. Výrobce s tím asi počítá, protože ho nijak nemusíte při demontáži nevratně poškodit, ale jen ho jednoduše vyvléknete). Příjemnou maličkostí jsou i postranní kompresní popruhy, které vám umožní nastavit objem batohu dle toho, jak ho máte plný a stále ho tak můžete mít kompaktní tak, aby se vám v něm nic nepohybovalo.

OSPREY COMET 30

Z hlediska vnitřního uspořádání je batoh dělen do 4 hlavních kapes. Samostatná polstrovaná kapsa na notebook 15,6“ s jednoduchým horním vstupem na zip. V tomto oddíle je i vnitřní kapsa na tablet. Dále hlavní a největší kapsa, která poslouží právě pro uložení oblečení nebo třeba na dokumenty velikosti A4. Čelní kapsa s organizérem a vnitřní bezpečnostní kapsou na zip. Ideální na psací potřeby, osobní doklady, peníze a podobné věci nebo třeba pro papírové kapesníky. Je zde umístěn i plastový klip pro bezpečné připevnění klíčů.  Poslední je malá vrchní kapsa na zip se snadným přístupem. Bohužel lehce dostupná pro kohokoliv a proto bych ji doporučoval spíše pro věci, jejichž důležitost Vás při jejich krádeži neohrozí.

Batoh Osprey Comet 30 je vybaven reflexními prvky na čelním panelu a je možné snadno připevnit i blikačku pro případ že bychom jeli večer na kole nebo šli po silnici.  Z hlediska ergonomie stojí za zmínku dvě madla pro uchopení batohu. Klasicky je zde madlo horní tam kde ho má většina batohů ale zajímavým a velmi praktickým, zejména když je batoh opravdu plný a těžký, se ukázalo madlo uprostřed čelního vnějšího panelu.

Shrnutí:

Celkově bych řekl, že Osprey Comet 30 naprosto splnil má očekávání. Je dostatečně prostorný abych se do něho zabalil na třídenní cestu a měl s sebou vše, co potřebuji k práci i pobytu. Pokud bych si měl Comet 30 zvolit jako batoh na denní používání do práce, tak bych možná zvolil nějakou o chlup menší variantu, i když pokud odpoledne při návratu z práce jdete třeba nakoupit, pak se volná kapacita určitě hodí.


Batoh Osprey Comet 30

objem: 30 litrů
rozměry: 48x28x28 cm

DMOC:  2199,- Kč
Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.


Výhody:

  • Nadstandardní komfort nošení i při plně zatíženém batohu
  • Jednoduchá, ale účelná vnitřní organizace


Nevýhody:

  • na hranách ve středu ramenních popruhů je patrné lehké mechanické opotřebení krycí síťoviny

 

Testoval:


Jirka JunekJIRKA JUNEK

Matador a zkušená síla Rock Point produktového týmu. Je součástí našeho kolektivu už od roku 2004. Za tu dobu nasbíral zkušenosti na různých postech a aktuálně ho najdete na pozici produktového manažera se specializací na obuv a značku Hannah. Věřte, že tenhle na první pohled seriózní muž vás odbourá při prvním dialogu neuvěřitelným smyslem pro vtip. Jeho historky hltáme všichni na společných obědech se skutečným zaujetím. No prostě a jednoduše by ho byla jako učitele na gymnáziu škoda.

"Juny", co děláš ve volném čase?
Tak kromě všech strastí a radostí spojených s rodinným životem to byl v dávné minulosti zejména triatlon, ale teď už jen rekreačně běžky, seakayak, terénní běh a v poslední době mě uklidňuje pěstování růží.

A ještě nám řekni, co tě na téhle práci baví…
Kromě příjemného pracovního kolektivu, který v Rock Pointu panuje, kreativní práce při výběru portfolia, setkávání se s mnoha zajímavými lidmi a možnost pracovat s produkty, které sám rád používám.

Otestovali jsme i další produkty»

Další outdoorové čtení

Lehkou hybridní bundu Agile jsem venku prakticky nesundal. Přečtěte si, proč je tahle hybridní bunda ideální volba...
Designově i funkčně povedená péřovka, která překvapí svou lehkostí...
Zimní sněhule, které ocení děti i rodiče...