Letos paní Zima přeje a naděluje nám nové a nové závěje sněhu. My v Rock Pointu se radujeme a s námi spousta zákazníků. Těm, kteří se rádi pohybují zasněženými horami nebo jen zasněženou krajinou, ať už na skialpech, telemarkových lyžích, splitboardu, sněžnicích či běžkách, nabízíme nový batoh z nabídky renomované americké značky Osprey.
Od dob, kdy jsem běhal po horách s plátěným batohem s proutěnou zádovou konstrukcí, sníh napadl a roztál nesčetněkrát. Nyní se mi na zádech ocitl batoh Osprey, z nové modelové řady Kamber. Zvolil jsem objem 22 litrů, který je vhodný na jednodenní túry.
Co s sebou
Co potřebujete na celý den v přírodě? Základem je mobil, čelovka, mapa, kompas a nůž. Nezapomeňte ani na doklady. Pokud jdete na túru do zasněžených hor, určitě potřebujete lavinovou výbavu, tedy lopatu, sondu a lavinový vyhledávač (ten se nosí na těle), dále vybavenou lékárničku. Při lyžařských výletech v horách používám i lehkou přilbu. Nezbytné jsou též lyžařské brýle a náhradní oblečení. Rukavice, čepice, ponožky, prádlo i nějaká zateplovací vrstva jsou nutností pro případ zhoršeného počasí nebo nenadálé nehody. Pokud nejsou na trase „občerstvovny“, bude to chtít vedle sušenek, čokolády, ovoce, rychlých cukrů v podobě rozinek a hydrovaku s ionťákem, či termosky s čajem i nějaký ten kus špeku nebo salámu s chlebem. A tohle vše se do batohu Kamber 22 v pohodě vejde.
Snadné usazení batohu na těle
Pěkně naplněný batoh jsem si hodil na záda a polstrování popruhů i lisovaný, ergonomicky tvarovaný zádový systém splnily má očekávání. Ramenní popruhy přitáhly zádový systém pěkně k páteři. Široký bederní pás zajistil přitažení v pase a batoh se správně a pohodlně opřel o kyčelní klouby. Hrudní popruh jsem zapnul nakonec, nastavil jeho polohu tak, aby neškrtil a nebránil dýchání, a dokonal tak úplné dotažení. Batoh se na zádech ani nehnul.
Tentokrát jsem vyrazil na běžky do Jizerek. I při výletě na běžkách se batoh osvědčil skvěle, a protože jsem nepotřeboval lavinovou výbavu, vešel se mi do batohu také poměrně velký foťák, zrcadlovka.
Sníh se na něj nelepí
Batoh jsem si užíval tak, že jsem o něm skoro nevěděl, a zároveň testoval, co všechno umí. Skvěle zafungovaly svrchní materiály na vaku i lisovaných zádech. Když jsem hodil batoh do sněhu, nelepil se na něj sníh, krásně sklouznul z batohu zpátky k zemi. Při nějakém tom držkopádu to každý ocení.
Lyže i prkno na batoh
Jak už jsem zmínil, batoh je multifunkční. Vedle pohybu na lyžích s batohem, využijete batoh při chůzi, kdy lyže připnete na batoh. Pokud hodnotím organizaci popruhů a úchytek na povrchu batohu, lze připnout jak lyže, tak i snowboard. Lyže k batohu připevníte snadno a rychle dvěma popruhy, diagonálně přes vak batohu. K tomu slouží jeden popruh v dolní části na boku, a druhý, který je zachycený ve vrchlících obou ramenních popruhů. Provlečením popruhů nahoře i dole tunýlkem umožní zachytit lyže diagonálně zleva doprava nebo zprava doleva, jak je libo. Samozřejmě lze lyže mít na batohu spolu s cepínem nebo hůlkami, k čemuž slouží další dvě poutka. Stejné popruhy, které jsem popsal pro uchycení lyží, uchytí i snowboard, jen s tím rozdílem, že oba popruhy použijete volné, neprovlečené tunýlky. Poškození batohu ostrými hranami je téměř nemožné, protože batoh má v této části panel, zpevněný polyuretanem. Je třeba ocenit i to, že veškerá manipulace je snadná, protože popruhy jsou „přerušené“ trojzubci a dají se rozdělit. Dobrý batoh poznáte i tak, že veškeré úchyty, spony, poutka a samosvorky zvládnete utahovat a povolovat v rukavicích.
Vnitřní prostor
Podívejme se dovnitř. Organizace prostoru batohu zajišťuje oddělení lavinových pomůcek nebo pohotovostního oblečení do poměrně velké čelní komory, která je přístupná shora i z boku, s pomocí dvojcestných zipů. Do druhé hlavní komory se pohodlně vejde vše ostatní… Hlavní komora má polstrované dno, což oceníte, chcete-li přepravovat fotoaparát nebo jiné nárazem poškoditelné věci. V této komoře je u zad hluboká kapsa mj. na hydratační systém s poutkem k uchycení hydro vaku až do objemu 2,5 litru. Hadička se tradičně prostrčí k ramennímu popruhu, a dál je vedena polstrovaným tunýlkem tak, aby se při mínusových teplotách dostala bez zamrznutí až k ústnímu ventilu.
Praktické kapsy
Nakonec je třeba neopomenout další úložné prostory. Ve vrcholu jsou dvě kapsy. Jedna ukrývá síťku na helmu a druhá, polstrovaná, je určená na brýle. Uvnitř hlavní komory je ještě menší, síťovaná kapsa s poutkem na klíče. Za zmínku stojí dvě poměrně velké kapsy na zip na obou stranách bederního popruhu.
Barvy a velikosti
Modely Kamber 22 se prodávají ve třech barvách. Zvolil jsem neutrální černou, ale pro vyznavače barevnosti je v nabídce i modrá a červená. Zádové systémy je třeba vyzkoušet při výběru. U mě byl výběr jasný. Při výšce 192 cm jsem zvolil M/L. Batoh má pro svoji odolnost a víceúčelovost poněkud vyšší hmotnost, přibližně 1300 gramů. Pro běžecké lyžování nebo na skialpinismus v režimu „speed up“ je vhodnější výrazně odlehčená verze Kamber Race 18, vážící pouhých 420 gramů.
Multifunkčnost a možnost jednoduchého připevnění lyží i snowboardu
Snadný a rychlý přístup k lavinovým pomůckám
Výborná manipulace s batohem i v rukavicích
Pohodlné polstrování
Testoval:
SVATOPLUK ANTOŠ outdoorové CV ve zkratce: Kde prodávám: nikde a všude, resp. spíš se pokouším prodeje řídit (v pražských prodejnách Perštýn, Poříčí a Smíchov) Outdoorové sporty provozuji od roku: od malička Prodávám outdoorové zboží od roku: 1990 V Rock Pointu jsem od roku: 2007 Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: orientace v terénu na kole i pěšky, v zimě telemark a běžky Specialista na výrobky: péřové i syntetické spací pytle a jejich teplotní určení
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...