Test brýlí Julbo Dust

4 min čtení 10. 05. 2016

Sluneční brýle při běžeckém závodu? Jednoznačně ano! Pro ochranu, pohodlí a obranu

Sluneční brýle jsou doplněk, bez kterého už nevybíhám a díky výměnným sklům je mohu přizpůsobit každému počasí. Vlétl Vám někdy při startu prach či písek do oka? Vy pak jen jedním z nich kontrolujete nohy ostatních běžců a z boje se stává vyhýbání, protože myslíte jen na to dráždění? Není otravné přerušit rozběhnutý tempový trénink na cyklostezce u řeky, na který se připravujete celý den v kanceláři, kvůli muškám, které se rádi usazují v koutku oka? Když se na běžkách konečně vezete z kopce a dole v zatáčce mžouráte očima, protože Vám začaly z ledového větru slzet a ideální stopa je ta tam? To jsou důvody, proč jsem si začal oči chránit slunečními brýlemi, oči jsou pak vystavené konstantním podmínkám a já se nemusím bát, že nebudu moct při biatlonu zaostřit na terč, nebo v náročném seběhu zpomalovat protože neuvidím na cestu. Navíc se říká, že oči toho prozradí o člověku nejvíc a to že váš stav spurtující soupeř neprokoukne je jen benefit.

Brýle JULBO DUST YELLOW MARTIN ZEBRA +INTERCHANG

Nejčastěji používám model brýlí Julbo Dust, jsou výborně funkční, lehké a bytelné.  Dostupné jsou v několika variantách barev rámečků i skel. Ty nejlepší na běhání jsou fotochromatické Zebra se stupněm zatmavení 2 až 4. Pohled skrz ně je zabarvený dohněda a reakce na okolní osvětlení je plynulá. Tento rozsah zatmavování se hodí od mírně oblačného dne až po slunečný. Pokud jdete třeba na kolo, nebo běhat ráno, když je mlha, přijdou vhod oranžová skla anebo čirá, která lze použít v podvečer nebo i při orienťáku v hustém lese pro ochranu očí.

Brýle JULBO DUST YELLOW MARTIN ZEBRA +INTERCHANG

Dust jsou sportovní brýle, bez spodního rámečku skel, takže vám ve výhledu nic nepřekáží, sklo je navíc docela vysoké takže Vás neruší ani ten horní okraj. Skla mají povrchovou úpravu proti mlžení, a proto zvládají odvětrat i vysokou intenzitu a pocení. Aby se vlhkost odpařovala dostatečně rychle, je ale potřeba mít mezi spodním okrajem skla a tváří mezeru, aby tudy mohl proudit vzduch. S tím může být problém u menších obličejů, kde se kvůli velikosti skel dotýká spodní hrana skla kůže. Skla brýlí je nutné udržovat v čistotě a více o ně pečovat, pokud chcete ničím nerušený výhled. Velmi na nich oceňuji gumový nosník a pogumované nožičky kolem uší. Tím pádem brýle nesjíždějí a neposkakují, kam nemají, ani když se při náročných závodech potím až za ušima.

Brýle JULBO DUST YELLOW MARTIN ZEBRA +INTERCHANG


Brýle JULBO DUST YELLOW MARTIN ZEBRA +INTERCHANGBrýle Julbo Dust Zebra +in

zorník: Zebra
propustnost světla: kat. 2-4

DMOC: 3999,- Kč
Brýle získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.


Výhody:

  • Fotochromatická a výměnná skla
  • Pogumovaný nosník a nožičky
  • Absence spodního rámečku
  • Pružná konstrukce


nevýhody:

  • Vysoká skla, nehodící se na malý obličej

 

testoval:

Tomáš BystřickýTOMÁŠ BYSTŘICKÝ

Tomáš pochází ze Zruče-Sence a je studentem doktorandského studia na fakultě elektrotechnické v Plzni. V současnosti běhá v Salomon týmu. Jeho největším koníčkem je běhání v terénu. Sám tvrdí, že nijak specializovaný není, závody si vybírá podle toho, jaký má vrchol v dané sezoně. "Mám rád rozmanitost, proto si vybírám různé vzdálenosti a především v terénu, protože mi vyhovují změny tempa. Běhám jak krátké krosy, tak mám za sebou i Skymaratony, Vertical km, ale i Horskou výzvu nebo Transalpine Run, prostě, aby mě to bavilo. Kdybych se zaměřil konkrétně na nějakou vzdálenost, asi by to neslo lepší výsledky, ale nebyla by to taková zábava." A jak se k běhání dostal?

"Začal jsem v 9-ti letech s letním biatlonem, což je varianta, při které se běhá v keckách a nenosí se zbraň na zádech, na rozdíl od toho klasického, vše ostatní je stejné. Takže běhám od mala a zhruba od 20-ti let přidávám na objemu a čím dál více směřuju k terénním a horským závodům."

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey