Test batohu Osprey Kamber 22

6 min čtení 25. 02. 2017

Letos paní Zima přeje a naděluje nám nové a nové závěje sněhu. My v Rock Pointu se radujeme a s námi spousta zákazníků. Těm, kteří se rádi pohybují zasněženými horami nebo jen zasněženou krajinou, ať už na skialpech, telemarkových lyžích, splitboardu, sněžnicích či běžkách, nabízíme nový batoh z nabídky renomované americké značky Osprey.

batoh OSPREY KAMBER 22

Od dob, kdy jsem běhal po horách s plátěným batohem s proutěnou zádovou konstrukcí, sníh napadl a roztál nesčetněkrát. Nyní se mi na zádech ocitl batoh Osprey, z nové modelové řady Kamber. Zvolil jsem objem 22 litrů, který je vhodný na jednodenní túry.

Co s sebou

Co potřebujete na celý den v přírodě? Základem je mobil, čelovka, mapa, kompas a nůž. Nezapomeňte ani na doklady. Pokud jdete na túru do zasněžených hor, určitě potřebujete lavinovou výbavu, tedy lopatu, sondu a lavinový vyhledávač (ten se nosí na těle), dále vybavenou lékárničku.  Při lyžařských výletech v horách používám i lehkou přilbu. Nezbytné jsou též lyžařské brýle a náhradní oblečení. Rukavice, čepice, ponožky, prádlo i nějaká zateplovací vrstva jsou nutností pro případ zhoršeného počasí nebo nenadálé nehody. Pokud nejsou na trase „občerstvovny“, bude to chtít vedle sušenek, čokolády, ovoce, rychlých cukrů v podobě rozinek a hydrovaku s ionťákem, či termosky s čajem i nějaký ten kus špeku nebo salámu s chlebem. A tohle vše se do batohu Kamber 22 v pohodě vejde.

Snadné usazení batohu na těle

Pěkně naplněný batoh jsem si hodil na záda a polstrování popruhů i lisovaný, ergonomicky tvarovaný zádový systém splnily má očekávání. Ramenní popruhy přitáhly zádový systém pěkně k páteři. Široký bederní pás zajistil přitažení v pase a batoh se správně a pohodlně opřel o kyčelní klouby. Hrudní popruh jsem zapnul nakonec, nastavil jeho polohu tak, aby neškrtil a nebránil dýchání, a dokonal tak úplné dotažení. Batoh se na zádech ani nehnul.

Tentokrát jsem vyrazil na běžky do Jizerek. I při výletě na běžkách se batoh osvědčil skvěle, a protože jsem nepotřeboval lavinovou výbavu, vešel se mi do batohu také poměrně velký foťák, zrcadlovka.

batoh OSPREY KAMBER 22

Sníh se na něj nelepí

Batoh jsem si užíval tak, že jsem o něm skoro nevěděl, a zároveň testoval, co všechno umí. Skvěle zafungovaly svrchní materiály na vaku i lisovaných zádech. Když jsem hodil batoh do sněhu, nelepil se na něj sníh, krásně sklouznul z batohu zpátky k zemi. Při nějakém tom držkopádu to každý ocení.

batoh OSPREY KAMBER 22

Lyže i prkno na batoh

Jak už jsem zmínil, batoh je multifunkční. Vedle pohybu na lyžích s batohem, využijete batoh při chůzi, kdy lyže připnete na batoh. Pokud hodnotím organizaci popruhů a úchytek na povrchu batohu, lze připnout jak lyže, tak i snowboard. Lyže k batohu připevníte snadno a rychle dvěma popruhy, diagonálně přes vak batohu. K tomu slouží jeden popruh v dolní části na boku, a druhý, který je zachycený ve vrchlících obou ramenních popruhů. Provlečením popruhů nahoře i dole tunýlkem umožní zachytit lyže diagonálně zleva doprava nebo zprava doleva, jak je libo. Samozřejmě lze lyže mít na batohu spolu s cepínem nebo hůlkami, k čemuž slouží další dvě poutka. Stejné popruhy, které jsem popsal pro uchycení lyží, uchytí i snowboard, jen s tím rozdílem, že oba popruhy použijete volné, neprovlečené tunýlky. Poškození batohu ostrými hranami je téměř nemožné, protože batoh má v této části panel, zpevněný polyuretanem. Je třeba ocenit i to, že veškerá manipulace je snadná, protože popruhy jsou „přerušené“ trojzubci a dají se rozdělit. Dobrý batoh poznáte i tak, že veškeré úchyty, spony, poutka a samosvorky zvládnete utahovat a povolovat v rukavicích.

Vnitřní prostor

Podívejme se dovnitř. Organizace prostoru batohu zajišťuje oddělení lavinových pomůcek nebo pohotovostního oblečení do poměrně velké čelní komory, která je přístupná shora i z boku, s pomocí dvojcestných zipů. Do druhé hlavní komory se pohodlně vejde vše ostatní… Hlavní komora má polstrované dno, což oceníte, chcete-li přepravovat fotoaparát nebo jiné nárazem poškoditelné věci. V této komoře je u zad hluboká kapsa mj. na hydratační systém s poutkem k uchycení hydro vaku až do objemu 2,5 litru. Hadička se tradičně prostrčí k ramennímu popruhu, a dál je vedena polstrovaným tunýlkem tak, aby se při mínusových teplotách dostala bez zamrznutí až k ústnímu ventilu.

Praktické kapsy

 

batoh OSPREY KAMBER 22
batoh OSPREY KAMBER 22
batoh OSPREY KAMBER 22

Nakonec je třeba neopomenout další úložné prostory. Ve vrcholu jsou dvě kapsy. Jedna ukrývá síťku na helmu a druhá, polstrovaná, je určená na brýle. Uvnitř hlavní komory je ještě menší, síťovaná kapsa s poutkem na klíče. Za zmínku stojí dvě poměrně velké kapsy na zip na obou stranách bederního popruhu.

 

Barvy a velikosti

Modely Kamber 22 se prodávají ve třech barvách. Zvolil jsem neutrální černou, ale pro vyznavače barevnosti je v nabídce i modrá a červená. Zádové systémy je třeba vyzkoušet při výběru. U mě byl výběr jasný. Při výšce 192 cm jsem zvolil M/L. Batoh má pro svoji odolnost a víceúčelovost poněkud vyšší hmotnost, přibližně 1300 gramů. Pro běžecké lyžování nebo na skialpinismus v režimu „speed up“ je vhodnější výrazně odlehčená verze Kamber Race 18, vážící pouhých 420 gramů.


Batoh Osprey Kamber 22

objem:  22 litrů
hmotnost: 1,27 kg (vel. M/L)
počet komor: 2
kapsa na hydrovak: ANO
možnost přichycení lyží a SNB: ANO


Běžná cena: 3.999,- Kč
Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 

VÝHODY A NEVÝHODY

VÝHODY: NEVÝHODY:
Komfortní, ergonomicky tvarovaný, zádový systém Vyšší hmotnost
Multifunkčnost a možnost jednoduchého připevnění lyží i snowboardu  
Snadný a rychlý přístup k lavinovým pomůckám  
Výborná manipulace s batohem i v rukavicích  
Pohodlné polstrování  


Testoval:

Svatopluk AntošSVATOPLUK ANTOŠ
outdoorové CV ve zkratce:
Kde prodávám: nikde a všude, resp. spíš se pokouším prodeje řídit (v pražských prodejnách Perštýn, Poříčí a Smíchov)
Outdoorové sporty provozuji od roku: od malička
Prodávám outdoorové zboží od roku: 1990
V Rock Pointu jsem od roku: 2007
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: orientace v terénu na kole i pěšky, v zimě telemark a běžky
Specialista na výrobky: péřové i syntetické spací pytle a jejich teplotní určení

Specialista na značky: Warmpeace

Otestovali jsme i další produkty »


 

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey